Spoštovana predsednica, spoštovani predsednik, poslanci, poslanke, spoštovani vsi ostali. Lepo pozdravljeni tudi v imenu urada. Dovolite, samo da še predstavim dve sodelavki, ki sta z menoj in sicer gospa Mojca Pečar in gospa Petra Boškin, ki pokrivata v največji meri, ravno to področje.
V zvezi s problematiko delovanja in upravljanja s sredstvi, ki jih zberejo kolektivne organizacije, glede na gradivo, v veliki meri je bilo že odgovorjeno na samo vprašanje poslanca s strani ministra gospoda Zdravka Počivalška. V nadaljevanje je pa bilo izpostavljeno nekaj problemov oziroma vprašanj. Generalno se seveda na uradu strinjamo s tem, predvsem v smislu nepreglednosti, zbranih sredstev oziroma razdeljenega avtorskega honorarja in da to ni edina težava, skratka, da težav je relativno dosti. Seveda pa tudi obtožbe recimo zelo visokih in nepreglednih zneskih vodstev kolektivnih organizacij in tako naprej. V zvezi s tem bi želel poudariti, da Urad Republike Slovenije za intelektualno lastnino deluje skladno z zakonodajo, to pomeni, z zakoni in krovni zakon oziroma osnovni zakon je Zakon o avtorskih in sorodnih pravicah. Dejstvo je, da v določenih delih lahko rečemo, da ni dovolj natančno oziroma ne vsebuje dovolj jasnih določb obveznosti kolektivnih organizacij in je to posledično omejitev tudi za urad v smislu opravljanja kakovostnega nadzora nad delovanjem kolektivnih organizacij. Zato se tudi mi zavzemamo, recimo, da kolektivne organizacije natančno obrazložijo in razčlenijo vse zneske stroškov poslovanja. Tudi sami se zavzemamo, da bi bila preglednost večja, to pomeni, preglednost prejemkov tako vodstev kot nadzornih odborov, v smislu vseh prejemkov, ki jih dobivajo, kar bi gotovo pripomoglo k preglednosti njihovega delovanja. Omenjen je še problem delitve sredstev med avtorji. Tudi tu je treba povedati, da podobno kot prej Zakon o avtorskih in sorodnih pravicah nima natančnih določb o pravilih delitve. Je pa dejstvo, da konkretno na navedbe, ki so v tej obrazložitvi k tej točki, mi nimamo konkretnih podatkov, ki bi kazali na to, da se dejansko trenutno tako dela v kakšni kolektivni organizaciji.
Skratka, na Uradu Republike Slovenije za intelektualno lastnino si vedno prizadevamo za večjo transparentnost, za bolj učinkovito in uspešno delovanje kolektivnih organizacij. Zato seveda podpiramo tudi vsak predlog v to smer, vse napore, ki se tu vlagajo. Bi pa pri tem kljub vsemu poudaril, da naš interes je, da se poveča preglednost, učinkovitost, uspešnost delovanja kolektivnih organizacij in to pri njihovi osnovni nalogi, to je uspešno zbiranje avtorskih honorarjev in nadomestil ter njihova delitev med imetnike pravic, seveda v skladu s sprejetimi pravili, ki onemogočajo neko arbitrarnost. Mogoče toliko za uvod, če bodo pa kakršnakoli druga vprašanja, bomo z veseljem poskusili odgovoriti nanje. Hvala lepa.