Govor

Hvala lepa, spoštovana predsednica odbora.

Spoštovani državni sekretar, vsi prisotni danes na današnji seji!

Lahko rečem, da z današnjim dnem jaz zaključujem samo prisotnost ali pa moje, odbora, za katere sem jaz zadolžena. Tako da sem na vseh odborih povedala, da si je vlada zastavila optimističen proračun z visokimi izdatki. In projekcija nakazuje, da bo država še morala povečati verjetno davčne obremenitve državljanom, da bo lahko doživela ali pa dobila davčni izplen, s katerim bo financirala vsa ministrstva oziroma vse projekte, ki si jih je zastavila. Zdaj, ali je to dobro ali to ni, jaz lahko govorim samo za svoja področja, danes pa izključno za Ministrstvo za zdravje.

Proračunska sredstva Ministrstva za zdravje, bom šla pa tako, da bom najprej leto 2025, potem pa leto 2026, se pravi, za leto 2026 so proračunska sredstva Ministrstva za zdravje po predlogu sprememb proračuna za leto 2025 višja za 295 milijonov evrov. To je skupaj 766 milijonov evrov. In seveda ta sredstva bodo, in to sem prvič doživela od svojih, bom rekla, odborov, ki jih pokrivam, nižja od ocenjene realizacije za leto 2024, ki znaša 821 milijonov evrov. Mislim, da ste zdaj, drugega ne poznam, poznam pa delo, Odbor za delo, Odbor za kulturo, včeraj smo imeli Odbor za izobraževanje in danes še Odbor za zdravstvo, lahko rečem, da je zdravstvo prvo na mojem področju, ki ima manjšo predvideno porabo sredstev od realizacije za leto 2024, ki je bila ocenjena. Zakaj je temu tako, verjetno boste še kasneje povedali, ampak jaz mislim, da je naše zdravstvo potrebno tudi finančnega zalogaja ali sredstev, ki bi omogočile, da bo to zdravstvo dostopno vsem.

Pa če grem po alinejah, imam ene štiri alineje za leto 2025. Za zdravstveno varstvo se namenja dodatnih 315 milijonov, in sicer tako kot ste rekli, največ za urejanje in razvoj na področju zdravstva. Pa me mogoče zanima kakšen komentar v tej smeri. Za programe javnega zdravstva se namenja pet milijonov evrov več kot predvideno po novem, tako 39 milijonov, v letu 2025 in me samo zanima:

Ali so tukaj noter že vključeni, kar se tiče javnega zdravstva, tudi že presejalni programi novi? Za investicijska vlaganja na sekundarni in terciarni ravni se namenja dodatnih sredstev, temveč se ne namenja dodatnih sredstev, temveč se ta celo zmanjšujejo za 5,5 milijonov evrov, na 95 milijonov evrov, pa me seveda zanima:

Koliko sredstev v okviru Zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031 je bilo do sedaj že porabljenih po posameznih področjih? Pred nekaj časa smo brali seveda o odhodu radiologov v Celju in nedavno še v šempetrski bolnišnici. Bolnišnice situacijo rešujejo z zunanjimi radiologi. Na primer v Celju z zunanjim radiologom plačujejo po 100 tisoč evrov mesečno. To pomeni višje stroške za bolnišnice, ki jih bo na koncu pokril proračun. Glede na to, da naj bi vaši ukrepi seveda razmejevali javno in zasebno zdravstvo vam do zdaj, lahko rečem, uspeva ravno nasprotno s tem, ko so ob napovedi radiologi odšli iz sistema, bolnišnicam se dviguje ta strošek, da zagotavljajo te zdravnike. In ker ste napovedali nadaljevanje tega pristopa, lahko očitno pričakujemo še več odpovedi v bolnišnicah in zdravstvenih domovih, to se je tudi že zgodilo, mislim, da je Tolmin bil prejšnji teden in seveda posledično pa, na to pa opozarjajo direktorji zdravstvenih domov, tudi višji stroški, ker bodo javni zavodi primorani najemati zunanje zdravnike, če bodo želeli seveda zagotavljati javno zdravstvo oziroma dostopno zdravstvo in oskrbo bolnikov. Takšni primeri mislim, da kažejo na pot, ki ste si jo začrtali, ne vodi v boljšo, ampak lahko rečem, trenutno po trenutnih odzivih v razgradnjo javnega zdravstva in ne v njegovo krepitev. Zato lahko rečem, da mogoče je s tega vidika proračun za zdravstvo nekako podhranjen v primerjavi z vsemi ostalimi ministrstvi. Zanima me, če boste torej nadaljevali s tako potjo in proračunu raje namenjali denar za izgube zaradi izrednih ukrepov bolnišnic, za plačevanje zunanjih izvajalcev po pogodbah, kar se to že dogaja, in seveda, če ste v proračunu predvidevali pokrivanje izgub bolnišnic. Ker vemo, UKC Maribor, mislim, da že zdaj lahko govorimo, da ima večmilijonsko izgubo. Na to temo smo že imeli tudi sejo in pa seveda tudi poslansko vprašanje ministrici.

Ali boste raje sistem uredili tako, da lahko storitve v okviru javnega zdravstva sistema zagotovijo vsi izvajalci pod enakimi pogoji in enakimi cenami za opravljanje storitev, ker mislim, da glede na to, da se to zdaj plačuje po 100 tisoč evrov, jaz mislim, da bi bilo boljše, da imajo vsi dostop po cenah katerih lahko vi določite. To je za leto 2025.

Zdaj bom krajša za leto 2026, tudi tukaj so predvidena sredstva Za leto 2026, so v višini 768 milijonov evrov, kar je 2 milijona več kot v letu 2025. In C, in tudi ta sredstva bodo nižja od ocenjene realizacije za leto 2024, ki znaša 821 milijonov. Se pravi, lahko rečem, da na nek način je Ministrstvo za zdravje v izplenu sredstev za proračun doslej mogoče celo najslabša dobilo kar se tiče realizacije za letos, za leto 2024. Za program javnega zdravstva se namenja 36 milijonov evrov v letu 2026, kar je tri milijone manj kot v letu 2025, pa me zanima:

Kaj bo v letu 2026 tako drugače, da se sredstva za program javnega zdravstva znižujejo? Za urejanje in razvoj na področju zdravstva se namenja 328 milijonov, kar je 52 milijonov manj kot v letu 2025, tudi tukaj me zanima:

Katera področja bodo v letu 2025 urejena, da se ne potrebuje dodatnih finančnih sredstev ali pa da so lahko ta celo nižja za leto 2026. Se pa seveda za investicijska vlaganja na sekundarni in terciarni ravni namenja 170 milijonov evrov, kar je 75 milijonov evrov več kot v letu 2025. In omenili ste, seveda, da bo tukaj nadgradnja mariborske onkologije. Žal, lahko rečem, da so bila sredstva že za mariborsko onkologijo predvidena v Zakonu o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo od leta 2021 do 2031 in da se z nadgradnjo mariborske onkologija zamuja že 13 mesecev. Namesto predvidenega dokončanja v juniju 2025 se je rok premaknil v september 2026. Zamuda bo podražila projekt za vsaj okrog 700 tisoč evrov, govori se tudi o dveh milijonih; boste vi povedali, kateri znesek, katera številka je pravilna. Verjetno tega niste predvidevali v proračunu za leto 2026, če pa ste, boste pa povedali. In, seveda, kako boste zagotovili, da do takšnih dodatnih stroškov za proračun, predvsem pa zamud, ki najbolj prizadenejo bolnike, mislim, da so tam najbolj prizadeti bolniki, pa tudi zdravniki, ne bo več prihajalo. Sedanja ocenjena vrednost je 65 milijonov tega projekta. Kakšna bo končna cena v letu 2026, ali znate to oceniti? Ker mislim, da je potrebno, glede na razmere, glede na zamude, glede mogoče tudi na neko neodgovorno vodenje vseeno predvideti. In, seveda, nenazadnje, kdo bo za to odgovarjal, pa to danes ni poglavitno vprašanje. Hvala lepa.