Hvala za besedo. Spoštovane uporabnice in uporabniki storitev dolgotrajne oskrbe, upokojenke in upokojenci, spoštovani prijatelji s trajnimi posledicami bolezni, tisti s preprekami v duševnem razvoju in gibanju, spoštovani vsi, ki zaradi takšnih in drugačnih okoliščin za svoj normalen vsakdan potrebujete pomoč skupnosti, spoštovani svojci, družinski člani in prijatelji vseh, ki ne zmorejo sami in so odvisni od vaše pomoči.
Danes bo Državni zbor razpravljal in, računamo, tudi potrdil Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon o dolgotrajni oskrbi prihaja kot popolnoma nov steber socialne države in najbolj pomemben korak na področju socialnega varstva pri nas. Ureja pravice in storitve, ki jih potrebujemo za normalno življenje tako uporabniki kot svojci, ter sploh prvič v zgodovini to počne na izvedljiv način. Dolgotrajna oskrba je res zajetno področje, ki vključuje širok nabor pravic in storitev, pričujoči zakon pa solidarno ponuja to vsem, ne glede na to, od kod prihajate in koliko si lahko sicer v življenju privoščite.
Prva v sklopu novih splošno dostopnih pridobitev je vstopna točka, ta bo zagotovila vse informacije in enostaven dostop do storitev. Vsakdo, ki bo želel priti do katerekoli storitve dolgotrajne oskrbe, bo tam dobil vse informacije, ocenjevanje upravičenosti in vpeljavo v sistem dolgotrajne oskrbe na enem mestu. Vstopna točka bo na voljo tudi preko telefona. Ker razumemo, da vsakdo želi živeti čim dlje doma in biti čim bolj povezan v domačem okolju, zakon krepi storitve pomoči na domu. Storitve ureja na način, da je uporabniku na voljo vsa pomoč in oskrba, ki bi jo sicer lahko dobil le v instituciji, od pomoči pri oblačenju, hranjenju, uživanju zdravil in drugega, to pomeni doma, med domačimi. Pri nas se lahko pohvalimo z močno javno mrežo socialnovarstvenih institucij, v katerih pomembno poslanstvo opravljajo predani strokovnjaki in strokovnjakinje. Tudi to področje novi zakon krepi tako kadrovsko kot storitveno in infrastrukturno, po novem pa boste stanovalci in stanovalke na boljšem tudi finančno, saj bo novi zakon razen nastanitve ga pokril celoten strošek oskrbe. Ker razumemo, kako nepogrešljivo vlogo v oskrbi predstavljate družinski člani in kako je vaša požrtvovalna skrb prevečkrat spregledana, zakon prinaša možnost oskrbovalca družinskega člana. Družinski član, ki skrbi za svojca, bo odslej za svoje delo prejemal plačilo in koristil tudi dopust. Med tem bo za oskrbovanca poskrbljeno v primerni ustanovi ali kako drugače. Varnost in samostojnost omogoča tudi zapestnica, oskrbovalec bo namreč nosil posebno zapestnico, ki beleži njegovo stanje, v primeru nesreče se poveže s klicnim centrom in aktivira v urgentno ekipo, na voljo je za klic kadarkoli. Poudariti moram predvsem, kako se o e-oskrbi drugi družinski člani bolj brezskrbni. Storitev je na trgu na voljo že zdaj, z novim zakonom pa postaja brezplačna in splošno dostopna. Preurejena novost je tudi denarni prejemek. Kot rečeno, v ospredje postavljamo posameznika in posameznico in njegovo lastno avtonomno odločitev kakšne oskrbe si želi. Seveda pa nič ne gre brez denarja. Prvič v zgodovini imamo z zakonom urejen sistem, ki je izvedljiv in s katerim zagotavljamo redna letna javna sredstva iz državnega proračuna. Vzpostavljamo tudi novo solidarnostno blagajno, v katero bomo vsi prispevali, da bo za vse, ki potrebujejo pomoč poskrbljeno - delavci, delodajalci in upokojenci. Zato, spoštovane poslanke in poslanci, preden zaključim, izrečem še prijazen poziv vam, ki boste v naslednjih urah razpravljali in glasovali o vseh, ki ne zmorejo tega sami. Starost, bolezen in življenje ne izbirajo med partijskimi izkaznicami. Vsi smo ali bomo slej ko prej uporabniki storitev dolgotrajne oskrbe. Naj v ospredju ne bo medstrankarsko obmetavanje, ampak razprava, ki bo kot zakon sam v središče postavila dobrobit uporabnika.
Naj zaključim s slavnim rekom: »Vsi za enega, eden za vse.« Hvala.