Govor

Branko Ravnik

Hvala za besedo spoštovani gospod predsednik.

Poslanke in poslanci, minister, državna sekretarka, ostali!

Najprej bi se zahvalil Kmetijskemu inštitutu za poročilo in pa podatke. Tako strukturirani podatki v poročilu in pa v časovni liniji so seveda zelo pomembni tudi za kreiranje kakšnih sistemskih ukrepov za prihodnje. Zdaj, če grem na to poročilo, bom tudi sam omenil, da če ne po drugem si bomo leto 2017 zapomnili po tem, da so kmetijstvo prizadele prav vse naravne nesreče, ki jih imamo na seznamu. Zdaj se seveda tu poraja vprašanje ali se bodo relativno ugodni trendi v strukturi kmetijskih gospodarstev kot je v poročilu navedeno, da so ti dokaj ugodni, nadaljevali tudi v prihodnje, saj si težko predstavljamo, da se taki dogodki ne bi pogosteje pojavljali tudi v prihodnje.

Jaz bi rad opozoril, da pravzaprav so najbolj ranljive skupine ali pa kmetije v tem delu specializirane, profesionalne kmetije. Se pravi kmetje, ki od tega živijo so na eni strani najbolj konkurenčni, po drugi strani pa najbolj izpostavljeni nad tovrstnimi dogodki in nad vsemi temi tveganji in seveda poslabšanje dohodkovnega položaja na teh kmetijah ne bo imelo vpliva samo na socialni položaj teh kmetij ampak bom rekel na položaj kmetijstva širše. Če nam v nekem okolju velika kmetija, bom rekel, preneha s poslovanjem, se nam zgodi v tistem območju seveda velik vakuum. Zato je seveda hitro ukrepanje ob takih primerih in pa bom rekel sistemski mehanizmi, ki učinkoviteje naslavljajo te take dogodke seveda pomembno in da se te mehanizme, ki jih imamo, še naprej nadgrajuje. Problem je pa seveda tudi za majhne kmetije. Tam sicer kmetijstvo ne predstavlja glavnega vira prihodka, je pa dejstvo, da morajo v takih primerih poseči po drugih virih se pravi v kmetijo vlagati prihodke ali pa dohodka z naslova drugih dejavnosti in seveda ostaja nevarnost, da zaradi stalnega ponavljajočega dogajanja tovrstnega gredo v trendu zmanjševanja oziroma opuščanja kmetijske dejavnosti in če je to v kombinaciji še z nizkimi cenami pridelkov, s katerimi se soočamo ne glede na to, da imamo letno malce trende gor, dol za tistih par odstotkov. Generalno so cene odkupne cene nizke in seveda to je lahko velik strukturni problem. Zato je seveda ključno, da se za taka leta kot so, nadaljujejo z iskanjem sistemskih rešitev, ker tako leto se nam bo prav gotovo v prihodnje, taka leta, dogajala še naprej. Upam pa, da ne v taki intenziteti kot v letu 2017.

V zbornici delamo vse kar je v naši moči, da pomagamo odpravljati posledice oziroma, da ali svetujemo ali pa pomagamo pri pripravi predpisov, da se stvari na nek način sanirajo, si bomo pa tudi še naprej prizadevali za uvedbo sistemskih rešitev, ki bodo še bolj odzivni prav zaradi tega kar sem omenil ravnokar.

Hvala lepa.