Hvala za besedo, spoštovana gospa predsednica, spoštovane gospe in gospodje. Torej Komisija za državno ureditev je izpostavila težave ribičev v slovenskem morju, ki zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe s strani Republike Hrvaške prejemajo globe, ki se jih je nabralo, kot je bilo povedano, že za več kot 3,4 milijona evrov in obstaja skrb, da bi Republika Hrvaška v nekem trenutku lahko začela z izterjavo teh izrečenih kazni. Predstavnik Ministrstva za zunanje in evropske zadeve je sicer poudaril, da razumejo stanje negotovosti, ki vlada pri ribičih in je povezano s tem, če bi Republika Hrvaška v nekem trenutku začela izvrševati te pravnomočne globe. Pri tem je poudaril, da velja nenapisan dogovor s sosednjo državo, da državi ne bosta šli v izvršitev teh pravnomočnih glob za prekrške, kajti tudi Republika Slovenija je hrvaškim ribičem izrekla večje število glob. In če se Republika Hrvaška odloči, da bo začela s postopki prisilne izvršitve bo na podlagi vzajemnosti to vplivalo tudi na izvršitev pravnomočnih glob na naši strani.
Člani komisije so opozorili na veliko negotovost ribičev, ki so lahko zaradi neplačanih glob na ozemlju Hrvaške v težavah. Res, da sicer ni več mejnih kontrol, ampak torej, če gredo urejati kakšne zadeve na Hrvaško, lahko, torej ob identifikaciji so tako izpostavljeni plačilu globe, kajti zaradi neplačanih glob seveda na Hrvaškem lahko Hrvaška vzpostavi ustrezne postopke oziroma tudi kaznuje slovenske državljane. Država je ribičem sicer ves čas obljubljala pomoč in po moje, po mnenju komisije je zato prav, da se z novelo naredi še korak naprej. Člani komisije so poudarili, da je treba slovenskim ribičem priskočiti na pomoč z razširitvijo pomoči države in da jim torej poleg pravne pomoči zagotovi tudi izplačilo izrečenih glob o prekrških, ki so nastali zaradi opravljanja njihove dejavnosti v slovenskem morju. Na komisiji je bilo s strani predstavnikov, kot sem že rekel, Ministrstva za zunanje in evropske zadeve ter Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano povedano, da je sicer v medresorskem usklajevanju novela zakona, vendar je komisija poudarila, da bi morala država oziroma pristojno ministrstvo po izgubljeni tožbi na Evropskem sodišču za človekove pravice ukrepati takoj. Zato komisija meni, da bi se lahko z določenimi popravki, amandmaji, tudi glede na mnenje Zakonodajno-pravne službe Državnega zbora upošteval predlog zakona in bi tako do ustreznega predloga v Državnem zboru prišlo še hitreje. Komisija je izpostavila, da mora biti urejanje odnosov z Republiko hrvaško prioriteta slovenske zunanje politike in da je treba s sosednjo državo glede težav ribičev aktivno oziroma aktivneje iskati rešitve za nastalo situacijo, ki bo omogočila normalno gospodarsko dejavnost ribičev v slovenskem morju. Tudi, na primer, v smeri dogovora o znižanju izrečenih glob ribičem. Prav tako je bil izpostavljen ključni slovenski interes, to je dostop do odprtega morja in do mednarodnih voda.
S strani predstavnikov Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je bilo tudi poudarjeno, da je novela zakona tako rekoč pripravljena in gre še v tem tednu na Vlado. Izpostavljeno je bilo, da so ribiči v preteklosti dobili nadomestila za omejen ribolov v slovenskem morju, ki si ga prisvaja tudi Republika Hrvaška. V predlagani noveli bo to še dodatno opredeljeno. Novela prinaša spremembe 15. člena, ki govori o izpadu dohodka zaradi oviranega gospodarskega ribolova po shemi državne pomoči. Prav tako pa se bo spremenil tudi 21. člen, v skladu s katerim bo država Slovenija zagotovila tudi morebitna sredstva za nadomestilo škode ribičem v obliki povračil glob oziroma denarnih kazni, če bi organi Republike Hrvaške začeli s postopki prisilne izterjave. Torej, ta navedba, da se zagotavlja oziroma da bodo zagotovljena morebitna sredstva, bi torej s tem prišlo do priznavanja stališč Hrvaške glede nespoštovanja arbitraže oziroma do priznavanja Slovenije, da so ribiči bili kršitelji? Na komisiji je bila sicer dopuščena možnost korekcije novele zakona, ki je torej danes na mizi z amandmaji, hkrati pa je bila seveda nujnost rešitve problema in to takoj, saj je torej s temi globami in s to negotovostjo ogrožena eksistenca ribičev in njihovih družin. Komisija je predlog zakona soglasno podprla. Hvala.