Govor

Hvala lepa za besedo, spoštovani predsednik.

Spoštovani kandidat za ministra, gospod Sajovic.

Hvala lepa za vašo predstavitev in nekako, seveda sem bil pri prejšnji izbiri ministra malo presenečen, tako sem morda tudi danes ali pa sem bil, ko sem slišal, koga se predlaga za enega od najbolj odgovornih resorjev. V državi Sloveniji na ministrsko mesto. Ampak strinjamo se torej, kot ste povedali, da se seveda z varnostjo državljanov in suverenostjo države ne gre igrati, torej še posebej ne smemo kockati kot se nam to včasih dogaja s strani ene od vaših koalicijskih partneric in tudi nekako se strinjamo, da imate določene izkušnje kot politik, zaradi tega so tudi vaši kolegi povedali, da so se za to izbiro odločili med nekim mirnim politikom, nekaj imen je sicer krožilo, ki imajo nekaj več kilometrine na samem obrambnem področju kot pa naš kandidat, in sedaj, če gremo k temu, da imamo danes vsi podobna mnenja, da je potrebno tudi vojsko opremljati, da ne bo bosa, da ne bo brez vozil, in se vrnem morda k vrhu Nata v Washingtonu, julija letos, kjer smo nekako izvedeli, da sta se oba, tako odhajajoči minister Šarec in pa seveda predsednik vlade Golob, strinjala s tem, da je potrebno povečevati sredstva za obrambo. Mi smo nekako obljubili, ker smo bolj kot ne na repu od vseh članic Evropske unije glede tega koliko namenimo za obrambni resor, ki pa je seveda, kot ste povedali, skupek teh dveh stebrov tudi zaščite in reševanja in zaradi tega včasih se nam zdi, da se za Slovensko vojsko resnično ogromno porabi, ampak moramo sešteti vse to kaj imamo koristi od naše Slovenske vojske in pa tudi od zaščite in reševanja. I in potem seveda, obljubljeno je, da bomo do leta 2024 namenili 1,5 BDP. Potem smo rekli, da do leta 2030 bomo pa namenili 2 procenta BDP. In sedaj končno, potem ko je seveda prejšnji minister nastopil, pa se je prvič srečal s poveljnikom oziroma sekretarjem Nata s Stoltenbergom, pa je ugotovil, da nekako proti vetru ne gre leteti brez motorja in je potem veliko stvari bilo obljubljenih in seveda tudi potem premier Golob, da bomo 2 procenta BDP dosegli že pred letom 2030. Ampak ob tem, da imamo seveda v planu takšen dvig, o tem je pa se takoj, še julija izjasnila koalicijska stranka Levica, da seveda niso za takšen dvig sredstev in tudi, da si proti vsakim nakupom orožja, vozil in opreme za Slovensko vojsko ter za izstop iz Nata. Tako da, prvo moje vprašanje je: Kako boste dejansko usklajevali tako različne poglede z vašo koalicijsko partnerico, da boste lahko te obljube, ki jih danes dajete in kot jih je dal tudi predsednik Vlade in nazadnje tudi koalicija, seveda, kako boste to potem tudi lahko zagotovili.

Potem imamo, ko smo govorili tudi nakup osemkolesnikov. Osemkolesnike obljubljamo Natu enih šest, sedem let. Bataljonsko bojno skupino obljubljamo Natu enih 10 do 15 let, in zaradi tega seveda ne morem mimo tega, da so bili tisti osemkolesniki bokserji, ki so bili nekako sprejeti v evropskem prostoru za ene najboljših vozil, zavrnjeni, potem pa od tistega časa do danes seveda obljubljamo, da gremo po druge in dve leti se delajo načrti, da se bodo sedaj kupile Patrie, kar v vsakem primeru pozdravljam, ampak zanima me, kako teče ta nakup, glede na to, da pač smo nekaj časa imeli občutek, čisto tako rečem, da smo upravičeno sklepali, da se drži figo v žepu in da iz tega morda ne bo nič.

Še enkrat, torej, okrog popolnjevanja sem imel namen vprašati, ampak sedaj sta že dva kolega vprašala. Kaj menite, torej, če nam ne bi uspelo popolnjevati Slovenske vojske, ali bi bili za to, da se uvede obvezno služenje vojaščine? Da pa bi popolnjevali nekako profesionalne vrste, kakšna bi morala biti plača vojaka, ki bi bila dovolj motivacijska, da bi se nam priliv povečal, kajti ta moment smo spet nekako na mestu, skoraj več jih odhaja v pokoj, v penzijo, kot pa seveda se nam novih priključi.

Toliko zaenkrat. Hvala lepa.