Hvala.
Anita Stanković Pavlič, vodja sektorja za severno Latinsko Ameriko na Ministrstvu za zunanje zadeve.
Jaz bi se najlepše zahvalila ministru Arčonu za njegovo aktivnost. Odkar je nastopil funkcijo opažamo, da je zelo aktiven ne samo v bližnji soseščini, temveč tudi na področju Slovencev po svetu, v Južni Ameriki. Ppozdravljam tudi njegovo iniciativo, ko je, še preden je obiskal Mendozo, opravil AVK z našimi DKP-ji tam, kjer je številčna slovenska skupnost, kar se mi zdi zelo dobrodošlo, tako da se je takoj ob prevzemu funkcije seznanil s stanjem.
In kakor smo seznanjeni, gre septembra minister tudi v Ohio, Cleveland, tako da tudi to se zelo veselimo, da bo obiskal našo številčno skupnost v Ameriki, ki je zelo aktivna in ki jo tudi urad močno podpira.
Pozdravljamo to pobudo, ki je bila omenjena, o vračanju Slovencev in pisarni, se nam zdi zelo dobrodošla. Opažamo, da se številni Slovenci vračajo. Gre za mlade generacije, izobražene generacije, ki lahko veliko prispevajo slovenskemu gospodarstvu. Minister je tudi omenil anketo in analize, ki so bile opravljene ob vračanju Slovencev. Tukaj bi omenila organizacijo ASEF, Združenje slovenskih in ameriških študentov. Njihova fundacija dobila neka določena sredstva s katerimi so, se slišimo, s katerimi so opravili analize ravno na temo vračanja Slovencev. Ministrica se je pred parimi dnevi sestala z njimi. Številni študenti, ki so prišli v okviru teh izmenjav, so bili, v bistvu polovica jih je bila iz Argentine in številni so se odločili, da bodo kar ostali tukaj. Prišli so na daljšo izmenjavo, študijsko za deset tednov in se odločili, da bodo tukaj si ustvarili zdaj svoj nov dom.
Tako da, predstavitev te analize bo enkrat oktobra. Pričakujem, da bodo prišli do kakšnih zanimivih ugotovitev in tudi oni so izpostavili željo po tesnejšem sodelovanju s številnimi vladnimi resorji.
Ker je minister omenil tudi obveznost, ki sledi, in sicer, predajo sredstev, ki so bila zbrana v poplavi, bi poudarila tukaj izredno solidarnost, ki smo jo opazili s strani slovenskih skupnosti v Severni in Južni Ameriki. V Kanadi so se zelo močno angažirali, mislim, da 300 tisoč, 350 tisoč…, 150 tisoč evrov, da so namenili, številni tudi iz ZDA in Argentine, ampak ne razpolagamo z vsemi podatki, ker so pač posamezniki nakazovali ta sredstva, ampak to kaže na to izjemno vez, ki jo še vedno čutijo do Slovenije in solidarnost, ki jo izkazujejo.
Tako, da še enkrat zahvala in pohvala ministru in se priporočamo tudi za prihodnjič še naprej za tako tesno in odlično sodelovanje.