Govor

Spoštovani! Hvala za besedo. Pred nami je ponovno odločanje o predlogu zakona, ki smo mu v Poslanski skupini Svoboda že namenili svojo podporo. Menimo namreč, da prinaša številne dobre rešitve in ga je v luči vzpostavitve novega stebra socialne države absolutno vredno pozdraviti. Tako kot že večkrat prej opozicija s svojim razdiralnim diskurzom skuša vse dobre rešitve zasenčiti, saj enostavno ne prenese dejstva, da njihov zakon ni bil izvedljiv, ne z vidika izvajalcev, še manj pa z vidika financ. Že dalj časa vemo, da Slovenija, podobno kot večina evropskih držav, ni imuna na spremembe starostne strukture prebivalstva, zato bomo glede na omenjene spremembe morali prilagoditi praktično vse ključne državne sisteme: zdravstveni, pokojninski in izobraževalni sistem, sistem dolgotrajne oskrbe in trg dela. Za vse navedeno pa zagotoviti stabilen vir financiranja. Danes lahko s ponosom povemo, da državljanke in državljani po 20 letih dobivamo kakovosten zakon, ki bo v praksi izvedljiv, osredotočen na uporabnika in kar je ključno, ne krči pravic ter ureja vir financiranja. Prav priprava finančno vzdržnega Zakona o dolgotrajni oskrbi je bila tudi naša temeljna referendumska zaveza, ki jo s tem zakonskim predlogom, kot odgovorni politiki pritiče, tudi udejanjamo.

Eden osrednjih ciljev predloga zakona je, da zagotavlja oskrbo po meri človeka in v ospredje postavlja tiste, ki ta zakon najbolj potrebujejo, uporabnice in uporabnike. Naj ponovim, kar sem že večkrat izpostavila. Predlog zakona vzpostavlja enotno vstopno točko, kjer bodo vsi dobili informacije na enem mestu. Z oskrbovancem družinskega člana urejamo področje na način, da bodo imeli domači priložnost skrbeti za starše. Predlog zakona prinaša institucionalno varstvo, pri čemer bodo uporabniki plačali hrano in nastanitev, ne pa socialne oskrbe. Krepi oskrbo na domu, s katero želimo vsem omogočiti, da lahko čim dlje ostanejo v svojem okolju, v katerem živijo. Denarni prejemek je bistvenega pomena zlasti za uporabnike, za katere ne bo mogoče zelo hitro zagotoviti bodisi oskrbe na domu, bodisi oskrbe v domu za starejše. Na voljo bo tudi dodatna oskrba, to je storitev e-Oskrbe, ki je predvidena za vse uporabnike, razen za tiste, ki so v instituciji. Z e-Oskrbo se razbremenjuje družinske člane in prinaša večji občutek varnosti, ne le uporabnikom, ampak tudi njihovim svojcem.

Posebej poudarjam, da zakonski predlog uporabniku omogoča, da se bo sam odločil, katero vrsto storitve bo koristil. Javni sistem pa je tisti, ki mu bo zagotavljal dostopnost do dolgotrajne oskrbe in raven kakovosti storitev.

Postajamo dolgoživa družba, na kar smo v resnici lahko tudi zelo ponosni in to dejstvo nas uči, da bomo morali sprejeti družbeni dogovor in prevzeti odgovornost nase. Če želimo vzpostaviti socialni steber oskrbe, bomo morali družba kot celota za to tudi nekaj več prispevati. Bistveno pa je, da se bremena v družbi razdelijo pravično. Zato financiranje urejamo na dveh ravneh, proračunski in sistemski ravni s solidarnostnim prispevkom, s katerim bo vsak od nas prispeval za vsakogar od nas. Ob tem je treba poudariti, da bo dolgotrajna oskrba dostopna vsakomur, ne glede na socialni položaj. Ključno pa je, da bo prav vsak uporabnik dolgotrajne oskrbe plačal manj kot plača danes. Ob tem ponovno izpostavljam, vi, spoštovana opozicija, v času, ko ste vodili Vlado, financiranja niste ustrezno uredili. Z zakonom ste naslednjo Vlado zavezali k uvedbi obveznega prispevka za zavarovanje za dolgotrajno oskrbo. Virov financiranja niste zagotovili, zdaj pa si nam drznete očitati, da obdavčujemo državljanke in državljane, čeprav ste s svojim zakonom predvidevali prav takšno rešitev, le odgovornosti zanjo niste bili zmožni prevzeti.

V Poslanski skupini Svoboda zaupamo argumentom ministra za solidarno prihodnost in verjamemo, da so predlagane rešitve dobre in se bo sistem kot tak realiziral v skladu s pričakovanji vseh nas, zlasti pa državljank in državljanov. V Poslanski skupini Svoboda bomo zakon, ki po 20 letih prinaša sistemsko ureditev dolgotrajne oskrbe ponovno podprli.