Govor

Hvala lepa za besedo.

Spoštovana predsednica Odbora za pravosodje, spoštovani kolegi in kolegice poslanci in poslanke, spoštovani predstavniki ministrstev!

Morda jaz samo pogrešam predsednika Vlade, ki smo ga vabili na to nujno sejo in tudi na jutrišnjo izredno sejo Državnega zbora. Naj omenim, da tukaj Državni zbor in tudi poslanci in poslanke delujemo kot nadzorno telo. Zakaj sem to omenil? Ker sem prebral ravnokar stališče Vlade, ki se odziva na naša priporočila in nekako ugotavlja, da bi bila priporočila bolj namenjena za nekakšno nadzorno telo Državnega zbora. Zdaj, izgleda, skoraj po dveh letih, da niti sama Vlada ne ve, kako deluje sistem ravnovesij, kako deluje parlamentarna demokracija, pa smo v njej že 33 let. In zdaj še enkrat, za Vlado in tudi predsednika Vlade, ki nas, upam, posluša ali pa bo gledal ta posnetek za nazaj, delimo oblast na izvršilno, izvršno vejo oblasti, torej na Vlado, potem na zakonodajno vejo oblasti, torej parlament, in na sodno vejo oblasti, torej sodstvo. In vse tri veje se med seboj nadzorujejo in prav zato nekako lahko rečemo, da živimo v demokraciji in seveda imamo poslanci, poslanke, predvsem poslanci opozicije to možnost, ki nam jo določa tudi zakonodaja, veljavni poslovnik, da sklicujemo nujne in izredne seje, ko je to nujno in izredno potrebno. In v teh prvih mesecih letošnjega leta smo ugotovili, da je še kako nujno sklicati takšno sejo.

Pa naj začnem morda s citatom predsednika, ki se je danes sicer opravičil, Komisije za preprečevanje korupcije v intervjuju za Siol z dne 30. januarja 2024. Naj poudarim, da je to, ta njegova misel, ena izmed redkih, s katero se absolutno strinjam (citiram): "Nekateri ljudje že od osamosvojitve še vedno vodijo državo oziroma so vključeni v vodenje države in z istim načinom vodenja ne moreš najti prave rešitve za prihodnost." (Konec navedka.)

Zdaj bi morda za lažji oris tudi naše zahteve za to izredno sejo navedel kratko zgodovino nastanka največje koalicijske stranke in to je stranka Gibanje svoboda. Ne pozabimo, ta stranka je nastala manj kot 90 dni pred rednimi parlamentarnimi volitvami, torej 24. aprila, nastala je 26. januarja 2022. Prevzela jo je od stranke Zdaj, torej, to je bila stranka zelenih dejanj Jureta Lebna, ki se je kar nekaj časa omenjal za takratnega ministra za okolje in prostor. Izgleda, da se mu potem računica ni zašla, kajti Vlada je enega izmed prvih korakov naredila, da je razdelila zelo pomemben segment urejanja energetike, prostora in okolja na tri ministrstva. In tukaj je pravzaprav prvi razlog in tudi prva v nebo vpijajoča trditev, da je ta Vlada nastala z enim samim namenom - plenjenje državnega premoženja v privatne žepe, se pravi, iz države v privatni žep. To nam nenazadnje nakazuje vsa, tudi zakonodajna materija, ki je bila sprejeta in se še sprejema v Državnem zboru. Spomnimo se omnibus Zakona o električni energiji. Tudi zdaj sam Energetski zakon gre v tej smeri. In pravzaprav ta stranka, torej njen predsednik je bil bivši predsednik uprave Gen, ki je bil potem postavljen za predsednika Vlade z glasovi tudi drugih manjših koalicijskih strank, Socialnih demokratov in stranke Levica. Tako, čisto na kratko. In seveda, kot je dr. Šumi dejal v svojem intervjuju, nekateri ljudje že od leta 1991 vodijo to državo. In predvsem največja koalicijska stranka zdaj šteje 40 poslancev in poslank. Je pravo to ime za te ljudi, ki že od leta 1991 obvladujejo, sicer pod drugim imenom, torej, zdaj so to Gibanje Svoboda, prej je bila to Pozitivna Slovenija, bil je to Zares, morda prej še nekako tudi struje LDS in nenazadnje tudi sam vodja poslanske skupine Borut Sajovic je tak res enkraten primer, se pravi človek, ki je bil v stranki LDS pred več kot dvema desetletjema...