Hvala lepa za besedo.
Spoštovana predsednica, kolegice in kolegi!
Draginja, ki smo jo občutili in jo občutimo v višanju cene energentov, prehranskih izdelkov, storitev, življenjskih stroškov je v veliki meri prizadela starejše. Zakonodajni predlog pred nami, ki naslavlja to temo danes končuje svojo pot, predlagatelji pa bodo njegovo zavrnitev poskušali prikazati kot dokaz za brezbrižnost in ignoranco aktualne koalicije do starejših in težav, s katerimi se soočajo, a to je daleč od resnice. Resnica je, da danes govorimo o družbeni skupini, ki je bila v zgodovini slovenske države sistemsko že prevečkrat preslišana in spregledana. V Levici se te problematike zavedamo. Tudi aktualna Vlada, v kateri ministra iz kvote Levica vodita ključni ministrstvi, ki se ukvarjata z zagotavljanjem varne in dostojne starosti za vse, je aktivno pristopila tako h kratko- kot dolgoročnim ukrepom za izboljševanje položaja starejših. Konec lanskega leta je bila višina pokojnin predčasno usklajena z inflacijo, prejemniki najnižjih pokojnin so poleg tega prejeli energetski dodatek v višini 200 evrov, v začetku letošnjega leta pa so upokojenke in upokojenci prejeli 5,2 % višje pokojnine v skladu s sistemskim zakonom. Šlo je za najvišjo posamično uskladitev pokojnin v zadnjih 10 letih. Pred mesecem je Vlada sprejela paket ciljanih ukrepov za starejše, predvsem najbolj ranljive, v vrednosti 100 milijonov evrov.
Na tej podlagi bodo konec letošnjega leta upokojenci in upokojenke prejeli 1,8 % višje pokojnine, ki se bodo na to redno usklajevale v začetku leta 2024, upravičenci do zagotovljene starostne pokojnine s polno pokojninsko dobo bodo tako do konca letošnjega leta prejeli izplačan znesek v minimalni višini 700 evrov. Dodatno bodo letos upokojenci in upokojenke prejeli tudi enkratni dodatek v obliki tako imenovanega zimskega regresa. Zaradi draginje, večjega obsega zaposlovanja in višjih plač zaposlenih v socialnovarstvenih zavodih se povečujejo tudi njihovi stroški. Da se višji stroški ne bi prenesli v višje oskrbnine v domovih za starejše, kar bi prizadelo stanovalke in stanovalce v njih oziroma njihove svojce, je Vlada sprejela več ukrepov tudi na tem področju. Do konca leta 2023 se zagotavljajo proračunska sredstva za kritje višjih stroškov dela, ki so nastali zaradi povišanja plač zaposlenih in zaposlovanja dodatnih kadrov na podlagi novih kadrovskih normativov. V letih 2022 in 2023 bodo iz proračuna za ta namen zagotovljena izplačila v skupni višini 34 milijonov evrov, poleg tega so se na podlagi interventne zakonodaje do konca junija 2023 zagotavljala tudi dodatna sredstva za kritje višjih stroškov materiala in storitev.
V letošnjem letu so iz proračuna za ta namen zagotovljena sredstva v višini 14 milijonov, predlog za podaljšanje tega ukrepa je pripravljen in je v koalicijskem usklajevanju. Ob tem ne pozabljamo na dolgoročne oziroma sistemske ukrepe, ki so na področju starejših nujni, saj se nekatere problematike niso naslavljale leta, celo desetletja. Ministrstvo za solidarno prihodnost tako skupaj z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in drugimi deležniki pripravlja interventno zakonodajo za sofinanciranje ukrepov za reševanje kadrovske problematike v socialnovarstvenih zavodih. Vlada je pred dnevi potrdila nov Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki ga je v sodelovanju z deležniki pripravila ekipa na Ministrstvu za solidarno prihodnost. Zakon v ospredje postavlja posameznika in njegove potrebe, ob tem pa skrbi za javno in sistemsko financiranje dolgotrajne oskrbe na način, da bomo kot družba solidarno poskrbeli za vsakogar, ki ne zmore sam. Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa pripravljajo izhodišča za vzdržen in pravičen pokojninski sistem, ki jih bodo socialni partnerji kmalu obravnavali in bodo po javni obravnavi pokazalo smer pokojninske reforme.
Seveda se ne moremo slepiti, da so vse naštete rešitve idealne ali da se česa ne bi dalo storiti bolje. Iz interventne zakonodaje pogosto ne namenoma izpade ta ali ona ranljiva družbena skupina, a hkrati se moramo zavedati, kot sem že izpostavil, da gre za problematike, ki kljub velikim obljubam teh in onih že leta ostajajo delno nenaslovljene ali sploh nenaslovljene. Aktualna Vlada se je lotila njihovega reševanja, kako uspešni bomo pri tem pa je odvisno od celotne koalicije in predvsem od širšega družbenega dogovora pri vzpostavitvi delujočega, dostopnega in učinkovitega sistema, ki bo na solidaren način ob vseh omejitvah, s katerimi se soočamo danes in se bomo soočali v prihodnosti, nagovoril vse potrebe naše dolgožive družbe.