Spoštovana predsednica, spoštovane poslanke in poslanci!
Z Zakonom o spremembah Gradbenega zakona se določa podlaga predlogov, ki omogoča kadrovsko okrepitev gradbenih inšpektorjev. Za imenovanje gradbenega inšpektorja se ohranja splošna zahteva glede izobrazbe druge bolonjske stopnje in potrebnih delovnih izkušnji s področja graditve objektov. Dodaja pa se novi drugi odstavek, po katerem se za gradbenega inšpektorja lahko imenuje tudi oseba, ki ima izobrazbo iz enakega področja, vendar le s prvo bolonjsko stopnjo in dodaten pogoj najmanj štirih let delovnih izkušenj s področja graditve objektov. S to spremembo se bo omogočil večji nabor potencialnih novih gradbenih inšpektorjev in učinkovitejša delitev znotraj same inšpekcije. Če ta 1. člen - kot ponavadi omeni poslanec Gregorič - po domače povem, gre za to, da vsi inšpektorji, ki so imeli po funkciji pred spremenitvijo zakona pravico delati tudi z nižjo izobrazbo, bodo lahko nadaljevali delo naprej, zato ker je inšpektorjev premalo. In drugič, znižujemo stopnjo izobrazbe, da bi tudi iz tega naslova lahko dobili nekaj več. Je pa seveda tako kot povsod v gradbeništvu tudi tukaj problem inšpektorjev oz. primanjkljaja, bom rekel, gradbenih inšpektorjev ne bo v celoti rešen, ampak s tem odpiramo to možnost.
No, druga določba pa se nanaša na novelo, ki posega v prehodne določbe Gradbenega zakona, ki določa vzpostavitev sistema e-graditve na 1. januar 2024. Gre za kompleksen sistem, ki bo omogočil poslovanje na področju graditve izključno v elektronski obliki vsem upravnim enotam, vsem investitorjem, vsem arhitektom in inženirjem ter mnenjedajalcem. Tudi občinam sočasno ne bo mogoče nuditi ustrezne podpore postavitvi sistema. Zato se bo sistem e-graditev bo uvajal postopoma po posameznih upravnih enotah, po datumih dokončne vzpostavitve sistema na območju celotne države, ki bo s 5. januarjem 2026, na način, da se bo sistem uvedel v okolje uporabnikov brez večjih zastojev in zapletov. Kot prva je uvedba v sistem e-graditve, predvidena Upravna enota Postojna, ki je že vključena v testiranje prostorskega informacijskega sistema od prvih verzij naprej. V nadaljevanju se postopoma uvaja vse ostalo območje upravnih območij. Proti koncu se v sistem e-graditve uvaja osrednja slovenska regija in nato še ministrstvo, ki vodi posebne postopke, na primer, pri nas integralni postopek gradbenih dovoljenj. Do končne vzpostavitve sistema se posluje po dosedanjih, recimo temu analognih pravilih, sistem graditve pa lahko uporablja le pri tistih upravnih organih, kjer je že bil uveden. Odločitev, ali se na tej upravni enoti v konkretni zadevi posluje na dosedanji način ali preko sistema e-graditve, bo investitorjeva, predlagateljeva. Do končne vzpostavitve sistema… Zakon za obdobje do vzpostavitve sistema e-graditve določa še obliko dokumentacije, ki se prilaga zahtevam hranjene dokumentacije pri upravnem organu, ter določa, da se sporočanje izvaja po elektronski poti. Na datum vzpostavitve e-graditve se veže tudi spremembo obveznosti plačila komunalnega prispevka, ki se po tem datumu odmerja le ob prijavi začetka gradnje in občina v sistem e-graditve potrdi plačilo komunalnega prispevka. Že uveljavljen način plačila komunalnega prispevka pa se ohranja do januarja 2026.
Če spet povzamem v poenostavljeni besedi, kaj ta 2. člen pomeni. Mi bi morali imeti s 1. 1. letošnjega leta že uveljavljen sistem na Upravni enoti Postojna. Jaz sem mislil, da bom prišel v službo, če že, na to, da bo to delovalo, pa zaradi obsežnega projekta - tako sem slišal - po eni strani, drugič zaradi kadrovskega primanjkljaja, ki ni bil nikoli zapolnjen, tudi zaradi virov, čeprav so že bila precejšnja dela vložena, ni možno zagotoviti do tega datuma. Zdaj pa, če hočemo spremeniti datum, pa moramo zakonsko določbo o prestavitvi termina uveljaviti pred določitvijo tega datuma, za kasneje ga ne moremo potem vračati, zato je tudi ta nujni postopek. Jaz sem bil malo zaskrbljen zaradi tega, smo tudi dali si zdaj bom rekel nek rok, sprejel informacijo kolegov, ki so to pripravljali. Sprejemamo pa tudi opozorilo Zakonodajne službe, ki je opozorila, da beseda »do« ne sme biti noter. Zakaj? Mi smo računali, da rečemo, aha, enkrat do tega datuma pa bomo naredili, junija, ko smo predlagali za Postojno in druge termine, ki so drugje. Ker gre pa za varstvo, jasno, da se tudi stranki in ostalih, moramo uvesti s terminom, takrat se uvede to noter. Ko ste razumeli, vzporedno bo teklo še lahko klasično, bom rekel, zadeva z dokumentacijo, kasneje pa z elektroniko. S tem sledimo, bom rekel, tem zadevam.
Jaz se opravičujem za zamudo v tem projektu, ampak očitno je bolje, kot da naredimo seveda frko na tem delu, zato predlagam, da ta zakon sprejmete s tem pojasnilom.