Ja, hvala predsedujoča. Spoštovana ministrica z ekipo, vsem članom odbora lep pozdrav! Tri kratke zadeve, morda bom šel tudi s kakšno zadevo v leto 2025, ampak upam, da bo ministrica znala odgovoriti, kljub temu, da vemo, kakšno je politično stanje na Ministrstvu za kmetijstvo.
Zdaj, najprej, prva stvar, v katero želim nekako spodbuditi odgovor. Tukaj imamo postavko posebna proračunska rezerva in programi pomoči v primerih nesreč in tukaj sta dva programa. Najprej sredstva za pomoč ob naravnih nesrečah in pa sredstva za financiranje posledic draginje. Zdaj ministrica vi ste že v uvodu že nekaj povedali glede sredstev za pomoč ob naravnih nesrečah, ocena realizacije v letu 2023 0, v letu 24 slabih 49 milijonov in v letu 2025 dobrih 28 milijonov. To je prva zadeva. Zdaj, če poslušamo predsednika Vlade o številki 9,9 milijard, z vsem spoštovanjem so sredstva samo iz integralnega proračuna - pustimo ob strani evropska sredstva, ki še nekje visijo v zraku - kateri ukrepi in pa kolikšna finančna podpora bo prišla? Ali se vam zdi, da je 48 milijonov evrov v letu 2024 dovolj? Zdaj vsi tisti, ki smo morda dalj časa na področju kmetijstva, pa to vem, da ste tudi sami veste, da smo se tudi mi prej srečevali pri interventnih zakonih pri naravnih nesrečah, tam mislim, da od leta 2014 in od žledoloma naprej mislim, da skoraj ni bilo leta, ko smo imeli kakšen interventni zakon in so bile kar velike številke, ko smo hoteli pomagati slovenskemu kmetu pri različnih naravnih nesrečah. Sedaj pa imamo, bom rekel, naravno nesrečo v vrednosti skoraj deset milijard evrov in me zanima še enkrat ali menite, da je ta številka tukaj v proračunu dovolj velika? Če boste rekli, da pač zakonodaja ali pa evropski predpisi več ne dovoljujejo. Še enkrat bom to razumel, ampak potem bo verjetno potrebno spremeniti kakšen sistemski zakon, ne pa hoditi spet z interventnimi zakoni, čeprav še enkrat vemo, predsednik Vlade je rekel, sistemsko bomo reševali pomoč po teh zadnjih poplavah pa tudi plazovih, ampak očitno sistemska zakonodaja ne bo rešila problema financiranja pomoči, odprave posledic teh naravnih nesreč pri slovenskem podeželju oziroma pri slovenskih kmetih. Na drugi strani pa imamo tukaj pri teh intervencijskih programih in pa obveznostih program sredstva za financiranje posledic draginje. Zdaj, meni je zelo žal, da se je ta Vlada odločila, da očitno draginje na področju kmetijstva v letu 2024 ne bo, kljub temu, da vsi vemo, kakšne so cene energentov, škropiv, gnojil na področju kmetijstva in kot tukaj vidim v letih 2024 in 2025, številko 0, me malo zmrazi. Zdaj tukaj sta po moje dva pomisleka: ali se slovenska vlada uhmepiševsko obnaša do slovenskega kmeta, če slovenski kmet ne rabi nobene pomoči pri posledicah draginje ali pa spet upate na evropska sredstva, za katera vemo, da verjetno ne bodo prišla?
Druga stvar pa, na katero želim morda kakšen večen odgovor. Vsaj v tem letu smo se veliko ukvarjali z zaščito, varstvom živali in ko gledam tukaj postavko kmetijstvo, Upravo Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ko vidim celo manj sredstev, kot je ocena realizacije za leto 2023, me zanima ali Zakon o zaščiti živali, ki smo ga sprejeli, ki je v besedah veliko obljubljal, pri zaščiti živali tudi na področju pomoči veterinarski stroki ne bo nič izboljšal? In še drugo podvprašanje, ali so morda kje v kakšnem kotičku ministrstva že predvidena sredstva, če bo ta kuga na področju prašičev prišla tudi v Slovenijo, kjer smo zelo blizu tega, da se to na žalost zgodi, kaj bo Ministrstvo za kmetijstvo na tem področju naredilo oziroma imate kje pripravljeno kakšno predpostavko za reševanje te prašičje problematike? Hvala.