Spoštovane poslanke in poslanci, gostje!
Ozrla se bi na sedem točk, ki jih vidim kot pozitivni vidiki članstva v Natu z vidika Slovenske vojske oziroma se nanaša na to kar je gospod državni sekretar že povedal. In sicer, kateri so pozitivni vidiki članstva v Nato z vidika Slovenske vojske. Vsekakor je to dostop do strateških in operativnih informacij, analiz, oceni študij, ki jih pripravljajo agencije in poveljstva zavezništva. Drugo, dostop do standardov. Tretje, pridobivanje izkušenj častnikov in podčastnikov Slovenske vojske na ravneh vojaškega delovanja, ki jih mirnodobna sestava Slovenske vojske nima in jih ne bo imela. To nam daje vpogled v sistem delovanja zavezništva na ravneh, ki vplivajo in bodo vplivala na delovanje Slovenske vojske.
Naslednje je poraba sporazumov, ki veljajo na ravni zavezništva, in ki olajšujejo ter podcenjujejo sodelovanje Slovenske vojske na mednarodnih operacijah in misijah, za katere se odloči Republika Slovenija. Sodelovanje pripadnikov ter poveljstev in enot Slovenske vojske na usposabljanjih in vajah, ki po obsegu in kompleksnosti prisegajo zmožnosti Slovenske vojske v Republiki Sloveniji oziroma bi njihova izvedba v okviru Slovenske vojske zahtevala neprimerno večje finančne in kadrovske vložke. Dostop do izobraževalnih in znanstveno-raziskovalnih institucij, tako zavezništva kot posameznih držav članic zavezništva, ki bi bile sicer Slovenski vojski nedostopne ali pa bi bil dostop bistveno težji in dražji.
In poslednjič. Dostop do strelišč in vadišč, poligonov držav članic in spremljajočega podpornega osebja skupin ocenjevalcev, inštruktorjev, na katerih lahko Slovenska vojska izvaja aktivnosti, ki jih v Slovenski vojski ne bi mogla ali pa bi bilo le to bistveno dražje in bolj obremenjujoče za lokalne skupnosti. Dostop do le teh je zaradi članstva v zavezništvo cenejši. Vse to pa prinaša, seveda, tudi obveznosti kot je kadrovski napori oziroma vključevanje v Nato Command Structure oziroma v Nato Force Structure, to poveljstveno strukturo in strukturo sil. Hvala lepa.