Govor

Predsednica hvala lepa za besedo. Spoštovana državna sekretarka in ostali predstavniki Vlade, gospod Kračun, predstavnik Fiskalnega sveta. Ja, kot je sekretarka že v uvodu omenila, smo že na prejšnji seji kar veliko časa porabili za preučitev oziroma izmenjavo mnenj glede ustreznosti priprave proračuna. Že takrat sem v svoji razpravi poudaril, da kljub temu, da dejansko govorimo o bližnji prihodnosti, ki jo je povsem natančno težko načrtovati, ampak neke izkušnje iz preteklosti bi pa lahko, bom rekel, bolj upoštevali v sami pripravi proračuna. In ne glede na te izkušnje ali pa na trenutne informacije, ki jih imamo kar se tiče gospodarskega okolja oziroma predvidene situacije na področju gospodarstva je, kot sem že takrat rekel, ta proračun sploh na tej odhodkovni strani precej bogato zastavljen. Po drugi strani pa pač optimističen, kar se tiče prihodkovne strani. Zdaj, proračun oziroma realno načrtovanje je odvisno tudi od izkušenj z ustvarjeno realizacijo v preteklosti in ravno recimo v mesecu novembru smo dobili oziroma smo lahko prebrali to mesečno informacijo Fiskalnega sveta, kjer pravi oziroma kjer ugotavlja, da je realizacija letošnjega leta daleč pod načrtovanjem. Se pravi, če govorimo o prvih desetih mesecih, se pravi upoštevali so podatek do vključno oktobra je bila, je ta realizacija znašala 553 milijonov evrov, načrtovana pa je bila milijardo 400 pa še, pa še nekaj milijonov evrov. Se pravi, po potem naj bi v teh praktično dveh mesecih to razliko, na pamet bom rekel 808, natančno piše tudi v poročilu, 854 milijonov, naj bi, naj bi v tem relativno kratkem času realizirali. Kaj hočem povedati? Da tudi, da že zdaj nam kaže, da imamo težave pri realizaciji. Ampak ne glede na to, vi svoj proračun za leto 2026 kljub temu zelo optimistično zastavite kar se tiče porabe. Po drugi strani zdaj lahko tudi spremljamo, beremo, kako gradbeni sektor ki je, bi rekel, velik del izvajalca, če tako rečem, posrednega izvajalca tega proračuna, kako opaža neko ohlajanje oziroma pomanjkanje naročil, ampak ne z vidika oziroma mi večkrat ponovimo, da naš gradbeni sektor, operativni sektor pač ni zmožen vseh teh projektov speljati, ampak trenutna situacija je očitno drugačna. Gradbeni sektor ima, ima očitno resurse, ampak ostale vse potrebne, govorimo o dokumentaciji, OPN in tako naprej ne sledijo ciljem, ki ga ki ga vi s tem proračunom za leto, za leto 2026 naslavljate. In če imamo že zdaj težave se je lahko mislim realno za pričakovati, da tudi v bližnji prihodnosti. Bomo težko z lastnimi, če govorim slovenskimi resursi te stvari kar se tiče realizacije dvignili.

Zdaj pa, kar se tiče samih samega popravljenega oziroma dopolnjenega proračuna. Mi smo na prejšnji seji, govorim kot Slovenska demokratska stranka, vložili kar nekaj amandmajev z različnih področij, na različnih področij, ki jih je koalicija zavrnila. Mene veseli, da očitno rabite nek manjši premislek, da pa ne prepoznate vsaj kakšnega od teh amandmajev, govorimo o povečanju, zdaj o dopolnjenem proračunu o povečanju sredstev za štipendiranje izobraževalnih poklicev, ker tudi ta amandma smo mi takrat vložili, pa ste ga vehementno zavrnili, zdaj ste pa s svojim predlogom prepoznali, da ta amandma pa le ni imel slabega namena oziroma je ciljal v pravo tarčo. Tako, da tukaj se vam, tukaj se vam moram zahvaliti za to razsvetljenje oziroma da ste pač upoštevali ta naš amandma. Kot veste mi smo tudi, ostale amandmaje smo še enkrat ponovili, ki ste jih tudi zavrnili, pa bomo potem skušali tudi v tekom razprave še pri posameznem amandmaju kakšno bolj konkretno obrazložitev dati, pa mogoče tudi v teh delih tekom seje pride do kakšnega dodatnega razmisleka, pa najdemo skupen jezik še za kakšno, za kakšno drugo pomembno postavko, po naše pomembno postavko in jo in jo vsi skupaj spremenimo in na ta način mogoče dodelimo sredstva, ki so po našem mnenju tudi pomembna za nadaljnji, za nadaljnji razvoj Slovenije.

Ja, zdaj pa kar se tiče proračuna, pa kot sem rekel. Res je, da je pač to bližnja prihodnost, ampak malo več realizma oziroma opiranja na sedanje izkušnje oziroma na trenutno stanje, pa mogoče malo več previdnosti in sploh na tem, na tem delu kar se tiče kar se tiče porabe sredstev, ker jaz se bojim, da bomo težko zagotovili ta drugi del, se pravi, prihodkovni del glede na trenutne, na trenutne kazalnike, tako da bi pričakoval malo več realizma tudi pri celotnem načrtovanju proračuna. Toliko za enkrat, potem pa mogoče kakšno besedo več še pri samih amandmajih. Hvala.