Govor

Ja, zdaj jaz bi eno pripombo, ki je prej sicer nisem dala. Notri, v gradivu imamo tudi mnenje zasebnih osnovnih šol, jaz bi tu apelirala… Gre, namreč, za mnenje, ki je bilo podano glede na vladni predlog in je v bistvu nerelevantno. Gre za to, da so se takrat predstavniki zasebnih šol očitno po tem dokumentu pogajali oziroma pogovarjali z ministrstvom in tukaj govorimo torej še vedno o tisti formuli 100:85, tako da takšno gradivo v bistvu ni relevantno za današnjo razpravo. Ampak, dobro, zdaj v gradivu to imamo, ampak takrat je bilo očitno s strani zasebnih šol, jaz o tem ne bi mogla govoriti, mogoče bi lahko kakšen predstavnik povedal, pač nekako sprejeto, da so se vdali v to, da bi pa mogoče za 100:85 dobili tisto minimalno, pa še to ne, da so se s tem zadovoljili. Ampak jaz mislim, da je bilo danes že jasno in glasno povedano, da je zadeva, zakon še vedno protiustaven, da po toliko letih, torej od decembra 2014 v Državnem zboru zaradi koalicijskih zadev poslanci nismo bili sposobni sprejeti zakona, ki bi odpravil to protiustavnost, kar je žalostno. Če drži to, kar je bilo zdaj rečeno tudi s strani Zakonodajno-pravne službe, da gre za novo odločanje na Ustavnem sodišču in da nam bo Ustavno sodišče v bistvu določilo kako odpraviti to, je, mislim da, dosti žalostno za našo parlamentarno demokracijo, da se nam to dogaja. Menim, da bi morala tukaj koalicija, predvsem koalicija biti bolj odgovorna do odločitev Ustavnega sodišča in ne razumem tega zavlačevanja s to odpravo protiustavnosti.

Kar se tiče samega zakona … Kolikor jaz razumem mnenje Vlade, ne nasprotuje 100-odstotnemu financiranju. Nasprotuje oziroma njihovo mnenje je, da to področje odpira mogoče, ne probleme, ampak nova vprašanja, ki pa se dajo seveda tudi rešiti mogoče drugače, trenutno zdaj v zakonu. Gre seveda tudi za to, da, če financiraš zasebne šole ali pa javne, da je treba tudi izvajanje javnoveljavnih programov, če država financira 100-odstotno, tudi evalvirati, tudi spremljati in po možnosti tudi zadeve sankcionirati, če zadeve ne gredo v pravi smeri. Tu ne gre samo za zasebne šole. Moje mnenje je, da bi morali tudi javne šole evalvirati in tudi tam mogoče kdaj poostriti nadzor, pa ne govorim o birokratskem poostrenju nadzora, torej o tem, kar morajo učitelji pisati, ampak tudi kvaliteti samega javnega šolstva. Sama stojim na stališču, pa je tudi stališče Slovenske demokratske stranke, da ne bi smeli govoriti o zasebnih in javnih šolah, ampak dobrih in slabih šolah, torej dobrem in slabem izvajanju osnovnošolskega javnoveljavnega programa. Še enkrat, ne bi smelo biti toliko pomembno, kdo je ustanovitelj osnovne šole oziroma kdo je tisti, ki verificira, ampak kako se izvaja javnoveljavni program osnovne šole v smislu, ali se izvaja kvalitetno, ali se izvaja po vseh načelih Ustave, zakonov, in tako naprej, in tudi po moralno etičnih načelih.

Zdaj, povedali smo že tudi to, da v primeru 100-odstotnega financiranja javnoveljavnih programov, še enkrat govorim, ne ogrožamo mreže javnih šol. Mreža javnih šol je kvalitetna oziroma razporejena po Sloveniji dokaj dobro z dokaj dobrim pokritjem, mogoče bi lahko bilo kje še boljše, mogoče bi bilo kje kakšno šolo treba priklopit kam drugam, ampak menim, da se tukaj ne ogroža mreže javnih šol. Mreža javnih šol je zaščitena tudi po ZOFVI – v naslednjem členu, kjer piše, da se zasebna šola ne more, ne sme ustanoviti tam, kjer je ogrožena javna šola -, in strahovi, ki so se pojavljali že pri obravnavi vladnega predloga, češ da bomo uničili mrežo javnih šol, so nesmiselni in nimajo nobenih argumentov.

Zato še enkrat - v Slovenski demokratski stranki govorimo o tem, kar govorijo tudi ustavni sodniki, kar govorita bivši in sedanja predsednica Ustavnega sodišča, da je potrebno spoštovati odločbe Ustavnega sodišča in jih tudi odpravljati, če Ustavno sodišče tako naloži in je zelo, zelo neodgovorno od Državnega zbora, da tega ni sposobno narediti v treh letih. Ampak pravim, v opoziciji to vlagamo že četrtič, koalicija tega očitno ni sposobna izvesti in v Slovenski demokratski stranki si ne dovolimo, da bo nekdo na koncu rekel, da smo vsi poslanci isti, da ne upoštevamo odločbe Ustavnega sodišča in da ne izvršujemo odločb. Tako da, jaz bi pričakovala nekako podporo temu zakonu, očitno po izjavah, ki jih danes poslušam, to ne bo mogoče. Bi pa vsem poslancem koalicije dala na srce, da boste odgovornost seveda nosili vi. Zdaj, nekaterih v naslednjem sklicu več ne bo in se požvižgajo na to odgovornost, morate pa vedeti, da je premier obljubil staršem in otrokom zasebnih šol, da bodo imeli 100-odstotno financiranje že pred letom, dvema in da je bilo to že nazaj in da se te zadeve vlečejo in da so nekateri starši tukaj v tej fazi, da torej da nekdo obljubo, je ne izvrši in to človek, ki je pravnik, ki bi te zadeve moral bolj razumeti. Torej, kako boste odgovarjali staršem, ki imajo odločbo Ustavnega sodišča, ki imajo ponovno odločanje na Ustavnem sodišču, kako boste prevzemali odgovornost?

Torej, še enkrat, dajmo se pogovarjati o dobrih in slabih šolah in ne o tem, ali je zasebna ali je javna. Jaz mislim, da so javne šole dobre, da pa zasebne šole dvigujejo kakovost tem javnim šolam in so odveč vsi ti strahovi, ki so bili že tolikokrat omenjeni.

Zaenkrat toliko.