Spoštovana predsednica tega odbora, hvala za dano besedo. Lep pozdrav najprej državni sekretarki, vsem cenjenim gostom, predvsem pa poslanskim kolegicam in kolegom!
V Slovenski demokratski stranki smo današnjo sejo sklicali seveda z eno točko dnevnega reda, torej kakšna bo energetska politika Slovenije v prihodnje. Zdi se nam to vprašanje, ta vprašaj, ki je seveda pod tem stavkom zelo pomemben. Pa mogoče nekaj stavkov, da zaidem izven meja Republike Slovenije, ker Slovenija spada k Evropski uniji, seveda se tudi dotika energetske politike tudi čez naše meje.
Dejstvo je, da je Evropska unija na delovanju energetike v preteklosti, to je po našem mnenju, prepustila to trgu. To je danes prav gotovo razvidno. Prav gotovo tudi zaslepenje z zelenim aktivizmom, ki je obljubljal rešitev. Pri tem pa ni opozarjal na to, da lahko obnovljivi viri energije zasledujejo delovanje, da zasledujejo delovanje samo s podporo klasičnih elektrarn. Glavna skrb Unije pred vojno v Ukrajini, to je pred 24. 2. 2022, je prav gotovo bila razogljičenje z nizko oziroma brez ogljičnimi viri. Po začetku vojne v Ukrajini se je pa unija začela ukvarjati z dvema poglavitnima velikima vprašanjema, to je oskrba z električno energijo pa visoke cene električne energije. Vojna v Ukrajini je podprla tudi veliko scenarijev razogljičenja, ki so bili pripravljeni v Evropski uniji v preteklosti. Fosilne vire v Evropi, ki znašajo skoraj 70 % ni mogoče nadomestiti zgolj z obnovljivimi viri energije.
Naj še omenim energetsko konferenco, ki je bila konec meseca aprila v Stockholmu v času predsedovanja Švedske Evropski uniji. Tam sva bila s kolegom poslancem iz Svobode. Prisotne so bile vse članice Evropske unije. In seveda en skupni pogled je bil prav gotovo enoten, da Evropska unija se v celoti ukvarja s previsokimi cenami energije.
Kar se pa tiče strategije pa prihodnosti Evropske unije na področju energije so pa, smo pa delovali oziroma so delovali kot razglašen orkester. Seveda, vsaka članica je imela svoje poglede na prihodnost, predvsem tiste, ki bodo investirale v energijo v Evropski uniji.
Zdaj pa k osnutku zakona energetska politika, ki je šel v obravnavo 1. septembra letošnjega leta in je bil v obravnavi samo 17 dni. Po našem se zastavlja neodgovorna energetska prihodnost Slovenije. Strokovna javnost je imela zgolj 17 dni možnosti sodelovati v tej javni obravnavi. Če gre tak zakon v veljavo, bodo cene, po našem mnenju, električne energije znatno poskočile v prihodnosti ter čaka nas prekomeren procent uvoza električne energije iz tujine, posledično pa velika uvozna odvisnost. Po našem mnenju je stabilna oskrba z električno energijo in po dostopnih cenah jedrska energija, ki jo je po osnutku tega zakona zakon oziroma ministrstvo oziroma vlada izpustila. Naša skupna skrb mora biti, to smo prepričani v Slovenski demokratski stranki, da zagotovimo stabilne vire po dostopnih cenah v prihodnosti.
Zdaj pa še nekaj besed o ogrevanju. Seveda tudi ta osnutek energetske politike v prihodnje se dotika tudi ogrevanja. Seveda lokalni energetski koncept, obvezna prednostna raba energije. Seveda po našem mnenju so to trdni temelji, ki pa niso najboljši, ki bodo seveda dali smernice lokalnim skupnostim, ki bodo sprejemale seveda na svojih občinskih svetih tudi smernice za na področju ogrevanja v posameznih občinah. Seveda zasledili smo tudi, da najprej sonce, s čim se strinjamo. Ne moremo se pa strinjati seveda, da v tem zakonu na koncu, čisto na koncu je pa les. V Slovenski demokratski stranki smo prepričani, za to smo tudi za ta današnji sklic predlagali štiri sklepe, ki jih bom predstavil, ki ste jih dobili v gradivu in bom jih predstavil po zaključeni razpravi. Seveda ne trdimo, da smo največji strokovnjaki na področju energije, bomo pa vztrajali, da ko se zastavlja energetska politika za prihodnje v Republiki Sloveniji, da se tu vključi čim širši krog stroke, ki je, dejstvo, da jo imamo v Sloveniji, ampak jo je treba poslušati. Imamo tudi eno možnost, to sem sam trdno prepričan, glede na to, da je Evropska unija na tem področju razglašena, da najdemo koncept, ki bo dostopen, pa blizu gospodarstva. Nedvomno je, da nam gospodarstveniki vsak dan tarnajo, da imajo velike težave z energijo, predvsem pa z njihovo ceno, pa tu imamo tudi v mislih seveda vsa gospodinjstva, v vse državljanke in državljane, da bo ta evropski energetski koncept tak, ta energetska politika takšna ko bo ta zakon sprejet, da bo dostopen in da s tem ne bodo imele težave državljanke in državljani.
In naj zaključim s to mislijo, zavedati se moramo, da na eni strani se s tem sooča naše gospodarstvo, na drugi strani pa naše državljanke in državljani. In če si predstavljamo nekoga, ki ima pokojnine 600 ali pa 700 € in da ga čaka položnica za električno energijo 100 ali pa 150 evrov ali pa še več, jaz mislim, da je to zelo močan apel, da stopimo na tem področju skupaj, da upoštevamo stroko, da se zavedamo, ko delamo nek koncept, seveda velikokrat se tudi obračamo na Evropsko unijo, ker sem jo v svoji predstavitvi tudi velikokrat omenjal, da so naslednje leto volitve v Evropski parlament, da se bo ta politika verjetno spreminjala. Skratka, naša želja je s tem sklicem današnje seje, da ne iščemo razlogov kako se nekaj ne da, ampak da iščemo možnosti v upoštevanju stroke. Seveda naš predlog je tudi, da se ta zakon da ponovno v javno obravnavo, da ima možnost stroka vsaj 30 dni, da se s tem sooči in da nam stroka da za našo prihodnost najboljše iztočnice na področju energije v Republiki Sloveniji. Hvala za vaš posluh.