Govor

Larisa Kragelj

Najlepša hvala za besedo.

Spoštovane poslanke in poslanci, cenjeni gostje, predvsem pa vse državljanke in državljani! Mladi zdravniki Slovenije združujemo več kot tisoč 900 članov in smo kot drugi državljani in državljanke pred parlamentarnimi volitvami leta 2022 verjeli predvolilnim obljubam in nastopu Roberta Goloba. Naša interna anketa pred volitvami je pokazala, da je za Gibanje Svoboda glasovalo 30 odstotkov naših članov, kar je primerljiv delež kot v celotni populaciji. Iz naših vrst je na Ministrstvo za zdravje odšla državna sekretarka, dve članici sta sodelovali v delovnih skupinah Ministrstva za zdravje in v Strateškem svetu za zdravstvo. Po dveh letih Vlade Roberta Goloba se sprašujemo, ali so nas prevarali. Danes bi vam radi predstavili deset polomij te Vlade na področju zdravstva. Ker je naš govor časovno omejen, si lahko razširjeno različico skupaj z viri ogledate na spletni strani Mladih zdravnikov Slovenije.

Prvič, Gibanje Svoboda je pred volitvami obljubljalo, da bo zdravstvena reforma prioriteta te Vlade. Socialni demokrati so obljubljali 30 dni do specialista, Levica okrepitev zdravstvenega sistema in širitev košarice pravic; vse našteto in več piše tudi v koalicijski pogodbi. 53 poslancev koalicije je januarja 2023 podpisalo zavezo vsem državljanom Slovenije, v kateri piše, da naj bi do 1. januarja 2024 dobili delujoči e-karton, imeli delujoč plačni steber, rešeno problematiko neopredeljenih pacientov, prenovljeno mrežo nujne medicinske pomoči, modernizacijo, vodenje javnih zavodov in tako naprej. Nič od tega se ni zgodilo.

Drugič, napovedali so ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Namesto tega smo dobili nov obvezen prispevek ter največji zabeležen minus s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje v celotni zgodovini. V bodoče lahko pričakujemo še dodatne dvige tega davka, hkrati pa o reorganizaciji in posodobitvi delovanja ZZZS, kaj šele o tem, da bi denar sledil pacientu, ni ne duha ne sluha.

Tretjič, ob najavi Bešič Loredanovega interventnega zakona za krajšanje čakalnih vrst smo opozorili na to, da je potrebno jasno opredeliti ciljne storitve ter urediti možnost dodatnega nagrajevanja zaposlenih v državnih ustanovah, ki bi naj te storitve dodatno opravili. Naša opozorila žal niso bila slišana.

Četrtič, kljub vsem obljubam, delovni pogoji, ki bi zadržali kader v javnem sistemu, še vedno niso urejeni. Srednje medicinske sestre so še vedno na minimalni plači, iz bolnišnic odhajajo tehnično osebje in čistilke. Zdravnikom je vlada dala pisno zavezo o ureditvi plač do 1. januarja 2024, ki jo brez sramu krši. Kar je privedlo do najdaljše zdravniške stavke v zgodovini Slovenije. S kadrovsko podhranjenostjo se srečujejo vsi zahodni zdravstveni sistemi, ki pa so razvili bogato tradicijo privabljanja tujih kadrov in ob zaostrenih pogojih doma postajajo vedno bolj privlačna opcija za naše zdravstvene delavce. Z vsakim odhodom se razmere za preostale člane tima eksponentno poslabšajo, kar neizogibno vodi v nove odhode, izgorelost in zapuščanje poklica.

Petič, proti zdravnikom Vlada aktivno ustvarja negativno javno mnenje. Totalno vojno, ki bo osamila in izčrpala zdravnike, je napovedal že minister Bešič Loredan. Aktualna ministrica je ob začetku stavke najela piar agencijo. S tem krhajo zaupanje med bolnikom in zdravnikom, ki je ključno za uspešen izid zdravljenja, obenem pa večajo možnost nasilnih dogodkov proti vsem zdravstvenim delavcem. Za dimno zaveso kriminalizacije zdravnikov pa se dogaja marsikaj drugega.

Na primer – šestič -, po tekočem traku gredo mimo nas evropska sredstva, ki bi jih lahko uporabili za prenovo in izgradnjo kritične infrastrukture ter opremo. Po informacijah zaposlenih na MZ je temu tako, ker financiranje iz evropskih sredstev onemogoča korupcijo. Iz financiranja iz evropskih sredstev je izpadla recimo mariborska Infekcijska klinika, ocena vrednosti projekta se je potem povečala s 54 na kar 105 milijonov evrov. Neznano kam je izginilo tudi 50 milijonov evrov, ki so bili sprva namenjeni obnovi UKCL, nato pa nakupu drage opreme.

Sedmič, prenova UKC Ljubljana, financirana iz proračuna, je ustavljena, saj se je Ministrstvo za zdravje naknadno odločilo dodati protipotresno zaščito, za katero se prej kljub opozorilom stroke ni odločilo. Ob tem je potrebno celo rušiti že narejeno. Odgovornosti seveda ni prevzel nihče. Zaradi del ima UKC za 120 postelj manjšo kapaciteto. Za piko na i pa smo prejšnji teden iz medijev izvedeli, naj v primeru lažjih poškodb naslednji dve leti namesto urgentnega centra Ljubljana obiščemo urgentne centre v drugih mestih.

Osmič, izpostavimo še urgentne centre, saj smo Mladi zdravniki sodelovali pri načrtu prenove mreže urgentnih centrov ter od blizu opazovali, kako je vse skupaj padlo v vodo. Zaradi neurejenega področja je tudi vse manj zanimanja za specializacijo iz urgentne medicine. Na zadnjem razpisu se je na 29 mest prijavilo le pet kandidatov. Podobno zanimanje izkazujejo najmlajši zdravniki tudi za družinsko medicino in ostale stroke primarne ravni, kjer je aktualna ministrica še poslabšala pogoje dela.

Devetič, ta Vlada in ta koalicija sta omogočili, da gresta na referendum vprašanje evtanazije in legalizacije še ene droge, za narod, ki se že sedaj uvršča v sam evropski vrh glede samomorilnosti in zasvojenosti. Glede na to, da Vlada ni sposobna urediti bolj preprostih področij, se sprašujemo, ali je pametno zaupati uzakonitev usmrtitve, pri čemer vemo, da celo Kanadi in Nizozemski ni uspelo zapisati zakonov, ki bi preprečili strašljive zlorabe in fenomen spolzkega klanca.

Desetič. Za konec bi lahko omenili daljšanje čakalnih dob, vladanje z odloki, sprejemanje zakonov po hitrem postopku, nastavljanje kadrov iz Gen-I-ja v svete zdravstvenih zavodov, množične odhode kadra z Ministrstva za zdravje pod aktualno ministrico, a vendarle moramo opozoriti na to, kaj se še pripravlja. Trenutno sta v javni obravnavi Zakon o digitalizaciji in Zakon o kakovosti v zdravstvu, ki oba predvidevata ustanovitev vsak svoje dodatne agencije za kanaliziranje javnih sredstev v žepe izbrancev. Napovedali so Zakon o razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva, ki bo brez izboljšanja pogojev v državnih in občinskih ustanovah od tod pregnal mnoge strokovnjake v privatno zdravstvo. Naj zaključim s citatom Aleksandra Solženicina, na katerega smo pomislili ob zadnji visoko leteči zavezi te vlade, da bo leta 2027 na Primorskem študiralo medicino prvih sto študentov: "Vemo, da lažejo. Oni vedo, da lažejo. Oni vedo, da vemo, da lažejo. Mi vemo, da oni vedo, da mi vemo, da lažejo, pa še zmeraj lažejo." Hvala.