Hvala za besedo, predsedujoči.
Naj začnem z vprašanjem: Kdo pa si ne bi želel zmanjševanja plačnih razlik med posameznimi državami članicami Evropske unije? Ampak, ta ideja je žal v direktnem nasprotju z naravo Evropske unije, če upoštevamo njeno ureditev v jedru skupno monetarno unijo z evrom, je jasno, da je takšna pobuda povsem utopična, učinki pa bodo mogoče samo pri promociji predlagatelja, ki ga tako in tako ni tukaj. Odnosi držav evrskega območja so odnosi ostre konkurence, kjer glavno vlogo igra socialni »dumping«. Ker je Evropska unija državam vzela vzvode fiskalne in monetarne politike, se lahko na izgubo konkurenčnosti ali na ciklična gospodarska nihanja prilagajajo s t.i. interno devalvacijo, torej znižanjem stroškov delovne sile in z rezi v socialno državo. Z drugimi besedami, socialni »dumping« oziroma velike razlike v plačah so ključen sestavni del Evropske unije. Zaradi te konkurenčne tekme do dna, je lahko Evropska unija največji svetovni trgovinski partner.
V Levici takšne Evropske unije seveda nočemo.
Vendar je pri takšnih pobudah, kot je plačna unija treba imeti v mislih dve podrobnosti.
Prvič, raven plač je odvisna od razmerja moči med delom in kapitalom. Določa jih razredni boj. Razlike v plačah pa so odvisne tudi od zgodovinskega razvoja gospodarstva, pa tudi nekaterih drugih tradicionalnih vplivov.
Drugič. Država lahko določi minimalno plačo. V Levici smo v tem mandatu neštetokrat predlagali, da se minimalna plača dvigne na 700 neto, in da postane pravična, da se iz nje izločijo vsi dodatki. Države članice imajo še vedno pristojnost na socialnem področju oziroma pri urejanju trga delovne sile. Tu dejansko lahko takoj začnemo s popolnoma drugačno politiko. In tu Slovenija že zelo zaostaja. Na Češkem na primer so v letu dni dvignili minimalno plačo za 17,4 %, v Romuniji kar za 48 %. Tudi v Sloveniji smo leta 2009 dvignili minimalno plačo za več kot 20 %, pa ni bilo konec sveta. Celo Latvija je na tem področju zaustavila svoje ekstremne neoliberalne politike. Minimalno plačo je dvignila na 13,2 %.(Nadaljevanj) Pri nas je bil letošnji dvig 4,7 %. Torej škarje in platno imamo vsaj glede minimalne plače v svojih rokah poslanke in poslanci, pa naših predlogov z izjemo ene stranke ni podprl nihče v Državnem zboru. Smo pa cel mandat ogromno poslušali o prevelikih davkih, predvsem obdavčitvi plač. Seveda pa ne gre za davke, ampak predvsem za socialne prispevke, vendar kritiki iz desnice in sredine nikoli ne povedo, da je skupni davčni primež plač v Sloveniji v evropskem povprečju. Eno vprašanje za vse zagovornike tako imenovanega davčnega razbremenjevana. Koliko ljudi se je v zadnjem desetletju izselilo iz Latvije in na sploh »baltskih tigrov« tako imenovanih. Prav v teh državah so v zadnjih desetletjih najbolj ekstremno vpeljali neoliberalne davčne in druge politike. Med drugim imajo v Latviji enotno prispevno stopnjo. Bom jaz pomagala z odgovorom. Latvija je še leta 2000 imela 2,4 milijone prebivalcev, danes pa jih ima 1,95 milijonov. Skratka, v manj kot v dveh desetletjih je izgubila pol milijona ljudi, izselilo se je kar 20 % vsega prebivalstva. Skratka, prav te neoliberalne politike, ki sta jih pri nas vpeljali dve desni Vladi in Vlada ekstremnega centra, siromašijo delavke in delavce in ti ukrepi ženejo mlade in tudi druge ven iz naše države. zaradi teh ukrepov je Slovenija država tudi z največjo prekarnostjo. Naš odgovor v Levici je zelo enostaven. Minimalna plača vsaj na 700 evrov, bolniška tudi za prekarne delavce in delavke, okrepitev inšpektorata za delo. Trije enostavni koraki za začetek, ki pa jih desnic in ekstremna sredina ne zmoreta.
Hvala.