Govor

Jure Trbič

Hvala za besedo, predsedujoča. Spoštovane in spoštovani!

Bom tudi sam uvodoma čim krajši. Torej, Vlada podpira predlog za razpis posvetovalnega referenduma o uvedbi preferenčnega glasu za volitve poslank in poslancev v Državni zbor. Ureditev, kot je predlagana, bi po našem mnenju pomenila doslednejšo izvedbo zahteve 80. člena Ustave po odločilnem vplivu volivcev in volivk seveda na dodelitev mandatov kandidatkam in kandidatom tako, da se volilni okraji kot način uresničevanja pasivne volilne pravice ukinejo in se ohranijo le še na administrativni ravni, volivci in volivke pa bi tako glasovali po celotni listi oziroma, da se uvede primerjalno pravno pogosto uveljavljeni preferenčni oziroma prednostni glas.

Naj dodam še, da se glasovanje s prednostnimi glasovi v Sloveniji že uveljavlja, pardon, in sicer poznamo ga na tudi kmalu prihajajočih volitvah poslank in poslancev iz Slovenije v Evropski parlament in tudi pri lokalnih volitvah. Mogoče naj poudarim, da je ljudem, torej volivkam in volivcem ta poznan, jasen in tudi kar pridoma uporabljen. Denimo, na zadnjih volitvah v Evropski parlament leta 2019 je tako kar 77 % glasov bilo podanih preferenčno.

Mogoče še tudi nenazadnje na zadnjem posvetu, ki je lani, bil je 86, pardon, v tisti anketi je 86 % državljanov tudi podprlo, da podpira tako zgodbo.

Drži, da je bilo v bližnji preteklosti, recimo zadnjih dobrih deset let, kar nekaj javnih posvetovanj na to temo opravljenih, nazadnje, kot rečeno v jeseni lani. Slednji je bil, drži, organiziran s strani Vlade, saj je, kot je bilo že omenjeno, sprememba volilnega sistema z uvedbo prednostnega glasu tudi ena izmed zavez te Vlade iz koalicijske pogodbe.

Torej glede na vse navedeno in na dejstvo, da je bilo od leta 2011 v zakonodajni postopek vloženih že kar pet predlogov za uvedbo prednostnega glasu, Vlada podpira ta predlog za razpis posvetovalnega referenduma. Hvala.