Govor

Tanja Fajon

Hvala lepa predsednik.

Dobro jutro vsem članicam in članom odbora in seveda vsem ostalim navzočim!

V ponedeljek bo na zasedanju sveta EU za zunanje zadeve v razvojnem delu potekalo redno zasedanje v sestavi ministrov za mednarodno razvojno sodelovanje in gre za prvo formalno zasedanje v času španskega predsedovanja Sveta Evropske unije. Republiko Slovenijo bo na zasedanju predstavljal veleposlanik Iztok Jarc, stalni predstavnik Slovenije pri Evropski uniji.

Dnevni red zasedanja, najprej je ena formalna točka, in sicer izmenjava mnenj o delovanju Evropske unije v kompleksnih okoljih, kot je Podsaharska Afrika. Tam se širi pas nestabilnosti, ki poteka od Gvinejskega zaliva na zahodu do Indijskega oceana na vzhodu in za regijo so značilni konflikti, negotovosti, migracije, politične krize, vključno z državnimi udari. Namen razprave v okviru je spodbuditi kritičen premislek o razvojnem sodelovanju Evropske unije v teh kompleksnih okoljih.

Slovenija pozdravlja pobudo za razpravo. Prvi korak je vzpostaviti skupno razumevanje izzivov v teh kompleksnih okoljih, pri čemer se je potrebno osredotočiti na analizo razmer, potreb in tveganj. Po oceni Slovenije se mora razvojno sodelovanje kompleksnih okolij usmerjati k vzrokom, hkrati pa graditi na izboljšanju načinov pomoči in vključenosti lokalnih partnerjev. Slovenija se je tu pridružila danski pobudi za razpravo, kako v primeru političnih kriz, kot na primer v Afganistanu ali Nigru, ravnati z razvojnimi sredstvi in pa kako zagotavljati enotnost donatorske skupnosti.

Poseben poudarek Slovenija namenja tudi spoštovanju človekovih pravic, enakosti spola in opolnomočenju ter sodelovanju s civilno družbo in podpiramo pripravo skupne komunikacije v odnosih z Afriko, ki pa naj bi jo Evropska komisija in evropska zunanja služba pripravili do maja prihodnje leto, tudi menimo, da naj bo priprava vključujoča tako za članice Evropske unije, kot partnerske države ter za druge deležnike, zlasti civilno družbo.

Stališča Vlade so bila predstavljena, aha, zdaj za 2. točko razpravo o aktualnih temah. Tu velja izpostaviti razvojni humanitarni vidik izraelsko-palestinskega konflikta. Stališča Vlade so bila predstavljena na OZP. Tudi, ko smo razpravljali glede Deklaracije DZ o razmerah na območju Palestine in Izraela tudi ta teden. Razmere na Bližnjem vzhodu so bile obravnavane na Svetu za zunanje zadeve v ponedeljek, kjer smo poudarili, da moramo kot Unija dati enotno in močno skupno politično sporočilo. Od začetka prevladuje mnenje o nujnosti povečevanja humanitarne pomoči prebivalcem Gaze in ob stopnjevanju situacije je Evropska komisija početverila humanitarno pomoč Gazi s 25 na več kot 100 milijonov evrov. Z napovedjo predsednika vlade Goloba na humanitarni donatorski konferenci za Gazo v Parizu 9. novembra v višini milijon evrov je skupni humanitarni prispevek Slovenije za Palestino v letošnjem letu presegel 2 milijona evrov. Po umiritvi razmer bo Vlada Republike Slovenije preučila tudi dodatne možnosti za izvajanje po konfliktne rehabilitacije otrok iz Gaze. Vseeno ni dovolj, da samo povečujemo humanitarna sredstva, če ta ne pridejo do ciljev oziroma do ljudi, in doseči moramo humanitarno premirje v Gazi, zagotoviti, da bo pomoč dostavljena prebivalcem Gaze in varnost humanitarnih delavcev. Zato tudi pozdravljamo sprejem te malteške resolucije o varnostnem svetu ta teden v New Yorku. Evropska komisija tudi pripravlja pregled razvojne pomoči Palestini, zaveze, ki še niso plačane, in ga bo predvidoma zaključila v drugi polovici novembra. O rezultatu bo poročala na Kolegiju Evropske komisije, nato obvestila Svet Evropske unije, ampak v tem delu je treba vedeti, da humanitarna pomoč ni del pregleda.

En del razprave bo tudi o novem finančnem instrumentu za Ukrajino pripravi načrta za Ukrajino. Evropska komisija je junija letos predstavila osnutek Uredbe o vzpostavitvi instrumenta za Ukrajino ta bo državi zagotavljal skladno predvidljivo podporo za obdobje 2024-2027. Predvidena finančna vrednost instrumenta je 50 milijard evrov in ta instrument bo podprl prizadevanja Ukrajine za ohranjanje makro finančne stabilnosti, spodbujanje okrevanja in posodobitev države ob izvajanju ključnih reform tudi v kontekstu pristopnega procesa k Evropski uniji. Predvideva tudi oblikovanje načrta za Ukrajino, ki ga pripravi država v sodelovanju z Evropsko komisijo, potrdi pa Svet Evropske unije. Slovenija podpira vzpostavitev instrumenta za Ukrajino, ki bo lahko zadovoljil kratkoročne potrebe po okrevanju, srednjeročne potrebe po obnovi in pa modernizaciji Ukrajine. Pričakujemo, da se bo instrument začel izvajati z začetkom prihodnjega leta. Podpiramo pa tudi pripravo načrta za Ukrajino, ki bo zajemal vizijo za okrevanje, obnovo in modernizacijo držav ter nujne reforme, ki jih namerava izvesti v okviru procesa pristopa k Evropski uniji. Pri ostalih točkah dnevnega reda je vredno omeniti Akcijski načrt za enakost spolov. To bo šlo za informacijo v vmesnem poročilu. Objava 20. novembra mi podpiramo akcijski načrt Evropske unije za enakost spolov. To je presečna tema mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči Slovenije in je tudi bistvena za doseganje ciljev trajnostnega razvoja. V skladu s priporočili, ki izhajajo iz GAP-3, si bo Slovenija prizadevala, da bo do leta 2030 namenila vsaj 85 % programske uradne razvojne pomoči partnerskim državam za aktivnosti in programe, ki vključujejo enakost spolov in pa opolnomočenje žensk in deklic. Pa še prvič se ministri srečujejo neformalno s predsednikom Svetovne banke / nerazumljivo/ mednarodna razvojna banka na čelu s Svetovno banko. Gre za enega od stebrov financiranja držav v razvoj, za odpravo revščine in neenakosti kot tudi za implementacijo Agende za trajnostni razvoj do leta 2030. Trenutna raven mednarodnega razvojnega financiranja žal ne zadostuje za zadovoljitev razvojnih potreb držav v razvoju in Slovenija podpira načrte za reformo svetovne banke, za povečanje obsega posojil državam v razvoju, večjo transparentnost poslovanja in pa določitvijo vsebinskih prioritet. Predvidoma bodo sprejeti sklepi sveta še o družbe na zelenem digitalnem prehodu, / nerazumljivo/, ob Poročilu Evropskega računskega sodišča o programiranju finančnega instrumenta Global Europe, Poročilu Evropskega računskega sodišča o pobudi / nerazumljivo/ za odpravo nasilja nad ženskami in deklicami in pa v odnosih EU /nerazumljivo/

Toliko. Hvala lepa.