Dober dan, hvala za besedo.
Torej predmet zahteve Državnega sveta za oceno ustavnosti je peti odstavek 12. člena Zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije. Izpodbijana zakonska ureditev onemogoča, da bi bili v določene obvezne organe zbornice ter njenih območnih enot izvoljene oz. imenovane osebe, ki so ob izvolitvi oziroma imenovanju ali so bile v obdobju dveh let pred tem člani organov političnih strank na državni ravni, poslanci evropskega parlamenta, funkcionarji v Evropski komisiji in Evropskem svetu, predsednik republike, predsednik vlade, ministri in državni sekretarji, poslanci, poklicni župani ter generalni direktorji in generalni sekretarji ministrstev, direktorji organov v sestavi ministrstev in vladnih služb, generalni direktor in direktorji generalnih direktoratov v Evropski komisiji, direktor občinske uprave ali tajniki občine. Vlagatelj zahteve meni, da določba krši načelo pravne države iz 2. člena Ustave, načelo enakosti pred zakonom iz drugega odstavka 14. člena Ustave in pravico do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev iz 44. člena Ustave.
V mnenju navedbe Državnega sveta tudi povzemamo pripombe ustavnopravne narave, ki jih je ZPS podala v postopku obravnave in sprejemanja izpodbijane zakonske ureditve. Predstavljamo pa tudi potek razprave na seji matičnega delovnega telesa.
Iz vsega tega izhaja, da se je Državni zbor v zakonodajnem postopku s pomisleki, ki so primerljivi pomislekom iz obravnavane zahteve, že seznanil ter jih preučil in se do njih tudi opredelil. Na podlagi teh pomislekov o nesorazmernosti predlaganega posega je bil tako sprejet amandma, s katerim je bila omejitev pasivne volilne pravice zožena le še na ključne organe zbornice ter opuščena omejitev za člane organov političnih strank in javne funkcionarje na lokalni ravni. S prvotno predlaganih štirih je bilo na dve leti pred volitvami oz. imenovanjem skrajšano tudi obdobje ugotavljanja razlogov za omejitev pasivne volilne pravice. Prevladalo je torej stališče, da so bile pripombe, ki so se nanašale na spornost ureditve z vidika 44., 2. in 14. člena ustave, s sprejetjem amandmaja ustrezno upoštevane in na koncu pač mnenje sklenemo s predlogom Ustavnemu sodišču, da zahtevo zavrne.
Hvala.