Govor

Peter Pogačar

Spoštovani gospod predsednik, hvala za besedo. Spoštovane poslanke in poslanci… / oglašanje iz dvorane/ Spoštovane poslanke in poslanci.

Pred vami je Resolucija o nacionalnem programu varnosti in zdravja pri delu. Gre za izjemno pomemben dokument, ki bo po naši oceni imel posledice na razvoj celotnega trga dela in položaja naših zaposlenih v prihodnjem 10-letnem obdobju. Resolucija o nacionalnem programu varnosti in zdravja pri delu je pripravljena na podlagi Zakona o varnosti in zdravja pri delu, ki določa, da se pripravi strategijo razvoja področja varnosti in zdravja pri delu, katere namen je varovanje življenja, zdravja, delovne zmožnosti delavca, preprečevanje nezgod pri delu, poklicnih bolezni in bolezni, povezanih z delom. Predlog resolucije o nacionalnem programu varnosti in zdravja pri delu, ki je pred vami, je v skladu z zakonodajo in tudi pravili Ekonomsko-socialnega sveta pripravljen po posvetovanju s strokovno javnostjo in v celoti v soglasju s socialnimi partnerji. Namen tega nacionalnega programa je povezati vse deležnike v sistemu varnosti in zdravja pri delu, tako delodajalce, tako sindikate, tako strokovno javnosti, tako različne resorje znotraj Vlade, predvsem Ministrstvo za zdravje in Ministrstvo za delo, da bomo po svojih najboljših močeh in v skladu s svojim poslanstvom združili moči in sodelovali pri uresničevanju splošno sprejete vizije na področju varnosti in zdravja pri delu. Ta nacionalni program, ki je pred vami, nadomešča Resolucijo o nacionalnem programu varnosti in zdravja pri delu, obstoječo. Sama priprava resolucije je potekala v skladu z zakonom. Pripravljena je v medresorskem usklajevanju. Dvakrat jo je obravnaval Svet za varnost in zdravje pri delu, dvakrat je obravnavana tudi plenarna seja Ekonomsko-socialnega sveta, pa tudi socialni partnerji, lahko rečem, da so zelo tvorno sodelovali pri pripravi samega nacionalnega programa, za kar se jim na tem mestu seveda tudi zahvaljujem. Sama resolucija, predem grem na sam program varnosti in zdravja pri delu, preden grem na samo vsebino, je določen v skladu s pripombo Zakonodajno-pravne službo za 9-letno časovno obdobje. Kar pa je še bolj pomembno, je to, da to ni samo program varnosti in zdravja pri delu, ki bi določal vizijo, ki bi določal usmeritve, ampak so skoraj sestavni del, komplementarni del tega programa varnosti in zdravja pri delu tudi akcijski načrt ukrepov, 3-letni akcijski načrt ukrepov po posameznih 3 letih, ki bodo implementirali usmeritve in pa ukrepe, ki so nakazani v temu Nacionalnem programu varnosti in zdravja pri delu.

Sam povzetek, bom šel zelo na kratko čez poglavja, pa morda več v sami razpravi, gospod predsednik. Resolucija o nacionalnem programu ureja najprej samo vizijo. Vizija tega programa je, da so varnost in zdravje pri delu ter počutje pri delu najvišja prioriteta v delovnem okolju in temelj trajne poslovne uspešnosti. Učinkovito zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu brez nezgod pri delu, brez poklicnih bolezni in bolezni, povezanih z delom, je v nacionalnem interesu in je interes delavcev ter obveza delodajalcev. Nacionalni program je razdeljen na 5 sklopov strateških ciljev: strateški cilji, usmerjeni v zagotovitev varnosti pri delu; strateški cilji, usmerjeni v zagotovitev zdravja pri delu; strateški cilji, usmerjeni v spodbujanje kulture preventive v delovnem okolju in upoštevanje raznolikosti delavcev; strateški cilji, usmerjeni v zagotovitev varnosti in zdravja delavcev, ki delajo v novih oblikah dela in zaposlovanja; in seveda strateški cilji, usmerjeni v spodbujanje socialnega dialoga na področju varnosti in zdravja pri delu. Sami ključni nosilci ukrepov so: Ministrstvo za delo, Ministrstvo za zdravje, Inšpektorat Republike Slovenije ter organizacija Združenje delodajalcev ter reprezentativni sindikati, Svet za varnost in zdravje pri delu. Kar želimo poudariti je, da je trg dela in slovenska delovna sila se sooča s posledico staranja prebivalstva Republike Slovenije. Mi smo država z eno najnižjih stopenj delovne aktivnosti med 55. in 64. letom. Ampak ključno sporočilo tega nacionalnega programa je, da je vlaganje v varnost in zdravje pri delu potrebno skozi celotno delovno obdobje, da je zgolj sanacija ukrepov, ko je človek delavec starejši od 55 let, prepozno. Tako da, tako kot je pomembno vseživljenjsko učenje na trgu dela, tako je pomembno tudi vsekarierno vlaganje v varnost in zdravje pri delu. Zdi se mi zelo pomembno, da se strategija ukvarja s tistimi dejavniki, ki se pojavljajo v zadnjem obdobju na trgu dela, to pa so psihosocialna tveganja na delovnem mestu, stres, se pravi bolezni, povezane s stresom. Zelo je pomembno tudi, da naslavlja vprašanja, ki jih pred nas na trgu dela, pred zaposlene postavlja nekaj, nad čemer smo vsi navdušeni, to je digitalizacija trga dela. Vsi smo danes navdušeni nad digitalizacijo, da smo dosegljivi praktično na vsakem koraku, da imamo vsi dostop do elektronske pošte, da imamo vsi dostop do telefona 24 ur na dan. Ampak veste, kdaj se potem vaš delovnik konča? Vse to so ta tveganja, ki jih ta nacionalni program naslavlja. Lahko rečem, da je sama priprava nacionalnega programa potekala leto in pol. Potrebno je bilo zelo veliko usklajevanja, predvsem s strokovno javnostjo. Pripravljeno je v sodelovanju z Ministrstvo za zdravje in je ne nazadnje tudi plod dobrega medresorskega sodelovanja med obema ministrstvoma. Toliko morda v uvod.

Hvala.