Najlepša hvala. Spoštovani! Dovolite, da predstavim izhodišča za udeležbo slovenske delegacije na rednem zasedanju Sveta za splošne zadeve, ki bo 25. junija v Luksemburgu.
Glavna točka tokratnega zasedanja bo obravnava osnutka sklepov Evropskega sveta, kar sem podrobneje predstavila že pri 1. točki dnevnega reda te seje.
Zato predlagam, da preidem k naslednji točki zasedanja, in sicer je na zasedanju sveta predvidena orientacijska razprava o Predlogu direktive o določitvi harmoniziranih zahtev glede preglednosti zastopanja interesov, ki se izvajajo v imenu tretjih držav na notranjem trgu Evropske unije.
Evropska komisija je direktivo objavila decembra 2023 v okviru svežnja o zaščiti demokracije. Pričakuje se, da bodo na zasedanju podane politične usmeritve za nadaljnjo obravnavo predloga direktive, ki ima dva splošna cilja, in sicer zagotoviti pravilno delovanje trga EU za dejavnosti zastopanja interesov v imenu tretjih držav ter zagotoviti visoko raven preglednosti in zmanjšati tveganje tujega vmešavanja v demokratične procese v Evropski uniji.
Slovenija bo tako kot v dosedanjih razpravah zastopala stališča, ki jih je Odbor Državnega zbora za zadeve Evropske unije sprejel marca letos. Slovenija podpira cilje direktive, a hkrati izpostavlja dvom v njeno ustreznost z vidika obsega in deklariranega cilja direktive ter predlaganih sredstev za njegovo dosego. Izraža tudi zaskrbljenost zaradi administrativnih in finančnih posledic predloga, katerega temeljni element je vzpostavitev nacionalnih registrov. Opozarjamo, da v predlog ni vključeno zastopanje interesov mednarodnih organizacij in velikih družb, ki lahko znatno vplivajo na politike držav. Izpostavljamo tudi pomembnost upoštevanja učinkovanja predloga na civilno družbo.
Svet za splošne zadeve bo v okviru postopka v skladu s prvim odstavkom 7. člena pogodbe o EU opravil zaslišanje Madžarske. Vsebina obrazloženega predloga, ki predstavlja pravno podlago za razpravo sveta, se navezuje na 12 različnih področij, med drugim na delovanje ustavnega in volilnega sistema, neodvisnost sodstva, korupcijo, svobodo izražanja, pravice pripadnikov manjšin in podobno. Tokratno zaslišanje bo zaradi resnega tveganja za kršitve skupnih vrednot EU zajemalo vsa vprašanja, izpostavljena v obrazloženem predlogu. Cilj pa je, da države članice dobijo celovito sliko o aktualnem stanju v državi, zato pričakujemo razpravo o širšem naboru aktualnih vprašanj. Slovenija nadaljevanje postopka v skladu s prvim odstavkom 7. člena podpira, saj predstavlja eno ključnih varoval spoštovanja temeljnih vrednot EU, obenem pa omogoča konstruktiven dialog z obravnavano državo članico.
Pod točko Razno bo belgijsko predsedstvo predstavilo svoje poročilo o napredku v razpravi o prihodnosti Evrope. Poudarek je na notranjih reformah EU, ki so potrebne za zagotovitev absorpcijske zmogljivosti v luči prihodnjih širitev Unije in za izboljšanje zmožnosti ukrepanja EU v novi geopolitični realnosti. Ob robu zasedanja sveta bosta predvidoma potekali tudi prvi medvladni konferenci z Ukrajino in Moldavijo. Hvala lepa.