Hvala lepa za besedo.
Spoštovani kolegice in kolegi!
Predlagatelj novele Zakona o nujnih ukrepih za povečanje prihodkov upokojencev in omejitev dviga oskrbnin na področju socialnega varstva predlaga podaljšanje veljavnosti ukrepa za zagotovitev sredstev za sofinanciranje dodatnih stroškov dela izvajalcem socialnovarstvenih storitev z namenom preprečitve dviga oskrbnin do konca tega leta Vladi očita neodgovorno ravnanje, ker se ni odločila za podaljšanje ukrepa proračunskega sofinanciranja stroškov storitev domov za starejše do konca leta 2023. Lani novembra smo v Državnem zboru poslanke in poslanci potrdili interventni zakon, s katerim smo zaradi visokih stroškov inflacije in višje cena dela lani in letos skupaj za ublažitev cen v domovih za starejše občane namenili skoraj 48 milijonov evrov. Z namenom preprečitve dviga cen storitev institucionalnega varstva smo z novelo Zakona o dolgotrajni oskrbi do konca tega leta izvajalcem zagotovili proračunska sredstva za višje stroške dela v skupni višini 34 milijonov evrov. Vlada Roberta Goloba je v preteklih mesecih že sprejela tudi paket ciljanih ukrepov v vrednosti 100 milijonov evrov, namenjen pa je zlasti najbolj ranljivi skupini starejših. Opozicijski kolegi nam očitajo, ko v Državnem zboru govorimo o starejših, da ta Vlada nič ne dela, seveda gre za sprenevedanje in zavajanje javnosti.
Si bom dovolil in naštel nekaj ukrepov, ki smo jih sprejeli v času draginje oziroma jih še bomo za upokojenke in upokojence, pa ne zato, da bi se hvalili, ampak zato, da laži ne postanejo resnica. Sprejeli smo energetski dodatek, začasna in predčasna uskladitev pokojnin v višini 4,5 %, že prej omenjeni 100 milijonski paket, s katerim bomo zagotovili dvig minimalno zagotovljene zajamčene pokojnine na 700 evrov, tako imenovano božičnico, zagotovljeno vdovsko pokojnino vsem invalidom, ki zaradi zdravstvenih težav delajo krajši delovni čas, se po upokojitvi pri določitvi pokojninske osnove ne bo več upoštevala nadomestila za krajši delovni čas oziroma delna invalidska pokojnina, temveč se bodo prejeta sorazmerna plača preračunala na polni delovni čas, pa še bi lahko našteval.
Ta Vlada ravna odgovorno. Z ukrepi in zakoni, pomaga vsem skupinam prebivalstva, tudi najranljivejšim. Vsi se lahko strinjamo, da je v teh časih draginje nujno potrebno posegati z interventnimi ukrepi, a ti ne morejo biti večni in trajna rešitev za draginjo. Poiskati moramo sistemske rešitve in smo tudi jo. Z Zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki jo bomo v Državnem zboru obravnavali v naslednjih dneh, se po več desetletnih obljubah vsakokratne politike vzpostavlja sistemsko financiranje dolgotrajne oskrbe. Sistemski zakon je namreč tisti, ki bo celovito reševal probleme s cenovno dostopnostjo dolgotrajne oskrbe na sistematičen način.
Glede na navedeno Poslanska skupina Svoboda predlaganih sprememb zakona ne podpira.