Govor

Spoštovani kolegici, spoštovani kolegi! Začenjam 21. sejo Odbora za obrambo, ki je bila sklicana na podlagi 47. člena Poslovnika Državnega zbora Republike Slovenije.

Pozdravljam vse prisotne, posebej državnega sekretarja Ministrstva za obrambo mag. Miloša Bizjaka, namestnico načelnika Generalštaba Slovenske vojske, brigadirko Alenko Ermenc in vse ostale vabljene!

Obveščam vas, da namesto poslanca Matjaža Nemca na seji sodeluje gospa Marija Bačič in namesto mag. Aleksandra Kavčiča na seji sodeluje gospa Anita Koleša.

Preden gremo naprej, samo še naslednje - glede na to, da je lep dogodek, nekaj pozitivnega -, danes ima podpredsednik Odbora za obrambo, gospod Marjan Dolinšek, rojstni dan in mu ob tem dogodku tudi v imenu odbora čestitam in želim vse dobro.

Prehajamo na določitev dnevnega reda seje odbora. S sklicem seje ste prejeli naslednji dnevni red s tremi točkami:

1. pozitivni vidiki članstva Republike Slovenije v Natu,

2. predlog za razpis posvetovalnega referenduma o porabi 1,2 milijarde evrov za Nato,

3. vprašanja in pobude članov odbora.

V ponedeljek, 26. marca 2018, sem vas obvestil, da na podlagi sklepa Kolegija predsednika Državnega zbora o razveljavitvi terminskega programa Državnega zbora za april z dne 23. marec 2018 z dnevnega reda umikam 2. točko dnevnega reda, to je Predlog za razpis posvetovalnega referenduma o porabi 1,2 milijarde evrov za Nato. Sklep o razveljavitvi se je namreč glasil takole: »Terminski program Državnega zbora za april 2018, sprejet na 122. seji Kolegija predsednika Državnega zbora dne 12. marca 2018, se razveljavi.« Se pravi, pobudo Poslanske skupine Levice, predlog za razpis posvetovalnega referenduma o porabi 1,2 milijarde za Nato, je kolegij umaknil skupaj z vsemi ostalimi pobudami takšnih in drugačnih predlogov, ki so se nanašali na terminski program dela za april in seveda potem tudi kasneje, kajti vemo, da je predsednik Vlade odstopil. Tako ostajata 1. in 3. točka dnevnega reda, glede na to, da je bila seja sklicana pred tem, ko je kolegij sprejel takšno odločitev in sem zaradi tega umaknil samo 2. točko dnevnega reda.

Tako imamo zdaj dve točki, prva so pozitivni vidiki članstva Republike Slovenije v Natu in druga vprašanja in pobude članov odbora.

Obveščam vas, da poslanca Franca Breznika nadomešča poslanec mag. Branko Grims.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - POZITIVNI VIDIKI ČLANSTVA REPUBLIKE SLOVENIJE V NATU.

Kot vemo, je bilo v tem mandatu kar nekaj govora o zvezi Nato. Tudi na tem odboru je bilo večkrat izpostavljena s strani Poslanske skupine Levice, ki je predlagala 2. točko, ki je sedaj ni, smiselnost te zveze oziroma našega članstva. Veste tudi, da je enkrat poslanec mag. Matej Tonin predlagal, da se ta odbor pogovori in da se javnosti predstavi pozitivne vidike članstva Slovenije v tej zvezi. In menim, da je dobro, da se nek tak pogovor opravi. Tudi sklep je samo seznanitvene narave, da smo se seznanili, ker kaj drugega težko sprejema Odbor za obrambo, kajti politika Slovenije je jasna, tako na podlagi resolucij kot na podlagi zakonov, ki narekujejo našo politiko tako na zunanjem kot obrambnem področju.

Zveza Nato, kot vemo, je nastala leta 1949 in povezuje tiste države, katerih voditelji so ocenili, da njihovi državljani delijo iste vrednote, in ker delijo iste vrednote, so jih pripravljeni tudi braniti. In Slovenija se je leta 2004 na podlagi odločitve na referendumu tudi vključila v to zvezo. Za kaj več bi pa najprej dal besedo državnemu sekretarju Ministrstva za obrambo mag. Milošu Bizjaku, potem pa ostalim gostom. Mag. Bizjak, izvolite.