Spoštovana gospa predsednica, spoštovana gospa državna sekretarka, spoštovane kolegice in kolegi, gospe in gospodje, visoki zbor.
Nekoliko več sem o oceni predloga proračuna Republike Slovenije za leto 2026 povedal že ob prvi razpravi pred tremi tedni. Dovolite mi, da izpostavim glavne poudarke. Za leto 2026, je v primerjavi z letom 2025 predvideno občutno znižanje primanjkljaja. Primanjkljaj brez neposrednega učinka interventnih ukrepov naj bi se leta 2026 znižal na 1,2 milijardi evrov oziroma na 1,2 odstotka bruto domačega proizvoda, kar je za okoli 650 milijonov evrov ali 1 odstotno točko bruto domačega proizvoda manj kot v letu 2025. Projekcija pa bi morala odražati trenutno veljavno zakonodajo in ukrepe. Po naši oceni projekcija porabe brez interventnih ukrepov temu ne ustreza, povečala naj bi se le za 0,8 procenta ali 130 milijonov evrov. Zato velja naša ocena, da je načrtovana raven porabe brez interventnih ukrepov v 2026 ni realistična brez sprejema dodatnih ukrepov, seveda če bo predvidena raven porabe v letu 2025 dejansko uresničena.
Poleg ocene samega predloga proračuna moram opozoriti tudi na dodatne obveznosti sprejete po tem, ko je bil predlog že predan v oceno Fiskalnemu svetu. Naj omenim le spremembo višine povprečnine, do katere je prišlo v vmesnem obdobju in ni predstavljena niti v predlogu Zakona o izvrševanju proračuna, učinki njene spremembe pa tudi niso izkazani v dopolnjenem predlogu proračuna za leto 2026, s tem dodatkom bi bila glede na prvotni predlog proračuna porabljena slaba polovica načrtovanega povečanja porabe v tem letu. Zato lahko že danes, ne glede na trditve Vlade, da se zaradi spreminjajočih okoliščin, nenehno potrebne prilagoditve in fleksibilnost pri pripravi proračunov ugotovimo, da omenjeno skromno povečanje porabe ni skladno z obveznostmi, ki izhajajo iz trenutno sprejete zakonodaje.
Še enkrat poudarim, da ugotovljeno nerealistično načrtovanje in dodatno sprejemanje obveznosti v novem sistemu ekonomskega upravljanja krči možnosti za uresničitev zavez iz srednjeročnega načrta, s katerim je bil seznanjen Državni zbor in s tem tudi prostor za zagotovitev vzdržne dinamike javnega dolga.
Hvala lepa.