Govor

Vinko Gorenak

Hvala lepa.

Dvaindvajset strani teksta, na razpolago imam pa 10 minut. Se pravi bom se moral dopolnjevati potem iz klopi. Kaj predlagamo z današnjo sejo, odnosno kakšen je namen današnje seje, vsaj z vidika predlagateljev. Poglejte, mi smo zadnja leta priča številnim zlorabam, zlorabam seveda na relaciji od policije preko tožilstva do sodstva ali pa samo ločeno posameznih segmentov, posameznih teh dveh recimo policije ali tožilstva, pa sodišča pogosto popravljajo tudi njihove napake. Zdaj, mi smo v prvem delu naše zahteve seveda predstavili tako imenovane zaključene primere, ki so sodni zaključeni in torej lahko brez vsakega zadržka o njih razpravljamo, ker jih tudi vsi poznamo. Tudi imena so pogosto znana, pogosto pa seveda gre za ljudi, ki javnosti niso znani. To je v prvem delu, v drugem delu pa opozarjamo tudi na primere, ko tako policija, tožilstvo ali sodstvo ne odloči, ne deluje ali deluje slabo pa gre prav tako za zlorabe v našem, v primeru o katerem govorim. Jaz bom v nadaljevanju skušal predstaviti nekaj primerov in to na kratko, ostale pa seveda potem iz klopi. Imam pa tukaj željo in prošnjo za dva moja naslednja sogovornika, za gospoda Radiča in za gospo Poropatovo, da bi se odzvala v svojih nastopih seveda, to je prošnja, to je dovoljeno, odzvala na tale moj nastop in primere, ki jih bom povedal. Poglejte! Včeraj smo bili priča sodbi v zadevi Inpol, dve osebi, ki sta oškodovali to družbo za milijon in pol, zjutraj sem napačno rekel milijardo in pol, torej, ki sta oškodovali to družbo za milijon in pol, sta bili včeraj spoznani za krive in seveda dobili sta dve leti pogojno. Se pravi, milijon in pol, dve leti pogojno. Dodajmo k temu primeru tudi pravno formalno zaključen primer tehničnih pregledov nekje z Gorenjske, tam pa smo imeli kakšno situacijo? Tam je bilo pa približno 100 policistov, ali nekaj takega, ki so bili angažirani za strašne zlorabe na Gorenjskem, za tehnične preglede, namreč nekdo je jemal podkupnino. Gospe in gospodje, sodišče mu je dokazalo krivdo in je bil obsojen. A veste na koliko? Na tri leta nepogojno. Moja dva naslednja govornika, torej prosim, če mi skušata pomagati razložiti, namreč jaz tega ne razumem, verjamem, da tudi slovensko ljud… Torej, Slovenci in državljani Slovenije tudi ne, kako je možno, da za milijon in pol oškodovanja dobiš dve leti pogojno in kako je možno, da za 250 evrov dobiš pa 3 leta nepogojno. Prosim za pomoč, jaz nisem tako sposoben, da bi to razumel.

Gremo naprej. Volitve 2011, pa volitve 2014. To so javni podatki, o katerih govorim, to so časopisi pisali zato, da ni s tem kakšnega posebnega problema. Podjetje Eko park, mislim da Murska Sobota ali Lendava, tam nekje, nakaže gospodu Danilu Türku tisoč 500 evrov za volilno kampanjo, Računsko sodišče zadevo prijavi, kjer ugotovi, da je seveda šlo za kršitev zakona. In glej si ga, podjetje dobi opomin. Se pravi, za tisoč 500 evrov opomin, ko pa je v Mariboru neko društvo nakazalo sedanjemu mariborskemu županu 100 evrov, 100 evrov poudarjam, na enako nezakonit način, isti zakoni so bili kršeni, pa je to društvo dobilo pet tisoč evrov denarne kazni. Prosim za pomoč, moja nadaljnja sogovornika, jaz nisem toliko sposoben, da bi to razumel. Kako je to mogoče? Torej, da dobiš za 100 evrov, 5 tisoč evrov kazni, za tisoč 500 pa dobiš opomin. Jaz si namreč razlagam, da gre za vprašanje politično pristranskega sojenja, da enim, ki so na pravi strani, sodijo tako, drugim pa drugače.

Gremo naprej. Kako je mogoče, da za 124 evrov neplačanih komunalnih zadev gospodu Vaskrsiću odvzamejo in prodajo hišo? Hišo! Primerjajte to zadevo z gospodom Jankovićem in povejte zakaj njemu odpišejo 16 milijonov. Odpišejo v postopku 16 milijonov. 16 milijonov torej odpišemo, za 124 evrov pa prodamo hišo človeka. Da bo mera še večja, pred približno 10 dnevi je bil v Novem mestu razpisan narok za prodajo dvosobnega stanovanja v bloku. Namreč, ena gospa, ki tam živi, v tistem bloku, ni mogla plačati 350 evrov nekih komunalnih zadev. In sodišče razpiše narok za prodajo stanovanja. Prodajo njenega stanovanja. Jaz sem preko medijev sporočil sodišču, ker sam nisem mogel drugače, da bom jaz plačal to zadevo samo, da ta gospa ostane v stanovanju. Postavil sem tudi poslansko vprašanje in potem seveda so preklicali nalog. Predsednica sodišča je pa rekla, nimamo, nič ne vemo o zadevi Vaskrsić, nič ne vemo. Kot da sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice zanjo niso obvezujoče.

Poglejmo naprej. Zjutraj smo govorili o ZOPNI, Zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora. Gospe in gospodje, mariborskemu nekdanjemu županu Kanglerju sodijo oziroma je v tem postopku, na predlog tožilstva, za 35 let star traktor mora dokazati kje ga je dobil. Zdaj mi pa povejte zakaj sodišča ne začenjajo teh postopkov zoper tiste, ki so odnesli 3 in pol milijarde. Zakaj sodišča ne začenjajo teh postopkov zoper tiste, ki so 300 milijonov provizije dobili v Irangate? Preiskujejo pa in ukvarjajo se pa s 35 let starim traktorjem. Tudi tukaj prosim vse, ki boste nastopili za menoj, da mi to poskušate pomagati razumeti, ker namreč jaz ne razumem tega.

Poglejmo naprej. Tamle leta 2010 je po tem Državnem zboru hodilo nekaj 10 policistov, skoraj na pol vklenjenega so prevažali gor in dol gospoda Jelinčiča, istočasno pa so zaprli, torej odvzeli prostost, da sem strokoven, murskosoboškem županu, gospodu prejšnjemu županu Štihcu. On ni bil v postopku, pa mu je bila odvzeta prostost. Ni smel klicati svoje mame, ni smel klicati svoje žene. Z mamo je bil dogovorjen, da gre na pokopališče. Odvzeta mu je bila prostost. Policist je šel z njim na WC in stal pred vrati. To je odvzem prostosti, tu nimamo kaj. Pa ni bil v postopku in nikoli mu ni bilo sojeno. Preiskavo je vodil gospod Jevšek, ki je seveda zadeve napel do neba in leto kasneje postal murskosoboški župan. Zdaj mi pa recite, da je to kakšno naključje. Ni naključje, ni naključje. To je zloraba.

Ne nazadnje je treba reči tudi še o ostalih, o nekaterih ostalih primerih, kot je primer gospoda Magajne. Vi točno veste, tamle nekje je sedel kot poslanec in povedali so mu, če ne boš glasoval za Zakon o RTV, se ti bomo maščevali. In so se mu. »Fasal« je hišno preiskavo leta '16 ali kdaj že, oproščen vsakršne krivde. Gospe in gospodje …/ znak za konec razprave/ … to je zloraba. Če pa si ministrov tast, pretepeš prvega soseda in temu sosedu poveš: »Veš kaj, ti si 85 let star, ti boš prej v trugi preden bomo meni sodili.« To se nam je že realno zgodilo. In napoved tega gospoda se uresničuje. Danes je gospod star 87 let pa še vedno nič s strani sodišča. Bo sodišče torej počakalo, da bo končal …/ znak za konec razprave/ … v krsti ali kako?

Gospe in gospodje, to so primeri o katerih želimo spregovoriti in o tem bom nadaljeval iz klopi, ker mi je zmanjkalo časa.

Hvala lepa.