Govor

Gospod Dr. Grmek

Hvala lepa za vse sugestije, pripombe, dobronamerne. Ja, se strinjam, mi bomo na tem in vedno zagovarjamo specifičnost slovenskega kmetijstva v Evropski uniji. Na nekaterih področjih smo unikum, predvsem v pozitivnem smislu, tako kot ste sami povedali, predvsem v čisti pitni vodi. Dejstvo je, da imamo, skoraj 95 procentov je ne rabimo klorirati. To je ena stvar, ki jo moramo poudarjati in to redkokatera evropska država ima tako zdrave pitne vode, tudi na račun slovenskega kmetijstva in ukrepov, ki veljajo na najožjih in pa vodovarstvenih območjih drugega reda. Tukaj ni potrebe, da zaostrujemo in ne bomo zaostrovali stvari in tukaj lahko mirne duše tudi se Evropska unija oziroma druge evropske države od nas mnogo naučijo.

Ja, do 1. 6. letošnjega leta imamo namen objaviti 35 javnih razpisov s področja kmetijstva, kaj bo spodbudilo naše kmete po investicijah, ki jih vsi nujno rabimo. Vemo v kakšnem stanju, v primežu je slovensko kmetijstvo in bomo to omogočali.

Tudi ko ste se dotaknili lanskoletnega razpisa za mlade kmete, ja, je res, da je bila manjša udeležba. Izključno je bil objavljen iz tega namena, da ne bi zamudili tisti, kateri so v letu 2023 dosegli starost 40 let in da ne bi izpadli iz neke kontinuitete. V letošnjem letu pa se seveda zadeva ponavlja, se še enkrat odpira, tako vedno. Se pravi, mi bomo še bolj vztrajali pri specifičnosti in strokovni razlagi naše specifičnosti kmetijstva in upam, da bo nam to tudi uspelo pozitivno zagovarjati za slovenskega kmeta. Hvala.