Najlepša hvala.
Lep pozdrav vsem prisotnim še z moje strani!
Tudi sama bom začela s tem, da sem razočarana, da je Vlada danes poslala v ogenj samo državnega sekretarja. Mislim, da je neodgovorno, da ni z nami predsednika Vlade ali pa vsaj nekoga iz kabineta, ki se s tem ukvarja. Cel kup ima državnih sekretarjev, med njimi naj bi bil tudi državni sekretar, odgovoren za upravljanje ali pa razpolaganje ali karkoli z državnim premoženjem. Enako mislim, da bi tu morala biti ministrica za finance. Ker je to, kar imamo danes na mizi, po moji oceni v tem trenutku največji problem Slovenije, zato ker je tako ekonomski in mogoče še bolj politični. Jaz upam, da bomo prišli do tega, zakaj se je to naredilo, ali je lastnik to vedel, kdo v imenu lastnika je to vedel, je Vlada Republike Slovenije vedela, kaj Nova Ljubljanska banka namerava, in kako tudi akterji na drugi strani pravzaprav vidijo rešitev.
Ja, leta 2013 nam je Evropska komisija, zato da smo lahko izpeljali državno pomoč in v Novo Ljubljansko banko dali približno milijardo in pol davkoplačevalskega denarja, postavila neke pogoje. Lahko so to zaveze, lahko govorimo o zavezah, skratka, brez spoštovanja tega, kar v tisti odločbi piše, naša država ne bi smela pomagati Novi Ljubljanski banki z davkoplačevalskim denarjem. Ampak nekaj je treba povedati, Bruselj od nas ni zahteval nič, kar mi že sami ne bi sprejeli. Leta 2012 je Državni zbor sprejel odločitev, da proda Novo Ljubljansko banko, v enaki višini, 75 %, oziroma tako, da lastništvo države ostane v višini 25 % plus ena delnica. To je sprejel Državni zbor. Ker če tega Državni zbor ne bi sprejel, nihče v tej državi ne bi mogel dati zaveze, o katerih je prej govoril gospod Horvat, brez sklepa o prodaji Nove Ljubljanske banke v tem Državnem zboru. Da ne govorim, da so ta sklep podprle tudi stranke ali pa stranka, ki danes ostro nasprotuje prodaji Nove Ljubljanske banke, ampak to je pač politična realnost naše države. Neodgovorno je, da to zavezo gre Vlada skupaj s SDH spreminjati 21. 12. 2017 - 21. 12. 2017! -, rok za izpolnitev te odločbe je bil pa 31. 12. 2017. Zato, gospa Glavina, me zanima, kakšen je vaš komentar na odločitev Vlade, da deset dni, devet dni, deset pravzaprav, ja, pred iztekom roka za izpolnitev vsega, kar v tistem dokumentu piše, gre Vlada to odločitev spreminjati, in kakšne posledice bo to imelo za banko in za državo. Je pa res, da Vlada Mira Cerarja ni prvič takrat te odločbe želela spremeniti. Mislim, da je bil maj 2017, ko si je Vlada zaželela, da v letu 2017 proda samo polovico banke, in seveda ji je Evropska komisija tudi pritrdila oziroma se strinjala s spremembo in dobili so spremenjeno odločbo Evropske komisije. Potem naj bi svetovalci, ki so vam pomagali pri prodaji - tako pravi predsednik Vlade, mislim, da je šlo za tuje svetovalce -, naj bi kar naenkrat spremenili svoje mnenje glede vpliva teh tožb hrvaških varčevalcev na Novo Ljubljansko banko. Jaz želim slišati s strani SDH, ali obstaja dokument o tem, kako so marca 2017 ti, in domnevam, relativno veliki strokovnjaki, ker naj bi šlo za nemško veliko podjetje, ki vam je pomagalo pri postopku prodaje, kako lahko od marca do maja radikalno spremenijo svoje stališče, ob tem da je to stvar, ki je že 25 let na mizi, ti hrvaški varčevalci niso od včeraj in mi nismo junija ugotovili, da naša država in NLB imata s tem probleme. Tako jaz želim ali pa, predsednik, predlagam, da od SDH zahtevamo ta dokument, da ne bo predsednik govoril nečesa, kar ni res, če obstaja. In predvsem bi rada slišala od SDH, ali so temu tujemu svetovalcu določene stvari skrivali, mu niso bile poznane, če je sploh res, da je on oziroma ta svetovalec, svetovalna družba, spremenil stališče.
Eden od razlogov za zamik prodaje naj bi bili tudi hrvaški varčevalci oziroma tožbe teh hrvaških varčevalcev, če govorimo poenostavljeno, da ne uporabljam vseh dolgih nazivov. Čeprav vem, ampak to je tudi vse neuradno, naj bi Vlada predlagala zamik samo za eno leto. Zdaj mi pa povejte, kako boste v enem letu to rešili. 25 let nismo, kako boste to rešili v enem letu? Ali je razlog samo ta, da ta vroč kostanj, to je problem varčevalcev in prodaja Nove Ljubljanske banke, pač prepustite novi Vladi, tako kot cel kup drugih stvari. Jaz ne bom govorila, če je bilo to izvršeno, ker, na žalost, so tuje tiskovne agencije pač na Hrvaški strani dobile potrditev, da je ta tožba mislim, da v višini 800 tisoč evrov bila plačana, tako, da za mene to več ni vprašanje ali da ali ne, vprašanje je samo zakaj in kaj je bil razlog, da prve v višini mislim, da 25 ali 75 tisoč evrov ni Nova Ljubljanska banka plačala, je šlo za izvršbo, v drugi se je pa odločila, da se ta tožba plača. In Banko Slovenije, Ministrstvo za finance, SDH in NLB, sprašujem, če to pomeni, da banka mora dati vse morebitne zahtevke, to je približno 400 milijonov v rezervacije in kaj to pomeni za kapitalsko ustreznost banke? To bi želela zelo jasen odgovor. Najprej, minister Erjavec, mislim, da sem ga včeraj slišala po televiziji govoriti, da je šlo za nezakonito dejanje, je kdo ukrepal, kako ukrepal? Če ni, zakaj ni? Ste se z Vlado sestali oziroma s predsednikom, mogoče tudi z ministrom za zunanje zadeve, ja gre za politično in tudi mednarodno vprašanje in jaz mislim, da je še kar nekaj vprašanj, ki so zelo pereča. In na katere ne samo mi, tudi slovenska javnost mora dobiti odgovore, tako, da jaz upam, da bomo čim bolj eksaktni, tudi na drugi na drugi strani, čim bolj jasne odgovore, ker predvsem bi pa mogoče bilo dobro slišati kaj Vlada sploh namerava, ker že 14 dni vleče to odločitev, 14 dni se ne zgodi nič. Ja ministrica za finance predlaga nekaj, mi ne vemo točno kaj, enkrat prej je predlagala, da bi država pač prevzela jamstvo za to, se Vlada ni odločila za to, zdaj sploh ne vem kaj predlaga, ampak to se tako ne dela, gre za veliko denarja in kot drugo še enkrat, gre za prvovrsten politični problem. S sosedi imamo več stvari odprtih, tukaj smo jim pač še malo pomagali, da so določene stvari bolj na njihovi kot na naši strani in nekdo, pa tukaj ne mislim predvsem Nove Ljubljanske banke, ampak predvsem politiko bo za to kar se je zgodilo moral prevzeti odgovornost po moji oceni.