Dobro jutro. Lep pozdrav vsem!
Evropska komisija je 24. januarja 2024 podala predlog spremembe direktive glede ustanavljanja in delovanja Evropskih svetov delavcev ter učinkovitega izvrševanja pravic do nadnacionalnega obveščanja in posvetovanja. Evropski sveti delavcev so organi za obveščanje in posvetovanje, ki zagotavljajo, da so delavci vključeni v odločanje v nadnacionalnih vprašanjih. Direktiva velja za podjetja z več kot tisoč zaposlenimi, ki delujejo v vsaj dveh državah Evropske unije ali Evropskega gospodarskega prostora.
Namen sprememb je odpraviti pomanjkljivosti veljavne direktive in tako izboljšati učinkovitost okvira za obveščanje in posvetovanje z delavci nadnacionalni ravni. Med glavnimi spremembami, ki jih predlaga komisija so; zagotavljanje enakih pravic delavcev v multinacionalnih podjetjih, ki poslujejo v državah Evropske unije ali evropskega gospodarskega prostora, da lahko dajo pobudo za ustanovitev Evropskega sveta delavcev. Jasnejša opredelitev nadnacionalnih zadev, zagotavljanje pravočasnega in smiselnega posvetovanja z delavci v multinacionalnih družbah o vprašanjih, ki jih zadevajo, torej člani evropskega sveta delavcev morajo prejeti utemeljen odgovor na svoje mnenje predvsem vodstvo podjetja, preden vodstvo podjetja sprejme odločitev o nadnacionalnih zadevah. Kadar vodstvo podjetja zaradi zaupnosti omeji dodatno izmenjavo informacij o nadnacionalnih zadevah oziroma jih ne razkrije, mora to utemeljiti. Zagotavljanje, da imajo evropski sveti delavcev potrebne materialne pogoje za opravljanje svojega dela, na primer sredstva za strokovnjake, pravne stroške usposabljanja, krepitev uravnotežene zastopanosti spolov in pa izboljšanje dostopa do pravnih sredstev.
Ob predpostavki, da bo direktiva sprejeta bo treba spremembe prenesti v slovenski pravni red in sicer spremembo Zakona o evropskih svetih delavcev iz leta 2011, kar bo seveda zahtevalo tudi predhodno usklajevanje s socialnimi partnerji. Stališče Slovenije, ki ga danes potrjujete, podpira predlog direktive. Slovenija bo poudarila, da bo treba v teku usklajevanj posebno pozornost posvetiti zasledovanju izpostavljenih ciljev, kar vključuje tudi preprečevanje nepotrebnih administrativnih obremenitev ter še nadalje upoštevala vidik, da nadnacionalni dialog ne sme zmanjšati vloge nacionalnih svetov delavcev. V pogajanjih bo Republika Slovenija konstruktivna in bo iskala kompromise, ki bodo sprejemljivi za vse države članice. Podprla bo predloge za razumno podaljšanje roka za prenos določb direktive, saj morebitne spremembe nacionalne zakonodaje zahtevajo tudi usklajevanje s socialnimi partnerji. Predlagam, da stališče podprete. Hvala.