Govor

Hvala, predsedujoča.

Spoštovani kolegice in kolegi!

Socialni demokrati se zavedamo, da visoka rast cen storitev in blaga še vedno predstavlja veliko težavo za večino ljudi, saj imajo neposredni vpliv na njihov življenjski standard. To še posebej velja za socialno najbolj ranljive skupine prebivalcev, ki jih je vsesplošna blaginja v lanskem letu še toliko bolj prizadela. V lanskem letu smo ravno zato, da bi omilili vpliv višjih cen energentov in hrane, omilili rast cen in znižali DDV na energente. S tem smo preprečili hitrejšo rast cen energentov, kot bi sicer bila, kar je bilo v korist vseh prebivalcev Slovenije. S sprejetjem interventnih ukrepov smo pomagali tudi socialno ogroženim ljudem in družinam, prejemnikom socialne pomoči, varstvenega dodatka in invalidskega nadomestila smo izplačali energetski dodatek. Do draginjski dodatek pa so bili upravičeni vsi prejemniki otroškega dodatka. Finančne pomoči so bili deležni tudi vsi upokojenci, ki so za izboljšanje svojega socialnega položaja v novembru in decembru lanskega leta prejeli višjo pokojnino za 4,5 procentov. Skratka, država v teh časih, ko marsikdo še vedno bije plat zvona zaradi visokih cen energentov in draginje, poskuša iskati rešitve, s katerimi bi pomagali najbolj ogroženim skupinam prebivalcev. Na žalost pa se manevrski prostor države, da lahko pomaga pri blaženju posledic draginje, vedno bolj zmanjšuje.

V prihodnjem letu bo namreč ponovno začelo veljati zlato fiskalno pravilo, ki onemogoča neomejeno trošenje proračunskega denarja, kot smo ga poznali v času epidemije covida in na začetku energetske krize, zaradi česar imamo omejene možnosti tudi pri preprečevanju dviga cen oskrbnin v domovih za starejše. Država je do sedaj zagotavljala sofinanciranje oskrbnin v domovih za starejše na podlagi dveh zakonov. Do konca junija 2023 je na podlagi interventnega zakona domovom za starejše sofinancirala višje stroške dela, ki so nastali, zaradi dogovora o višjih plačah ob koncu lanskega leta ter višjih cen blaga in storitev. Iz tega naslova bo tako letos izplačanih 14 milijonov proračunskih sredstev. Do konca tega leta pa bo na podlagi 130. člena trenutno veljavnega Zakona o dolgotrajni oskrbi sofinancirala višje stroške dela, ki so posledica dogovora po višjih plačah ob koncu leta 2021 in dodatnega zaposlovanja kadra v domovih za starejše.

Za ta namen je bilo v proračunu za leto 2022 in 2023 zagotovljenih sredstev v višini 34 milijonov evrov. Kljub proračunskim omejitvam bomo torej poskrbeli, da se bodo cene oskrbi zvišale postopoma in na način, da z višanjem naj ne bi preseglo stopnjo inflacije. Pri preprečevanju rasti cen oskrbnin v domovih za starejše smo torej do sedaj zanašali predvsem na interventne ukrepe. V prihodnje pa moramo zagotoviti sistemsko ureditev v okviru dolgotrajne oskrbe, kjer bosta oskrba in nega stanovalcev v domovih za starejše financirani iz javnih sredstev.

Zaradi navedenih razlogov predloga zakona na odboru nismo podprli. Hvala.