Govor

Marijana Poznič

Dober dan, pozdravljeni!

Sem Marijana Poznič iz Buenos Aires, Argentine. Od leta 2016 dalje zastopam argentinske Slovence v Svetu Vlade za Slovence po svetu in vesela sem, da ste tokrat tudi nas povabili na to sejo. Hvala za to. To bo gotovo pripomoglo k bolj usklajenemu sodelovanju med Slovenijo in nami, ki živimo po svetu. V letih 2016 in 2019 sem se tudi udeležila vseslovenskega srečanja, ki jo organizira vaša komisija, s kratkim prispevkom o našem življenju.

Danes želim pa na kratko, čisto na kratko predstaviti življenje Slovencev, ki živimo v tej lepi deželi tukaj na jugu sveta. Slovenci so v Argentino prišli predvsem v treh valih. Prvi še v 19. stoletju, nato pa je okoli leta 1930, v 20. stoletju zadnja skupina in pa po drugi svetovni vojni, to je tako znana politična emigracija. Danes delujejo Slovenci tako na nekako tri načine tukaj in nekateri tako bolj neorganizirano, da se še malo zavedajo tega, da so Slovenci in seveda to osamosvojitev Slovenije je pomagala, da so te korenine boljše spoznali in se danes zanimajo, da bi malo bolj spoznali slovensko kulturo in se in morda tudi celo obiskali Slovenijo, in če se da, pridobiti slovensko državljanstvo. Nato so skupnosti, ki delujejo organizirano, v teh pa najdemo večjo strukturo, delamo v društvih. Ta društva so povezana s Slovenijo predvsem preko Urada za Slovence po svetu. Imamo tudi slovenske šole. Trudimo se, da ohranimo slovenski jezik, seveda imamo pa danes številne nove izzive pred nami, za katere res potrebujemo pomoč Slovenije, čutimo, da sami tako daleč tega ne moremo tako naprej voditi, zato nam aktivna prisotnost Slovenije nudi po eni strani pomoč, po drugi strani pa tudi motivacijo za to delo in za naš obstoj. Naši izzivi danes so ohranjanje med nami, neke slovenske zavesti, to da smo Slovenci, ohranjanje jezika slovenščine, kar ni tako enostavno. Ne pozabite, da zadnji Slovenci so v Argentino prišli pred več, skoraj 80. leti seveda sem ne prihajajo novi slovenski izseljenci. In želimo pa tudi navdušiti naše mlade za to, da, za slovenstvo in za slovenščino.

In veseli smo in hvaležni za vse podpore, ki nam jih Slovenija preko Urada za Slovence po svetu in nudi. In danes nam je to potrebno na različne načine, in nenazadnje tudi v finančnem, je. Argentina se nahaja v hudi krizi, mi živimo danes v okolju s stoodstotno letno inflacijo in ohranja vzdrževanje naših društev, naših domov, slovenskih domov je seveda kar težavno. V Argentini danes živi čez 5 tisoč polnoletnih slovenskih državljanov in ta seznam se res nenehno raste, zato in vsem tem, ki nam, vsem Slovencem, potomcem Slovencev, ki nam Ustava Republike Slovenije zagotavlja skrb in pospešitev stikov z domovino, in želimo in pričakujemo od Slovenije, da nam bodo te pravice še naprej pomagali zagotavljati, da res lahko ostanemo še naprej enakopraven del slovenskega naroda.

In tukaj se želim tudi zahvaliti ministru, da nas je v tako kratkem času po nastopu že obiskal v sklopu vseslovenskega srečanja, ki se je vršila v Mendozi in prav pričakujemo, da nas bo kmalu lahko obiskal tudi tukaj v Buenos Airesu.

Hvala lepa.