Govor

Klemen Potisek

Hvala, predsednik. Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci.

Na Svetu Evropske unije za energijo bo v ospredju zakonodajni paket »Čista energija za vse Evropejce«. Paket vključuje 8 zakonodajnih aktov, kjer gre za prenovo zakonodaj na področju podnebno-energetske politike Evropske unije in politike Evropske unije na področju elektroenergetskega trga. Slovenija je v poteku sprejemanja dosegla večino svojih posebnih ciljev. V končni razpravi ostaja negotovih nekaj splošnih ciljev na ravni Evropske unije, pri katerih Slovenija še naprej zagovarja začrtana stališča.

Predsedstvo želi doseči splošni pristop za štiri zakonodajne akte. In sicer, Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o upravljanju energetske unije. Ta predstavlja ključen korak naprej pri upravljanju energetske unije. Predlog določa zahteve za nacionalne energetske in podnebne načrte ter postopek za njihovo pripravo. Slovenija podpira upravljanje z energetsko unijo, ki bo racionaliziralo in integriralo obstoječe postopke načrtovanja, poročanja in nadzora zavez na področju energije in podnebja. Na področju sektorskih ciljev Republika Slovenija vztraja, da je pri določanju ciljev potrebno upoštevati posebnosti posameznih držav članic in prispevke držav članic k drugih okoljskim ciljem Unije, kot je na primer velik delež zavarovanih naravnih habitatov. Upoštevanje okoljskih omejitev za države članice pri doseganju nacionalnih ciljev je tako naslovljeno v spremenjenem predlogu predsedstva v členu 5. V razpravi je bilo do sedaj doseženo precejšnje približanje stališč, vendar določena vprašanja še ostajajo odprta. V ospredju je dogovor glede mehanizma, v primeru, da cilji na ravni Evropske unije ne bodo doseženi.

Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov je namenjen predvsem vzpostavitvi sistema spodbujanja obnovljivih virov energije do leta 2030. Zavezujoč cilj na ravni Evropske unije je v povprečju 27 % obnovljivih virov energije v bruto končni porabi energije. Slovenija v skladu s sklepi Evropskega sveta oktobra 2014 podpira zavezujoč cilj vsaj 27 % obnovljivih virov energije v bruto končni porabi energije do leta 2030. Slovenija tudi podpira predlog, da države članice same določijo svoj delež obnovljivih virov z upoštevanjem ukrepov in politik na drugih področjih. Slovenija se ne strinja s predlogom obveznega odpiranja nacionalnih podpornih shem za projekte obnovljivih virov na teritoriju drugih držav članic. Slovenija lahko pozdravi večje napore v smeri podpore uvajanju obnovljivih virov v daljinskem ogrevanju in hlajenju, če to ne predstavlja pravno zavezujočih ciljev. Na področju bioenergije je Slovenija zadržana do nesorazmernega povečanja zavez.

Glede predloga direktive Evropskega parlamenta in Sveta o notranjem trgu za električno energijo, kjer gre za prenovo, je ta usmerjen k bolj učinkovitemu in povezanemu sistemu notranjega energetskega trga z električno energijo, vključno s predlogi tesnejšega regionalnega sodelovanja in rešitev. Slovenija je pozdravila predlog Evropske komisije, saj je Slovenija kot majhna država usmerjena k tržnim rešitvam in učinkovitemu notranjemu trgu. Slovenija podpira predloga v smeri povečanega regionalnega sodelovanja in oblikovanja enotne metodologije za oceno zadostnosti proizvodnih virov, saj meni, da je nacionalna rešitev v obliki mehanizmov za zagotovitev proizvodnih zmogljivosti potrebno omejiti na minimum. Za Slovenijo je bilo bistveno vprašanje zmanjšanje omrežnine zaradi prihodkov iz čezmejnih prezasedenosti že naslovljeno v besedilu.

Glede Predloga direktive Evropskega parlamenta in Sveta o notranjem trgu za električno energijo … Ta postavlja v ospredje potrošnika električne energije kot aktivnega odjemalca. Slovenija podpira večino predlaganih sprememb in tudi meni, da je potrebno odpraviti splošno regulacijo cen končnih odjemalcev in jo, če je to nujno, zožiti le na socialno ogroženo skupino.

Toliko iz moje strani. Če bo kakšno vprašanje, pa z veseljem odgovorimo.

Hvala.