Govor

Hvala za besedo.

Saj veliko stvari je že kolegica povedala, ampak mogoče nekaj vprašanj tudi z moje strani.

Torej, pri Uradu za nadzor kakovosti in investicije v zdravstvu znižujete sredstva za devet milijonov pa pol. Mi smo seveda vsi zelo skeptični, kako bomo vse te investicije, ki smo si jih zastavili v zdravstvu, kako jih boste izvedli. No, mi smo prepričani, da smo stvari nastavili v redu in prvič sprejeli tudi zakon, ki je zagotavljal, da se mora vsako leto dati toliko za investicije, zato, ker vemo, da so bila naša, naši javni zavodi, bolnišnice in tako naprej, podhranjeni, kar se tiče tudi materialnih stvari. Stvari so zastarele. Poslopja so stara in tako naprej, in je bil, bom rekla, kar zelo ambiciozno zastavljen načrt, sploh po covidu, ko smo videli, koliko enih stvari nam manjka, kje vse so, bom rekla, ozka grla, da nismo mogli stvari mogoče boljše, torej se boljše odzivati na epidemijo, in seveda tudi v luči, da se to lahko še kdaj zgodi, da se stvari čim bolje uredijo za naprej. Zato smo sprejeli zakon, ki je določil, koliko se mora vsako leto v zdravstvu nameniti za investicije. V Uradu za nadzor kakovosti in investicije pa naj bi pač te stvari peljali. Vidimo, da stvari kar škripajo. Predvsem je zdajle na udaru seveda Onkologija v Mariboru, napačne odločitve, ne odzivanje na, se pravi, pripombe izvajalca. Podobno je bilo, ker je ta isti izvajalec delal tudi v Kliničnem centru v Ljubljani, ko so naleteli na problem, zahtevali oziroma čakali ministrstvo, da jim odgovori na vprašanje, je to trajalo tri tedne, en mesec, dva meseca, kar pa vemo, da je v gradbeništvu kar problem. Ti moraš ljudi plačati, ne moreš stati, pa čakati, da se bo nekdo na ministrstvu spomnil, kaj zdaj naredimo naprej. In se je zadeva v Ljubljani ustavila. V Mariboru bomo pa očitno plačevali nekaj, kar ne bi bilo treba plačati, če bi bila stvar zastavljena tako, kot je treba. Tako, da me zanima zakaj se tukaj znižujejo sredstva. In, kot je bilo že vprašano, zakaj se spreminjajo časovnice in to kar zelo, vse prestavljate vnaprej. Jasno, investicije so zelo zahtevne, so javni razpisi, so pritožbe, je cel kup enih stvari, ampak za to moraš to imeti neko ekipo, ki stvari obvlada. V državi imamo tudi DRI, imamo še koga drugega, ki se s tem ukvarja in je treba pač stopiti skupaj in stvari resno prijeti v roke. Tukaj se pa zdi, da se pač s tem nekdo ukvarja zato, ker se mora malo mimogrede, ne pa, da je to prva prioriteta na kateri bi delali, bom rekla, 24 ur na dan. Dobro, noben javni uslužbenec ne dela 24 ur, ampak ljudje morajo pač stvar imeti za svojo in potem se bodo tudi toliko angažirali.

Predstavljate širitev onkološke dejavnosti, zaključek projekta bi moral biti, je zapisano v NRP, 31. 12. 2028. Vi zdaj to predstavljate na 31. 12. 2027. Ob vseh zapletih je precej nelogično. Ne vem po kakšni logiki se to dogaja. Sicer pa tudi vsi drugi projekti, ki so bili v NRP jih, ki bi morali biti dokončani, ki so bili pač zastavljeni v neki časovnici, se praktično vse prestavlja in odlaga na kasnejši čas ob, bomo rekli, rekordnem proračunu, ki naj bi, torej v principu denar ne bi smel biti problem, vsaj tako je videti.

Znižujejo se tudi sredstva, torej, covidu oziroma financiranje epidemije, vemo, da pač epidemije v taki obliki več ni, je pa še vedno ogromno covida, ne glede na to, da pač o tem nočete nič slišati. Vsak od nas najbrž pozna, tudi poslanci koalicije so bili pred časom bolani za covidom, pa tudi kakšen naš. Se pravi, ne moremo reči, da covida več ni, mogoče so manj komplicirani primeri, čeprav zdaj, ko smo bili na obisku v bolnišnicah, smo videli, da so tudi covidni bolniki, zelo težki covidni bolniki, post covid in tako naprej. In se mi ne zdi logično tukaj zniževanje sredstev ob tem, da imate spet oceno realizacije za leto 2024, torej za letos, v višini 15,5 milijona. Zdaj bomo pa znižali to za devet milijonov. Torej, računate, da bomo prišli z neko tako številko čez. Jaz mislim, ali na kakšen način potem financiramo te covid bolnike, ki so danes v bolnici? Iz kje drugje? Ampak če imamo postavko, predvidevam, da bi moralo iti to iz te postavke.

In tudi znižanje na investicijska vlaganja na sekundarni in terciarni ravni, tudi tukaj sicer pet milijonov pa pol bi rekli pri znesku sto milijonov to ni nič, ampak v bistvu se za pet milijonov na primer zgradi en vrtec ali pa nekaj podobnega. Tako da ni to toliko malo denarja. Vi to znižujete in me zanima, zakaj je temu tako?

Toliko za enkrat, mogoče sem kaj pozabila, bom pa se še oglasila. Hvala.