Hvala za besedo.
Naj vam ob prvem ponovoletnem srečanju zaželim srečno in uspešno 2018!
Spoštovane poslanke in poslanci!
S Predlogom zakona o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih bo v slovensko zakonodajo prenesena Direktiva 2015/2366/EU o plačilnih storitvah na notranjem trgu. Za to direktivo velja načelo popolne harmonizacije, kar pomeni, da države članice ne smejo predpisati dodatnih ali drugačnih zahtev v zvezi z vsebinami, ki jih direktiva ureja. Predlog zakona bo nadomestil dosedanji Zakon o plačilnih storitvah in sistemih. Osnovna struktura in vsebina Zakona o plačilnih storitvah in sistemih se je ohranila tudi v predlogu novega zakona, poleg tega predlog zakona ureja nekatera nova področja. Nadalje predlog dopolnjuje oziroma spreminja določbe veljavnega zakona, tako z vidika prenosa določb prej omenjene direktive kot tudi, če se je pri izvajanju zakona to pokazalo za potrebno.
Glavna sprememba, ki jo prinaša, je, kot že omenjeno, povezana s prenosom direktive 2015/2366/EU o plačilnih storitvah na notranjem trgu, in sicer se razširjajo dejavnosti, ki se štejejo za plačilne storitve. Tako sta med plačilne storitve dodatno vključeni dve novi obliki, ki se izvajata preko interneta, to sta storitev odreditve plačil in storitev zagotavljanja informacij o računih. Storitve odreditve plačil omogočajo plačevanje v okviru e-trgovine z vzpostavitvijo programske povezave med spletnim mestom trgovca in spletno bančno platformo plačnikovega ponudnika plačilnih storitev, ki vodi plačnikov plačilni račun. S tehnološkim razvojem se je v zadnjih letih pojavila tudi vrsta dopolnjenih storitev, kot so, na primer, storitve zagotavljanja informacij o računih. S temi storitvami se uporabniku plačilnih storitev zagotavljajo spletne informacije v zbirni obliki o enem ali več plačilnih računih, ki jih ima pri enem ali več drugih ponudnikih plačilnih storitev, dostopnih prek spletnih vmesnikov ponudnika plačilnih storitev, ki vodi račune. Z vidika odnosa med uporabnikom in ponudnikom plačilnih storitev predlog zakona določa nekatere dodatne informacije, ki jih mora zajemati okvirna pogodba o opravljanju plačilnih storitev. Z uporabnikovo odpovedjo okvirne pogodbe pa določa, da ponudnik plačilnih storitev ne sme zaračunati uporabniku posebnih nadomestil, se pravi, da ponudnik plačilnih storitev ne sme zaračunati uporabniku posebnih nadomestil zaradi odpovedi pogodbe, če uporabnik odpove okvirno pogodbo po izteku 6 mesecev od sklenitve pogodbe in ne več tako, kot je veljalo doslej, v 12 mesecih.
Predlog zakona tudi predvideva, da v primeru uporabnikove odgovornosti za neodobrene plačilne transakcije uporabnik krije izgubo zneskov do največ 50 evrov, če je bila plačilna transakcija izvedena kot posledica uporabe ukradenega ali izgubljenega plačilnega instrumenta ali zlorabe plačilnega instrumenta. V skladu s sedanjo ureditvijo je veljalo, da se krije znesek do 150 evrov.
Novost je tudi, da morajo ponudniki plačilnih storitev vzpostaviti in uporabljati ustrezne in učinkovite postopke za reševanje pritožb uporabnikov plačilnih storitev, ki med drugim vključuje zahtevo, da morajo na pritožbo odgovoriti v 15 delovnih dneh od prejema pritožbe. Predlog zakona uporabnikom plačilnih storitev in drugim zainteresiranim stranem, vključno z združenji potrošnikov, tudi omogoča, da pri Banki Slovenije vložijo pritožbo v zvezi z domnevnimi kršitvami tega zakona s strani ponudnikov plačilnih storitev.
Zakonodajno-pravna služba je na predlog zakona podala mnenje, ki je z vloženimi amandmaji v pretežni upoštevano. Neupoštevane so ostale predvsem pripombe, kjer bi bile spremembe v nasprotju z direktivami, ki so predmet prenosa. Odboru so bila s tem v zvezi poslana tudi podrobnejša pisna pojasnila, ki odgovarjajo na tiste pomisleke, ki jih je izpostavila Zakonodajno-pravna služba v svojih pripombah.
Spoštovani člani odbora, Vlada Republike Slovenije predlaga, da odbor podpre predlagano besedilo Zakona o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih.
Za dodatna pojasnila pa sem kot običajno na razpolago s sodelavci. Hvala.