Govor

Tina Seršen

): Najlepša hvala predsedujoči.

Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci!

Tokratno zasedanje Sveta EU za energijo, ki bo potekalo 4. marca v Bruslju, ne vsebuje točk pod zakonodajnimi aktivnostmi. Bodo pa ministri predvidoma sprejeli politični dogovor o predlogu za priporočilo Sveta v nadaljevanju usklajenih ukrepov za zmanjševanje povpraševanja po plinu. Predlog namreč nadomešča uredbo Sveta, ki ji poteče veljavnost 31. marca letos. Predlog, podobno kot zaenkrat še vedno veljavna uredba, vsebuje prostovoljni cilj 15 odstotnega zmanjševanja povpraševanja po plinu v primerjavi s petletnim povprečjem, in sicer za obdobje med 1. aprilom 2024 in 31. marcem 2025. Veljavnost omenjene uredbe je bila za eno leto podaljšana že lani. Slovenija je takrat podaljšanje podprla, saj je v spremembi uredbe uspela doseči vključitev izjeme, ki se nanaša na TE-TOL. Republika Slovenija tudi tokrat podpira predlog za priporočilo sveta in pozdravlja omembo specifičnih nacionalnih okoliščin, na podlagi katerih se priporočilo upošteva le začasno oz. v omejenem obsegu, saj na ta način ohranjamo motivacijo držav članic za izvajanje ukrepov po najboljših prizadevanjih.

Ministri bodo opravili tudi dve razpravi. Prva se bo dotikala zanesljivosti oskrbe z energijo in priprave na naslednjo zimo. Republika Slovenija podpira aktivno vlogo EU pri omilitvi negativnih posledic visokih cen energije in vseskozi aktivno sodeluje tudi pri kreiranju evropskih politik za ta namen. Kljub temu, da so se razmere v zadnjem letu izboljšale, še vedno menimo, da moramo ostati previdni, prav tako moramo ohranjati zanesljivo oskrbo z energijo predvsem skozi diverzifikacijo oskrbe, diverzifikacijo virov oskrbe, kakor tudi s krepitvijo ukrepov za učinkovitejšo rabo energije in s prehodom na okolju prijaznejše energije domače vire energije. Druga razprava ministrov se bo dotikala ukrepov za zagotavljanje prožnosti elektroenergetskega sistema. Ta se izkazuje kot eno ključnih orodij za uspešen energetski prehod, v naslednjem desetletju se namreč pričakuje občutno povečanje rabe obnovljivih virov energije kot sta veter in sonce, kar seveda prinaša izzive za predvidljivost. Obenem pa se pričakuje tudi povečan pritisk na sistem zaradi elektrifikacije prometa. Republika Slovenija se zaveda nujnosti zagotavljanja prožnosti elektroenergetskega sistema za zagotovitev uspešnega energetskega prehoda. Ključno pri tem je, da mora biti vsem odjemalcem omogočeno sodelovanje na vseh relevantnih trgih s prožnostjo, vključno skozi agregacijo. Pri tem se Slovenija zaveda, da bodo potrebne različne spodbude v smeri aktivnejšega vključevanja vse večjega števila odjemalcev. Pri tem seveda ne gre pozabiti na nujnost zagotavljanja ustreznih naložbenih spodbud, ozaveščanja javnosti, kakor tudi na integracijo potreb po prožnosti v naš proces dolgoročnega načrtovanja.

Kar nekaj točk je še pod točko razno in v času kosila bodo ministri s predstavniki združenja Solar Power Europe razpravljali o stanju in izzivih evropske solarne industrije. Republiko Slovenijo bo na tokratnem zasedanju zastopal namestnik stalnega predstavnika gospod Brozina.

Najlepša hvala.