Ja, najlepša hvala.
Mogoče na začetku malo opravičila, ker pač sem to dodatno funkcijo sprejela včeraj mislim da tam okrog pol dveh popoldan, tako, da ta proračun še ne poznam tako podrobno kot poznam proračun Ministrstva za infrastrukturo ampak imam tukaj s sabo sodelavce, ki so ga pripravljali, tako, da bomo skupaj prav gotovo odgovorili na vsa vaša vprašanja in mogoče takoj na začetku, včeraj pozno popoldan smo imeli sestanek in absolutno ena od prioritet je zagotovitev denarja občinam in jaz dajem besedo, da bodo prve občine že v tem tednu dobile sredstva, vsekakor pa v začetku naslednjega tedna tudi vse ostale.
Kar se tiče proračuna, oziroma finančnega načrta Ministrstva za naravne vire in prostor, je treba povedati, da mogoče tako na prvo oko izgleda, da se ta proračun enormno znižuje. V letošnjem letu je predvideno 450 milijonov evrov oziroma ocenjena realizacija, v naslednjem letu je ta višina 251 milijonov evrov, ampak sredstva, ki se znižujejo, se znižujejo ali pa obseg sredstev izključno iz naslova evropskih sredstev te finančne perspektive, se pravi, perspektive 2014-2020, ki se mora v letošnjem letu zaključiti. Tako da, bom rekla, glede tega ni nobene posebne drame. Kot sem rekla, pred nami sta pomembna dokumenta, to je sprememba proračuna za 2024 in predlog proračuna za leto 2025. Lahko rečem, da pred nami ni zgolj ali pa pred vami ni zgolj še en proračun, ampak ciljno naravnan dokument, ki kaže na skrb za naravo in prostor, ter posledično državljane in državljanke na katere vplivajo tako podnebne spremembe kot naravne nesreče in poplave. Prizadevanja ob pripravi proračuna ali pa prizadevanja ob pripravi proračuna pa niso bila naravnana zgolj na odpravo posledic, ampak tudi na trajnostno naravnane investicije za oskrbo s pitno vodo in skrb za odvajanje in čiščenje komunalnih voda. Ministrstvo posebno skrb namenja tudi zavarovanim območjem in omogoča delovanje javnih zavodov, ki imajo na regionalnih ravneh posebno poslanstvo. V okviru proračuna MNVP je zelo pomembno področje odprava posledic naravnih nesreč. Sem prepričana, da bomo o tem v nadaljevanju veliko govorili, zato je bilo temu področju v pripravi proračuna namenjena, je bila namenjena posebna pozornost. V tem trenutku je v finančnem načrtu za leto 2024 načrtovano nekaj več kot 41 milijonov evrov, kar je skoraj 8 milijonov več kot v letu 2023. Seveda pa je treba povedati, da če smo na MZI, ker smo pač imeli projekte pripravljene, lahko v predlog proračuna vključili praktično veliko večino projektov, ki so potrebni ob sanaciji in seveda tudi še dodatnem varovanju proti poplavam. V primeru Ministrstva za naravne vire in prostor bo potrebno ob rebalansu, ki je pravzaprav bil že napovedan, določene stvari v tem delu, ko bodo znane ocene stroškov, bolj natančno korigirati.
Na Ministrstvu za naravne vire in prostor upravljamo tudi s Skladom za vode. Iz sredstev sklada za vode skladno s planom in programom za leto 2024, načrtujemo nekaj več kot 46 milijonov evrov. Država kot obvezno gospodarsko javno službo skladno z Zakonom o vodah, zagotavlja vzdrževanje vodnih in priobalnih zemljišč kot preventivni ukrep za izboljšanje pretočnosti strug in posledičnega zmanjševanja škodljivega delovanja voda ob visokih voda. V povezavi z navedenim, tako na področju urejanja vodotokov ministrstvo s predlogom proračuna za leto 2024 načrtuje nekaj manj kot 30 milijonov evrov več sredstev kot jih kot smo jih imeli v letu 2023. In kot sem že omenila, zaključuje se finančna perspektiva 2014-2020, tako da je v finančnem načrtu za leto 2024 skoraj 200 milijonov evrov manj evropskih sredstev kot v letu 2023 in so načrtovana v višini 15 milijonov evrov. Mogoče bi to bilo na kratko, potem pa še z vprašanji.