Moj postopkovni predlog, ki ga moram vsebinsko obrazložiti. Gre za podoben mehanizem kot je mehanizem ICS ali ISDS o katerih smo že govorili smo že govorili, ko smo se pogovarjali o CETA in TTIP in takrat je nekako Vlada obljubila transparentnost tovrstnih razprav. Celo več, glede ICS se je Vlada pridružila Belgiji v tožbi glde mehanizmov sporazuma CETA. Skratka, to kako ta Vlada poskuša ta mic po mic poriniti naprej je prvo derogacija, drugo ge za tako pomembno tematiko vzpostavljanja nekih paralelnih sodišč, ki dejansko bi povozila še tako, upam si trditi, načeto suverenost srednjih in manjših držav. O tem sem že večkrat v imenu Levice govoril v tem Državnem zboru, relativno osamljeno.
Zdaj postopkovni predlog je dvostopenjski. Prvič, predlagam, da damo na glasovanje, da se 3. točka umakne z dnevnega reda te seje in seveda, da se ta točka obravnava ne nekem naslednjem sklicu, da imamo možnost navsezadnje proučiti gradivo. Priznam, da o tej tematiki kar nekaj vem, pa bi potreboval z mojim strokovnim timom kakšen teden dni za to, če se resno pogovarjamo o tem.
In drugo seveda, da izhajajoč iz nekih zavez, ki jih je gospod Cerar dal, to obravnavamo na odprti seji. To je neka tema, ki bom rekel, zelo razburja Evropo dan danes, ne pa tukaj, jaz moram nekako nastopati kot EU ustavni patriot. Veste, celo nemško združenje sodnikov je opozorilo, da je to ne le nevarni presedan, ampak da dejansko škodljiv, in da ni nobene potrebe v nekih ustavnih parlamentarnih demokracijah s tretjo vejo oblasti, da se gre v tovrstne paralelizme skozi katere bodo globalne korporacije še bolj pritiskale oziroma imele legaliziran pritisk na zakonodajne postopke.
Skratka, da ne bom predlog, predlagam, da glasujemo o tem, da se 3. točka umakne z dnevnega reda današnje izredne seje, da se lahko ustrezno pripravimo za obravnavo te, tudi pravno zelo zapletene tematike. Ne vem ali je gospod premier predvideval to ali ne, ampak on se je opravičil recimo, da bo odsoten iz današnje seje. Z vsem dolžnim spoštovanjem do ljudi, ki so tukaj podpisani, skratka gospod Počivalšek, gospa Štraus Podlogar, gospod Stanonik, se mi zdi, da potrebujemo pri obravnavi te točke tudi kakšnega res izkušenega ustavnega pravnika, mednarodnega pravnika in še koga, ker gre za čisto preresne zadeve, da bi se jih na takšen način porinilo na neko sejo, kjer pač del opozicije izkorišča rahlo predvolilno legalno, legitimno, ker pač, in se na ta način nekako to speljalo. Osebno me tudi kot državljana Slovenije ne le kot politika boli, da je to verjetno nek indic, da bo Slovenija med tistimi državami, ki jih bodo prisilili, da bi to na hitro naredili, da bi potem v nekih pogajalskih pozicijah v Bruslju rekli, poglejte saj od 27-ih jih je pa toliko že sprejeto…