Hvala lepa.
Lep pozdrav vsem članicam in članom Odbora za zunanjo politiko!
Na to točko dnevnega reda bi jaz samo ustno podala mnenje Vlade Republike Slovenije.
Vlada Republike Slovenije meni, da gre v priznanju, v primeru priznanja države Palestine primarno za vprašanje, ki je vezano na mednarodno delovanje Republike Slovenije in se neposredno ne nanaša na vprašanje, ki je širšega pomena za državljane Republike Slovenije, kot je to opredeljeno v 26. oziroma 27. členu Zakona o referendumu in ljudski iniciativi. V prvi vrsti gre pri priznanju države za vprašanje priznanja pravice naroda do samoodločbe, v konkretnem primeru, palestinskemu ljudstvu. Gre za zunanjepolitično dejanje, ki je utemeljeno na mednarodnem pravu in Slovenije kot odgovorne članice mednarodne skupnosti. Do danes je državo Palestino priznalo 146 držav. Palestina je tudi od leta 2012 država opazovalka Združenih narodov. Vlada Republike Slovenije obsoja terorizem, priznava legitimno pravico Izraela, da se brani v okviru mednarodnega prava ob upoštevanju načela sorazmernosti. Priznanje Palestine ni posledica terorističnega dejanja Hamasa, temveč priznanje temeljne pravice palestinskega ljudstva do samoodločbe, ki je osnovna človekova pravica, priznana vsem narodom, vključno z Izraelci in Palestinci. Humanitarna situacija v Gazi je katastrofalna. Se dnevno slabša. Sever Gaze se že sooča z lakoto. Meddržavno sodišče je odredilo Izraelu, naj nemudoma ustavi vojaške aktivnosti in odpre prehode za humanitarno pomoč, vendar Izrael operacijo nadaljuje z večjo intenziteto. Dostop do pomoči dodatno ovirajo napadi, uničena infrastruktura in pomanjkanje goriva, palestinska oblast je na robu finančnega zloma, saj Izrael ne izpolnjuje obveznosti izplačevanja davčnih prihodkov. Od oktobra lani je bilo v povračilnih napadih ubitih več kot 35 tisoč 200 Palestincev, vključno z več kot 13 tisoč otroki in skoraj 500 na Zahodnem bregu, ranjenih pa je več kot 84 tisoč ljudi. Vlada Republike Slovenije verjame, da bo priznanje Palestine pripomoglo h krepitvi njene demokratične institucije in spodbudilo politične reforme. Suverena država bo imela večje možnosti in večjo odgovornost za razvoj učinkovitih institucij, ki bodo služile interesom svojega prebivalstva, in kot priznana država Palestina bo deležna večje mednarodne pozornosti, kar bo okrepilo pritisk na njeno vodstvo, za izboljšanje preglednosti in učinkovitosti upravljanja.
Dovolite še, da za konec poudarim, priznanje Palestine krepi ugled Slovenije kot države, ki spoštuje mednarodno pravo in resolucije Združenih narodov in hkrati izvaja pritisk na obe strani, na Izrael, da preneha z napadi na Gazo in na Hamas, da izpusti talce in obenem deluje za mir in za rešitev dveh držav. Priznanje Palestine krepi možnosti za poglobljeno sodelovanje z drugimi državami, vključno z arabskimi, zalivskimi in afriškimi, ki prav tako podpira mirno rešitev izraelsko-palestinskega konflikta. Glede na navedeno Vlada Republike Slovenije ocenjuje, da je sedaj primeren trenutek, da Slovenija suvereno prizna državo Palestino.
Vlada Republike Slovenije ne podpira predloga za razpis posvetovalnega referenduma o priznanju neodvisnosti in suverenosti države Palestine. Hvala.