Govor

Hvala. Spoštovani!

Odbor za infrastrukturo, okolje in prostor je kot matično delovno telo včeraj obravnaval Predlog odloka o prenehanju veljavnosti Odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo. V imenu predlagatelja je poslanec Tomaž Lah v uvodni dopolnilni obrazložitvi med drugim izpostavil, da je Državni zbor sprejel Odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo, s katerim je za dan glasovanja določil nedeljo, 24. novembra 2024. Poudaril je, da so se le nekaj dni za tem, ko je stopil v veljavo dan razpisa referenduma, v javnosti pojavili očitki o tem, da postopek sprejema odloka ni bil izpeljan pravno korektno oziroma skladno z Zakonom o referendumu in ljudski iniciativi in Poslovnikom Državnega zbora, ker naj bi predhodno vprašanje za posvetovalni referendum predstavljala resolucija o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji jedrska energija za prihodnost Slovenije. Ta je bila obravnavana in sprejeta na isti seji, na kateri je Državni zbor odločil, da se razpiše posvetovalni referendum, po mnenju dela javnosti pa bi morala biti resolucija sprejeta šele po končanem posvetovalnem referendumu. Zamolčano je bilo, da so se predlagatelji referenduma o tem vprašanju večkrat posvetovali tudi z nekaterimi ustavnimi pravniki in bivšimi ustavnimi sodniki. Ti so bili mnenja, da je resolucija kot pravno nezavezujoč akt ni tisti akt, na katerega bi vezali posvetovalni referendum, in predlagali spremembo referendumskega vprašanja, ki ne bi več vsebovala omenjene resolucije o referendumskem vprašanju. Ob tem se je Državni zbor soočil tudi z več pobudami za začetek postopka za oceno ustavnosti odloka, v katerih pobudniki zatrjujejo, da je referendumsko vprašanje sugestivno, ker naj bi vsebovalo interpretacijo vprašanja, ki volivcem neposredno sugerira odgovor nanj. Četudi Zakonodajno-pravna služba v svojem mnenju z dne 21. 10. 2024 navaja, da je referendumsko vprašanje, ki je vsebovano v izpodbijanem odloku oblikovano v okviru, ki ga določa ZRLI. Poudaril je, da se upoštevaje navedene razloge postavlja utemeljen dvom, ali se lahko volivci v navedenih okoliščinah informirano, avtonomno in odgovorno odločajo o tako pomembnem dolgoročnem vprašanju nacionalnega pomena, kot je oskrba z električno energijo. Postopka, s katerim se prekinejo referendumske aktivnosti oziroma izvedba že razpisanega posvetovalnega referenduma, sicer Zakon o referendumu in ljudski iniciativi izrecno ne predvideva in ureja, a je, upoštevaje pravno logiko in naravo posvetovalnega referenduma, po mnenju pravnih strokovnjakov to mogoče storiti, in sicer le z enakim aktom, s katerim je bil referendum razpisan. Zato je v ta namen vložen ta predlog odloka.

Predstavnica Zakonodajno-pravne službe je poudarila, da ZPS k predlogu odloka z vidika njegove skladnosti z Ustavo, pravnim sistemom in z zakonodajno tehničnega vidika nima pripomb. V zvezi z obrazložitvijo predloga odloka pa je opozorila, da ob navedbi mnenja ZPS z dne 21. 10. 2024 ni jasno navedeno, da gre za mnenje, ki pomeni predlog odgovora DZ kot nasprotnega udeleženca v postopku pred Ustavnim sodiščem, v skladu z 265. členom Poslovnika Državnega zbora, v katerem stranka v postopku navaja argumente, s katerimi dokazuje, da pobuda za začetek postopka za oceno ustavnosti akta ni utemeljena.

Sledila je kratka razprava, v kateri je bila s strani Poslanske skupine Levica izražena podpora predlogu odloka, ki bo ustavil izvedbo posvetovalnega referenduma. Izpostavljeno je bilo, da so v poslanski skupini ves čas zagovarjali stališče, da ne podpirajo razpisa posvetovalnega referenduma v trenutku, ko še ni na razpolago dovolj informacij. Ob tem je bilo poudarjeno, da to ne pomeni, da v stranki izrecno ne podpirajo gradnje JEK 2, temveč da so v stranki mnenja o tem deljena. Za lažje odločanje volivcev o tako velikem projektu je po njihovem mnenju treba torej zagotoviti vse navedene ključne podatke, dokončno odločitev o projektu pa sprejeti na zakonodajnem referendumu. Podporo predlogu odloka, ki bo ustavil izvedbo posvetovalnega referenduma, je izrazil tudi poslanec magister Miroslav Gregorič. Po razpravi je odbor glasoval o obeh členih predloga odloka skupaj in ju sprejel.

Ker k predlogu odloka na matičnem delovnem telesu amandmaji niso bili sprejeti, odbor Državnemu zboru predlaga, da predlog odloka sprejme v predloženem besedilu.