Govor

Marko Štucin

Hvala lepa. Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci.

Dovolite, da predstavim izhodišča za udeležbo slovenske delegacije na rednem zasedanju Sveta za splošne zadeve, ki bo potekalo 24. oktobra v Luksemburgu. Naj že uvodoma povem, da je špansko predsedstvo z dnevnega reda naknadno umaknilo točko o zakonodajnem načrtovanju in jo predstavilo na naslednje novembrsko zasedanje. Svet za splošne zadeve bo razpravljal o osnutku sklepov za redno zasedanje evropskega sveta, ki bo 26. in 27. oktobra v Bruslju. Ker pa ste s podrobnejšim potekom zasedanja in stališči Republike Slovenije že bili seznanjeni pri 1. točki te seje, ki je bila zaprta za javnost, bi predlagal, da preidemo na obravnavo naslednjih točk na dnevnem redu Sveta za splošne zadeve.

Naslednja točka je letni dialog o pravni državi, razprava o posameznih državah članicah. Svet za splošne zadeve bo v okviru te točke razpravljal o stanju vladavine prava na Danskem, v Nemčiji, Estoniji, Irski in Grčiji. Izmenjava mnenj bo temeljila na letnem poročilu Evropske komisije o vladavini prava, ki je bilo objavljeno julija letos. Namen specifičnega dialoga je odprta, vključujoča in konstruktivna izmenjava mnenj, zlasti pa dobrih praks in izkušenj na področju krepitve vladavine prava v Evropski uniji. Posledično letni redni dialog ni namenjen ugotavljanju obstoja kršitev vrednot Evropske unije, temveč skladno z načelom enake obravnave držav članic vsakič poteka v skupini petih držav članic Evropske unije, razvrščenih po abecednem redu in omogoča pregled stanja vladavine prava v vsaki izmed njih posebej. Za Slovenijo je pomembno, da letni dialog o vladavini prava poteka objektivno in transparentno ob enaki obravnavi vseh držav članic. Ocenjujemo da je specifična razprava. v okviru rednega dialoga koristno orodje, ki prispeva h krepitvi vladavine prava v Evropski uniji, saj omogoča dobro razumevanje sorodnosti med državami članicami in njihovimi posebnostmi. Slovenija je preučila priporočila za omenjene države članice in jim bo zastavila tudi nekatera dodatna vprašanja.

Naslednja točka, ki bo na dnevnem redu je nabor orodij za demografijo. Evropska komisija bo na tem zasedanju predstavila nabor orodij z namenom obravnave demografskih izzivov, s katerimi se sooča Evropska unija in njene države članice ter predvsem njihovega vpliva na konkurenčno prednost Evrope. K temu so Evropsko komisijo pozvali tudi voditelji držav članic na junijskem zasedanju evropskega sveta. Zdaj, ta nabor orodij za demografijo predstavlja celovit pristop k demografskim spremembam in temelji na štirih stebrih. Prvi steber je podpora staršem z boljšim usklajevanjem družinskih želja in plačanega dela. Drugi steber je podpiranje in opolnomočenje mlajših generacij, tretji steber opolnomočenje starejših generacij in četrti steber, naslovitev obravnave pomanjkanje delovne sile v Evropski uniji z upravljanjem zakonitih migracij. Pri naboru orodij je prepoznano, da je treba upoštevati teritorialno razsežnost demografskih sprememb, zlasti v regijah, ki se soočajo z upadanjem števila prebivalstva in znatno izhodno mobilnostjo mladih delavcev govorimo o begu možganov. Slovenija glede na spreminjajočo se demografsko sliko v Evropski uniji pozdravlja predlog komisije, saj bo predstavljen nabor orodij mogoče učinkovito kombinirati tudi z nacionalnimi politikami za soočenje z izzivi demografskih sprememb. Tudi Slovenija že oblikuje in izvaja številne tovrstne ukrepe. Hvala lepa.