Hvala lepa. Torej, jaz bi kar nekako začel z kronologijo dogodkov, ki so se, se pravi dogajale okoli tega namestitvenega centra od začetka, da bo mogoče bolj, da bomo prišli do boljšega uvida kaj se je dogajalo, in sicer; Prvi begunski center, tako imenovani begunski center se je vzpostavil septembra leta 2015. To je bilo nekje med 15. in 25. 9. Nato je bila 6. redna sej Občinskega sveta Občine Lendava, 30. 9. 2015. Na tej seji so se dejansko občinski svetniki seznanili z nekimi osnovnimi informacijami okoli begunskega centra. Sklepi niso bili neki konkretni. Dejansko sklep Občinskega sveta je edini iz te seje, in sicer: »Občinski svet se je seznanil s prvimi izkušnjami sprejemnega bugunskega centra v Lendavi in aktivnostmi državnih inštitucij povezanih z begunsko problematiko v Pomurju.« Se pravi, to je pač neki splošni sklep. Nič konkretnega. Občani niso bili seznanjeni s problematiko begunskega centra, oziroma z kakršnimi koli informacijami, razen iz medijev, ki smo jih pač ali prejeli ali prebrali. Konec decembra 2015 je bila demontaža teh manjših šotorov, ki so bili postavljeni. Bil je tudi neki sestanek neformalne skupine ljudi, ki je nedifinirana trenutno na tej lokaciji centra. V začetku januarja 2016 pa se je postavil ta namestitveni center za migrante, in sicer z več kapacitetami. To je bilo postavljeno 7 velikih šotorov kjer so se izredno povečale kapacitete in tudi nameščena tabla »Namestitveni center – Temporary accommodation center Lendava«. 18. 2. 2016 je bila sklicana 9. redna seja Občinskega sveta Občine Lendava. 24. 2. 2016 so se začele, se pravi, se je začel postopek pobiranja, podpisovanja peticije. Dva dni pozneje je bila 9. redna seja Občinskega sveta Občine Lendava na kateri je bil prisoten tudi državni sekretar, g. Šefic, pa še načelnik PU Murska Sobota, mislim, da je g. Ivanščič, ne? Tu se je razpravljajo o begunski problematiki, seveda v tem času so se dogajale te stvari, da so migranti bili izpuščeni iz migrantskega centra v Lendavi. Do tega časa od 30. 9. do 24. 2. občani niso imeli nobenih informacij o begunskih centrih in o teh dogodkih in normalno ljudje so se prestrašili, so bili zaskrbljeni, še posebej starejši ljudje in otroci, da kaj se dogaja. Eni so celo klicali na 113 številko, da sporočijo, da nekaj ni v redu. In potem je dva dni pozneje bila ta 9. redna seja Občinskega sveta. Tu smo se malo globlje seznanili z begunsko problematiko. Je bila odprta za javnost normalno. Jaz sem bil tudi prisoten na tej seji. Smo dobili neke informacije, smo dobili v katero smer se razmišlja. Moram pa reči, da smo slišali tudi veliko obljub, zavez, ki pa dandanes lahko ocenimo, da niso izvršene. Med temi so bile: boljše informiranje občanov, preveritev ustreznosti kapacitet tega centra, to je 600 migrantov, se pravi ta kapaciteta je 600 migrantov, kar je za Lendavo, ki ima 3 tisoč prebivalcev tudi po študijah, ki so narejene izredno preveč.
Ko se je to odvilo smo 14. 3. 2016 v Državni zbor vložili peticijo s 1081 podpisi kar moram reči, da je v tem kratkem času za Lendavo, ki ima malo čez 3 tisoč prebivalcev je to nekje tretjina prebivalstva v takem kratkem času reagirala se pravi, da so bili ljudje tudi revoltirani, tudi prestrašeni, da je to dejansko visoki interes ljudi bil izkazan.
Potem je na prošnjo Komisije Državnega zbora smo prejeli odgovore tudi mi, ki so jih posredovali Ministrstvo za notranje zadeve in sicer to je bilo 7. 4. in 19. 4. smo prejeli še odgovor občine Lendava na peticijo oziroma na mnenje občine Lendava v zvezi s peticijami. Tukaj moram eno zadevo poudariti, ki je izredno negativna kar se je zgodilo 26. 3. in do 28. 3. 2016, to so bili velikonočni prazniki, so se v Lendavi pojavili plakati v centru mesta na javnih površinah v parku Sinagogi z vsebinami, ki so izražali sovraštvo, nestrpnost do podpisnikov peticije. Ne vem koliko ste obveščeni o tem besedilo enega od plakatov je bilo na primer 1081 podpisov fašizma. Dejansko gre za javno spodbujanje sovraštva in nestrpnosti in to na javnih površinah. Je kaznivo po 297. členu Kazenskega zakonika. Do danes nismo prejeli informacije ali je kdo sprožil postopke kazenske ovadbe. Po uradni dolžnosti mora to biti storjeno, ker so bile javne površine. 7. 4. se pravi odgovor MNZ, 19. 4. odgovor občine, 20. 4. 2016 je pa bila deseta seja občinskega sveta Občine Lendava. Pod 9. točko dnevnega reda je bila informacija župana in tukaj dejansko na te dopise, ki so šli z ministrstva v Državni zbor glede peticije in občine in dopisov župan Občine Lendava mislim, da na predsednika Vlade celo občinski svetniki niso bili informirani. Dejansko v neskladju s Poslovnikom občinskega sveta, ker informacija župana vsebuje tudi se pravi razmerja do države in te informacije, ki so prav v tem smislu.
4. 5. 2016 se je zgodila še ena negativna zadeva se pravi z občinske spletne strani se je umaknilo vso gradivo o begunski problematiki. To je bilo več časa gor se pravi do 20. 4. in potem še do začetka maja na naslovni strani kot ena rubrika pa notri kot varnost občanov posebna rubrika, kjer so bili notri tudi ta dogajanja in te dopisi. 4. 5. je to izginilo in do dandanes tega ni več gor. Se pravi, da so dejansko po sklepih z 9. seje občinskega sveta, da se bo javnost boljše informirala zgodilo obratno. Ostali smo brez kakršnekoli informacije vse do danes.
Potem imamo 28. 6. nad vse to sklep Vlade, ki ga vemo iz medijev, da se bo center vzdrževal v stanju pripravljenosti do 31. 12. 2016. 6. 7. 2016 je prispel odgovor ministrice na poslansko vprašanje gospoda Jožeta Horvata v zvezi s stroški tega namestitvenega centra. V odgovoru dobimo sledeče, da je strošek, ko je center v delovanju to je bilo februarja meseca 2016 59 tisoč evrov in strošek za april 2016 v mirovanju je 50 tisoč evrov, se pravi, v povprečju je vsekakor 50 tisoč na mesec strošek delovanje tega namestitvenega centra, ki je prazen. Moram tukaj še dodati, da od te sume denarja v Občini Lendava pri gospodarskih subjektih ali v sami Občini Lendava ne ostane skoraj nič, se pravi, da vsa podjetja, ki sodelujejo v tem niso iz Lendave kar pomeni, da lokalna skupnost iz tega nima popolnoma nič.
Potem imamo še dogodek septembra 2016, ko se postavijo še trije dodatni šotori tako, da število šotorov naraste na 10. 23. 9. 2016 gospod Šefic, na TV Sloveniji sem zasledil to, najavi ponovno možnost aktivacije nastavitvenih centrov.
Po vseh teh dogodkih pa glede na sklepe občinske sveta z 9. seje ter glede na odgovor Ministrstva za notranje zadeve v zvezi podajanjem mnenja glede peticije smo ugotovili, da dejansko so sklepi 9. seje oziroma zahteve z 9. seje v diametralnem nasprotju s tem kar ministrstvo izvaja. V tej točki se moramo vprašati kako bomo zadevo reševali naprej.
Jaz imam pozneje še vprašanje in bi to prepustil za pozneje, v redu?