Govor

Ja, saj jaz bi se samo navezal na te, na zadnja dva razpravljavca. Ja, treba je poudariti, da upokojitve, potem prezaposlitve, pomanjkanje interesa pač za rudarskega inšpektorja, to so v bistvu ti ključni razlogi za nastanek tega kadrovskega manka. In to zadevo sigurno je treba, to vrzel zdaj zapolniti, ker kolikor jaz vem, so trenutno, imamo štiri rudarske inšpektorje. Zdaj po poplavah jasno rabimo mineralnih surovin ogromno in vse te postopke je treba pohitriti in tako naprej. In bi povedal, da sigurno, če bi imeli interes, tudi kar se tiče, govorite tu o izobrazbi, zdaj je bila pač, po starem, po obstoječem zakonu je pač univerzitetna in za površinske kope in pač za podzemne kope, govorimo o rudarskih inšpektorjih, pri površinskih, mislim, da je pet let delovnih izkušenj pa tri dni, pa tri leta na površinskih kopih, pri podzemnih je pa, mislim, da deset let delovnih izkušenj pa osem let dela na teh podzemnih kopih. In kar se tiče teh izkušenj, morate vedeti, da tudi če gremo zdaj pri površinskih kopih na prvo stopnjo, te osebe še vedno zahtevajo iste izkušnje, kot če bi imel univerzitetno. Zato mislim, da tu malo manipulirate, s tem nima toliko veze, ampak s tem mogoče damo možnost tudi nekomu, ki zdaj tam dela, pa nima te izobrazbe. Ampak kar se tiče strokovnosti, sem pa prepričan, da se zadeva tako pelje lahko naprej, kot se je zdaj. Medtem ko se pri podzemnih kopih ta stvar niti ne spreminja, se zahteva druga stopnja in pa, jasno, ti pogoji, kar se tiče izkušenj, ostajajo isti. Ta del sem mislil malo omeniti in ne bi nasedel na neke zadeve, da se zdaj pa nekaj res ekstra posebej dela s tem.

Tukaj še omenim, lahko vezano s to kadrovsko zadevo, da se tudi spreminja kadrovska sestava komisije, ki pač podeljuje ta potrdila inšpektorjem, za šolanje teh inšpektorjev, rudarskih. In sicer, zdaj je bila potreba, mislim, da je pet rudarskih inšpektorjev v komisiji, predsednik plus zapisnikarica, ki vodi vse te postopke. Zdaj po novem se bo spremenilo, da bosta kot člana lahko dovolj dva rudarska inšpektorja, da se bodo te zadeve lažje peljale.

No, zdaj kaj drugega trenutno niti ne bi omenil. Mogoče za podeljevanje podaljševanje koncesij po interventnem zakonu s 23 smo takrat podaljšali na 12 mesecev in s tem, s to novelo govorimo trenutni Zakon o rudarstvu, je notri omenjenih, se zahteva 6 mesecev, vloga mora biti 6 mesecev pred potekom koncesije, zato se s to novelo tudi izenačuje. Ta novela zakona v bistvu izenačuje interventni zakon iz leta 2023 na 12 mesecev. Jaz pa kaj drugega zdaj na to temo niti ne bi. Lahko še omenim, da Skupnost občin Slovenije sprejema, se strinja s to novelo zakona, isto velja za Državni svet, kot ste že slišali od kolega iz Državnega sveta. Hvala.