Govor

mag. Dušan Verbič

Članice in člani odbora, vabljeni. Prav lepo pozdravljam in pričenjam s 53. sejo Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.

Obveščam vas, da je zadržan in se seje ne more udeležiti naslednji član odbora, Franc Laj. Na seji, kot nadomestni član in članice s pooblastili pa sodelujejo: poslanec Peter Vilfan je pooblastila poslanca Ivana Hršaka, poslanka mag. Bojana Muršič je pooblastila Marijo Bačič.

Dne 16. 5. 2017 - a lahko malce? -, ste prejeli predlog za razširitev dnevnega reda za novo 2. točko, in sicer, zahtevo Upravnega sodišča Republike Slovenije za oceno ustavnosti 2. in 3. alineje prvega odstavka 49. člena Zakona o mednarodni zaščiti. Ustavno sodišče je omenjeno pobudo za oceno ustavnosti posredovalo 30. 3. 2017 in pozvalo Državni zbor, da se o navedbah v pobudi izjavi v roku 60 dni. Po sklicu današnje seje našega odbora sta mnenje k pobudi posredovali Vlada, dne 4. 5. 2017, in Zakonodajno-pravna služba, dne 15. 5. 2017. S tem so izpolnjeni poslovniški pogoji za obravnavo pobude na matičnem delovnem telesu. Ker se rok za mnenje, ki nam ga je določilo Ustavno sodišče, ravno izteka, sem predlagal širitev dnevnega reda s to točko.

Najprej bomo odločali o navedenem predlogu za razširitev. Želijo svoje stališča o predlogih za razširitev podati predstavniki poslanskih skupin? Ugotavljam, da ne.

Prehajamo na odločanje o predlogu za razširitev dnevnega reda z obravnavo zahteve Upravnega sodišča Republike Slovenije za oceno ustavnosti 2. in 3. alineje prvega odstavka 49. člena Zakona o mednarodni zaščiti. Pričenjamo z glasovanjem. Glasujemo.

Kdo je za? (9 članov.) Je kdo proti? (Nihče.)

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

Sprejeto razširitev bomo obravnavali kot novo, 2. točko dnevnega reda.

Še prej je pa naslednje. Nekatera gradiva za današnjo sejo ste prejeli v varovani predal v sistemu UDIS, saj vsebuje osebne podatke, ki so varovani na podlagi zakona. V kolikor jih nameravate navajati oziroma v zvezi z njimi sprožati vprašanja, vas prosim za predhodno opozorilo, saj moram v takšnem primeru skladno s 101. členom Poslovnika sejo zapreti za javnost.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA, IN SICER NA OBRAVNAVO ZAHTEVE VARUHA ČLOVEKOVIH PRAVIC ZA OCENO USTAVNOSTI 10.B ČLENA ZAKONA O TUJCIH, ki jo bomo obravnavali na podlagi drugega odstavka 265. člena Poslovnika Državnega zbora.

Na voljo imamo naslednje gradivo: Zahtevo z dne 21. 4. 2017, mnenje Zakonodajno-pravne službe z dne 4. 5. 2017 in mnenje Vlade z dne 4. 5. 2017. Na sejo odbora so bili vabljeni Zakonodajno-pravna služba in Vlada. Zahtevo za oceno ustavnosti je Državnemu zboru, kot nasprotnemu udeležencu v postopku, dne 21. 4. 2017 poslalo Ustavno sodišče, in za odgovor na zahtevo določilo 60 dnevni rok, o predlogu za začasno zadržanje izpodbijanih določb pa 14 dni.

Odbor kot matično delovno telo v skladu z drugim odstavkom 265. člena Poslovnika Državnega zbora, zahtevo obravnava po tem, ko je prejel mnenje Zakonodajno-pravne službe in Vlade. S pridobitvijo obeh mnenj so bili izpolnjeni poslovniški pogoji za obravnavo zadeve na seji odbora.

Postopkovno, dr. Gorenak. Prosim, beseda je vaša.