Lep pozdrav vsem prisotnim.
Načrt vaj v obrambnem sistemu in sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki ga letno določi Vlada, predstavlja enega izmed načinov uresničevanja temeljnih ciljev v obeh podsistemih nacionalne varnosti.
Temeljni sistem Republike Slovenije na obrambnem področju v letu 2018 je nadaljevanje razvoja Slovenske vojske, vzdrževanje povezljivosti v sistemu kolektivne obrambne, zagotavljanje pripravljenosti za izvajanje nalog vojaške obrambe, sodelovanje v mednarodnih operacijah in misijah ter sodelovanje pri izvajanju nalog zaščite in reševanja.
V obrambnem sistemu se bo nadaljevalo uveljavljanje načel kriznega upravljanja primerljivih Natu in Evropski uniji.
V okviru celovitih vaj obrambnega sistema se bo preverjalo postopke in odziv državnih organov in gospodarskih družb, zavodov in drugih organizacij, katerih dejavnost je posebnega pomena za obrambo. V različnih vrstah kriz v mednarodnem okolju ter odzivanja na grožnje in tveganje nacionalne varnosti Republike Slovenije na področju kriznega upravljanja in načrtovanja na obrambnem področju.
V letu 2018 so načrtovane štiri vaje. Skladno s skupno deklaracijo Evropske unije in Nata v vrhu v Varšavi 2016 in sprejetim konceptom vzporednih in usklajenih vaj za leti 2017 in 2018 bo Evropska unija nosilec skupne vaje kriznega upravljanja Evropske unije in Nata. Nato bo na vaji skladno s konceptom vzporednih in usklajenih vaj načrtoval lastno vzporedno vajo kriznega upravljanja, naslednji sta Natovi vaji s področja jedrske varnosti in kibernetske obrambe ter prvič tridnevna nacionalna kibernetska vaja strateškega odločanja, ki je namenjena krepitvi in izmenjavi znanj, preverjanju doktrin, preskusov primerljivosti predpisov, načrtov ter praks koordiniranega odzivanja na kibernetske incidente na nacionalni ravni.
V skladu s temeljnimi cilji bo Slovenska vojska sodelovala doma in izven države, na vajah, ki bodo prispevale k vzdrževanju njene pripravljenosti in usposobljenosti za odzivanje na sodobne vire ogrožanja. S sodelovanjem na mednarodnih in bilateralnih vajah se bo povečevala primerljivost in povezljivost Slovenske vojske z vojaškimi organizacijami članic zavezništva in Evropske unije ter upoštevane zaveze Republike Slovenije, kot tudi osnovne usmeritve generalnega sekretarja Nata glede podpore akcijskemu načrtu zavezništva in vrhovnega poveljnika zavezniških sil za Evropo glede aktivnosti, ki neposredno podpirajo akcijski načrt pripravljenosti Nata. Težišče usposabljanja poveljstev in enot v 2018 bo usmerjeno v realizaciji ciljev sil s poudarkom na usposabljanju za doseganje načrtovanih operativnih zmogljivosti. Poleg vojaških vaj se bo Slovenska vojska udeleževala tudi celovitih vaj obrambnega sistema ter vaj na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Ključne vaje v letu 2018 bodo Natovi povezovalni vaji Trident Juncture 2018 in Brilliant Jump, regionalna vaja za izvedbo neposredne zračne podpore Jadranski dar in vaja preverjanja bataljonske vojne skupine 72. brigade slovenske vojske, kar v bistvu tudi spremljate v medijih, da bo potrebno ponoviti.
V letu 2018 Slovenska vojska načrtuje za usposabljanje in vaje sredstva v višini 3.466.000 evrov, in sicer za usposabljanje vaje Slovenske vojske 2.693.000 evrov, mednarodne vojaške vaje v tujini, 1.589.000 evrov, mednarodne vojaške vaje v Republiki Sloveniji 304.000 evrov, mednarodna vojaška usposabljanja v tujini 132.000 evrov in mednarodna vojaška usposabljanja v Republiki Sloveniji 660.000 evrov. Sredstva v višini 773.478 evrov bodo namenjena tudi izplačila variabilnega dela plač pripadnikov Slovenske vojske.
V letu 2018 Slovenska vojska načrtuje udeležbo v večjem številu vaj in usposabljanj v Republiki Sloveniji in manj vaj v tujini kot v letu 2017.
Število dogodkov usposabljanja in vaj je zmanjšano za 12 %, je pa za usposabljanje in vaje načrtovano za milijon evrov več sredstev. Primarni razlog za povečanje je usposabljanje bataljonske bojne skupine in udeležba Slovenske vojske na vaji …
Čeprav je občutno zmanjšano število usposabljanj v tujini so le-te še vedno pomembnejša od usposabljanj doma, saj poleg višanja stopenj pripravljenosti sil podajajo tudi jasno sporočilo o zavezništvu.
V letu 2017 je Slovenska vojska izvedla 71 od 80 načrtovanih dogodkov usposabljanja, kar predstavlja 87,7 % realizacije načrta za 2017. Za usposabljanje v 2017 so bila načrtovana sredstva v višini 2.550.000 evrov, od tega za usposabljanja 1.946.300 evrov, za pripravo in izvedbo mednarodnih vojaških vaj v tujini 956.300 evrov, mednarodnih vojaških vaj v Republiki Sloveniji 348.000 evrov, mednarodnih vojaških usposabljanj v tujini 296.900 evrov in mednarodnih vojaških usposabljanj v Republiki Sloveniji 415.100 evrov.
Na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami je v letu 2018 na državni ravni načrtovana kombinirana vaja preverjanja pripravljenosti na teroristični napad v Mariboru - to je vaja Maribor 2018 - in štiri regijske vaje. Dve od teh na temo preverjanja na železniško nesrečo, vaja preverjanja pripravljenosti na nesrečo na predoru Ljubelj in teoretična vaja na temo potresa.
Na mednarodni ravni bodo v okviru sodelovanja s sosednjimi državami izvedena praktična vaja z Avstrijo, vaja preverjanja pripravljenosti na letalsko nesrečo, vaja Cooperate 2018. V okviru mehanizma civilne zaščite Evropske unije pa bodo izvedene tri štabne vaje za module MOT TTX?. Slovenija kot partner v projektu organizira in izvede eno vajo v Sloveniji, na ostalih pa sodelujejo sodelavci iz Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje. Na praktični vaji MODEX bo sodelovala enota za reševanje iz jam, ki jo URSS? organizira v sodelovanju z jamsko reševalno zvezo in ki je v postopku certificiranja na ravni Evropske unije. Na Hrvaškem bosta organizirani štabna in praktična vaja Adriatic 2018 na temo nesreč in onesnaženja morja, na kateri bo sodelovala enota civilne zaščite za čiščenje obale in morja. V Italiji bo sodelovala regijska enota za prečepavanje? vaje na vaji Nefleks na temo ukrepanja ob poplavah.
V letu 2018 so načrtovana sredstva v višini 20.000 evrov za državno vajo, 13.500 za regijske vaje, 100.000 za mednarodne vaje, ki se izvajajo v okviru projektov in 15.000 evrov za udeležbo na mednarodnih vajah.
Mogoče bi pri vsem tem izpostavila vajo pripravljenosti na teroristični napad Maribor 2018, saj bo to pravzaprav prva tovrstna vaja, o kateri se bodo v celoti preverile vse sile v Sloveniji, ki morajo reagirati ob morebitnem tovrstnem dogodku tudi v Sloveniji. Toliko za uvod. Hvala.