Najlepša hvala za besedo.
Spoštovani poslanke, poslanci, spoštovana gospa ministrica!
Zdaj jaz bi vam zastavila vprašanje v zvezi z Varnostnim svetom Združenih narodov. Zdaj, vsi vemo da je v začetku meseca junija Slovenija postala že drugič nestalna članica Varnostnega sveta in sicer za obdobje 2024-2025. Spomnimo, da je takrat se vse začelo leta 2021. Zagotovo gre to za plod dela tako prejšnje vlade kot sedanje oziroma prejšnjega Ministrstva za zunanje zadeve kot sedanjega. Leta 2021 so namreč, je Slovenija kandidaturo napovedala formalno v New Yorku, takrat je bil minister za zunanje zadeve dr. Anže Logar, potem pa ste v sedanji Vladi pod vašim vodstvom to nadaljevali, in to uspešno. Slovenija je tekom, s teko..., v tekmi z Belorusijo torej verjetno tudi zaradi politike do Ukrajine, ki je v tem, bom rekla v tej situaciji, ko se spopadamo z vojno v Ukrajini, zagotovo zelo pomembna zadeva, in dobila je takrat prepričljivo število glasov, torej celo več kot je bilo potrebno, za kar seveda čestitam vsem, ki ste takrat pripomogli k tej izvolitvi.
Zdaj članstvo Varnostnega sveta OZN, ki je seveda v skladu z ustanovno listino OZN, najbolj ključna naloga je ohranjanje miru in pa varnosti, kar daje tudi priložnost za neko aktivno, proaktivno zunanjo politiko tudi Slovenije. Dobili smo tudi določeno odgovornost s tem, da vzdržujemo mednarodni mir in varnost in seveda od nas je odvisno, kako bomo izkoristili to priložnost. Ob izvolitvi oziroma ko je Slovenija že drugič postala ne stalna članica Varnostnega sveta ste dejali, da Slovenija ne bo samo figura. In, če vas citiram konkretno, rekli ste torej: "Slovenija ne bo samo figura, ki bo ravnala po diktatu ZDA, temveč bo Slovenija samozavestno in pokončno vodila svojo lastno zunanjo politiko v varnostnem svetu in z interesi, ki so interesi naše regije". Zdaj me konkretno zanima, kateri točno so ti interesi. Torej mislim, da je to zelo pomembno, ker s tem bomo tudi pokazali, da dejansko delujemo proaktivno. Kako boste dosegli, da se bo glas Slovenije slišal v varnostnem svetu ne samo formalno ampak dejansko? Katere teme lahko pričakujemo, da jih boste uvrstili na dnevni red sej Varnostnega sveta OZN? Mislim, da ste konec poletja tudi povedali, da bo Ministrstvo za zunanje zadeve skupaj s strokovnjaki in pa tudi civilno družbo pripravilo nekakšen načrt delovanja. Vemo, da je bila poslana tudi posebna misija Republike Slovenije za članstvo v Varnostnem svetu, in sicer za obdobje torej članstva in pa tudi kot za status opazovalke med 1. oktobrom in 31. decembrom. Zanima me ali je ta načrt delovanja pripravljen. Kajti jaz sem šla pogledat, nikjer ni zapisano točno, katere so smernice tega delovanja, zato bi vas prosila, da bolj natančno to opredelite, katere aktivnosti so torej vključene v ta načrt in katere so prioritetne naloge Slovenije v varnostnem svetu OZN.
Seveda pa jaz Sloveniji želim, da bo uspešna na tej poti. To je za vse samo plus in se mi zdi pomembno, da tudi ta parlament sliši iz prve roke, kako proaktivni bomo in kakšne so naše naloge.
Najlepša hvala.