Spoštovani!
Na kratko bi predstavila rešitve na finančnem in davčnem področju, ki jih zajema navedeni zakon. Gre za ustanovitev sklada za obnovo, v katerem naj bi se zbirali prispevki tako pravnih oseb, donacij in različnih drugih deležnikov. Podrobnejša struktura sklada bo določena z njegovim ustanovitvenim aktom in ni predmet tega zakona.
Prav tako je Ministrstvo za finance z rešitvami, ki posegajo v davčno področje podprla ukrepe predvidene v tem zakonu. Gre predvsem za člene, ki določajo zagotovitev ugodnejše davčne obravnave za osebe, ki so zaradi utrpljene škode na osebnem premoženju morale poiskati novo ali začasno nastanitev ter za pravne osebe in samostojne podjetnike, ki tem osebam zagotovijo nastavitev nastanitev. Za preprečitev, da bi bili zavezanci, ki so prizadeti zaradi plazov in poplav, še dodatno davčno prizadeti, in sicer z izgubo že koriščene davčne olajšave, na način, da se poveča davčna osnova in posledično davek v obdobju uničenja. Prav tako smo z določbami omogočili občinam, da se odpovedo svojim prihodkom iz naslova nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča v korist davčnih zavezancev za nepremičnine, ki so bile huje poškodovane v poplavah leta 2023. Dodatno je tudi znižanje stopnje davka na dodano vrednost za nabavo gasilske opreme, ki se običajno uporablja ob intervencijah. Prav tako smo določili podlago za večkratno izplačilo enkratne solidarnostne pomoči in podlago za razdeljevanje sredstev posameznikov s strani gasilskih društev, torej, da so upravičenci deležni posebne davčne obravnave. Hkrati bi povedala še, da je Ministrstvo za finance tudi predlagalo moratorij za eno leto za posojila tako fizičnim kot pravnim osebam.
Glede prispevka solidarnostnih delovnih sobot in solidarnostnega prispevka bi želela pojasniti, da lahko na soboto ali kak drug delovni dan organizirajo delodajalci v soglasju z delavci, in sicer eno leto v letu 2023 in eno leto v letu 2024, in sicer za podporo sanacije škode po nedavnih hudih poplavah in plazovih. Tako se na ta dan delavci kot tudi delodajalci odpovedo svojemu zaslužku, delavec svoji neto plači, delodajalec pa prispeva v enakem znesku. V kolikor pa se delavci in delodajalci ne odločijo z delom na solidarnostno delovno soboto podpreti obnove ali pa organizacija le-te ni mogoča, pa lahko svojo podporo izrazijo preko obveznega solidarnostnega prispevka za leti 2023 in 2024.
Za dodatna pojasnila smo na voljo.