Najlepša hvala.
Zdaj, Državni svet je v mesecu marcu, 20. marca, na Državni zbor naslovil zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije in sicer na področju političnih odgovornosti in spornih poslov, v GEN-I, Star Solar, naj bi prišlo torej tudi za domnevno nezakonito financiranje političnih strank Svoboda in volilne kampanje Gibanja Svoboda in tako naprej, sicer je naslov zelo dolg, ampak mislim, da vsi vemo, za katero preiskovalno komisijo gre.
Zdaj, predsednica Državnega zbora te točke ni želela uvrstiti na današnjo sejo, redno sejo Državnega zbora, čeprav je v Ustavi jasno zapisano, da Državni zbor lahko odredi preiskavo o zadevah javnega pomena, mora pa to storiti na zahtevo tretjine poslancev Državnega zbora ali na zahtevo Državnega sveta.
Torej, Ustava je v 93. členu dovolj jasna; Državni zbor mora odrediti oziroma skleniti, odrediti preiskovalno komisijo, če tako zahteva Državni svet. Prav tako o tem, da je potrebno oziroma da mora Državni zbor odrediti parlamentarno preiskavo, ki jo zahteva Državni svet, govori Zakon o parlamentarni preiskavi in pa Poslovnik parlamentarne preiskave, ki v svojem 4. členu govori o tem, da Državni zbor odredi preiskovalno preiskavo na predlog Državnega sveta, seveda, lahko v celoti povzame vsebino zahtevka za odreditev parlamentarne preiskave iz predloga, sme pa predlagano parlamentarno preiskavo tudi zožiti, razširiti ali dopolniti.
Torej, predsednica Državnega zbora bi morala na to sejo, današnjo sejo, uvrstiti tudi točko za odreditev parlamentarne preiskave, ki jo zahteva Državni svet, v kolikor pa bi potem Državni zbor ugotovil, da določene zadeve znotraj akta ne ustrezajo oziroma bi jih lahko, torej, spremeni, razširi, dopolni kakorkoli drugače uredi tako kot to omogoča Poslovnik. Torej v Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke menimo, da je na podlagi Ustave in na podlagi zakona ter poslovnika o parlamentarni preiskavi danes potrebno to sejo razširiti s točko torej ustanovitvijo preiskovalne komisije, ki jo je zahteval Državni svet.
Hvala.