Govor

Dober dan in lepo pozdravljeni!

Pričenjam 19. sejo Komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti.

Lepo pozdravljam članice in člane komisije in vse vabljene na današnjo sejo.

Obveščam vas, da na seji kot nadomestni člani komisije s pooblastili sodelujejo: namesto gospoda Franca Breznika je z nami gospa Jelka Godec, ki jo lepo pozdravljam, namesto gospe Violete Tomić je z nami gospod Miha Kordiš, ki ga tudi lepo pozdravljam.

Prehajamo pa na določitev dnevnega reda seje. S sklicem seje ste prejeli naslednji dnevni red: Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvršbi in zavarovanju, druga obravnava. Ta zakon bomo obravnavali kot zainteresirano delovno telo, in sicer s poudarkom na problematiki deložacij v Sloveniji, s čimer je seveda seznanjeno tudi Ministrstvo za pravosodje. Ker k dnevnemu redu seje ni bilo predlogov za razširitev oziroma za umik katere od predlaganih točk, je določen dnevni red seje, kot je bil predlagan s sklicem.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA.

Kot omenjeno, kot zainteresirano delovno telo bomo obravnavali pomemben zakon, Zakon o izvršbi in zavarovanju, zlasti s poudarkom na problematiki deložacij v Sloveniji.

Kot gradivo ste prejeli predlog zakona, ki ga je Državnemu zboru v obravnavo po rednem postopku predložila Vlada.

Sama sem se odločila, da to sejo skličemo in obravnavamo ta zakon kot zainteresirano delovno telo ravno iz razloga, ker gre za izjemno aktualno in perečo problematiko zadnje čase glede deložacij iz njihovih stanovanj oziroma hiš, in sicer zaradi bagatelno nizkih dolgov. V zvezi s tem smo na Komisijo za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti dobili tudi kar nekaj vlog, tako v letu 2017 kot v letu 2016. Prav tako ste vsi seznanjeni z najbolj odmevnim primerom, primerom Vaskrsić, o katerem je odločalo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice. Ampak več o tem in več o samih vlogah v nadaljevanju, ko bom odprla razpravo poslank in poslancev. Danes pa torej obravnavamo predlog novele Zakona o izvršbi in zavarovanju, ki prinaša nova določila tudi na tem področju glede socialne izvršbe na nepremičnine, in verjamem, da bo državna sekretarka lahko v nadaljevanju pojasnila, kaj so tiste ključne in bistvene spremembe. Na sejo sem povabila: Ministrstvo za pravosodje, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Skupnost centrov za socialno delo Slovenije, lepo pozdravljeni, Slovensko karitas, Rdeči križ Slovenije, Zbornico izvršiteljev Slovenije ter Stanovanjski sklad Republike Slovenije, javni sklad, tudi lepo pozdravljeni.

Kot že rečeno, predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvršbi in zavarovanju bomo obravnavali kot zainteresirano delovno telo. Komisija kot zainteresirano delovno telo o predlogu zakona sprejme mnenje, lahko pa vloži tudi amandmaje. Mnenje in morebitni amandmaji bodo skupaj s poročilom komisije poslani matičnemu delovnemu telesu, to je Odboru za pravosodje.

Sedaj pričenjam z obravnavo te točke dnevnega reda.

Najprej dajem besedo državni sekretarki na Ministrstvu za pravosodje, gospe Tini Brecelj. Izvolite.