Govor

Miro Cerar

Spoštovani poslanec, dr. Matej T. Vatovec.

Tudi Vlada se zavzema za odpravo takšnih izkoriščevalskih praks. Res gre za negativne, tudi nezakonite, prakse in tukaj kot veste je bilo tudi že poročano Državnemu zboru, nedavno, da smo že izvedli kar prve ukrepe na tem področju.

Naj samo spomnim, da je FURS pri zavezancih, ki izvajajo storitve na območju Luke Koper, izvedla več nadzornih aktivnosti. Se pravi, šlo je za tri izvedene nadzore dela in za zaposlovanje na črno, o katerih je bil opravljen nadzor preko 100 zavezancev, ki so izvajali pristaniške storitve in ugotovljene so bile različne kršitve in ovedeni prekrškovni postopki. Na podlagi tega so bile izrečene globe, v štirih primerih opomini, v petih inšpekcijskih nadzorih so bile odmerjene davčne obveznosti in odvzete ali pa odvzete identifikacijske številke za DDV, s čimer je bila preprečena nadaljnja zloraba. Pri tem je bila odmerjena tudi preko 1,3 milijone evrov obveznosti z naslova DDV, nadalje davka od dohodka pravnih oseb in davkov od drugih dohodkov. Torej to so bile aktivnosti FURS.

Poleg tega je Inšpektorat za delo izvedel inšpekcijski nadzor, v okviru katerega so bili izrečeni ukrepi tako naročniku Luki Koper, kot tudi izvajalcu pristaniških storitev, postopek pa še ni zaključen in se nadaljuje še na upravnem sodišču. Zdaj seveda ugotovitve FURS, ki jih spremlja tudi Vlada so, da izvajalci pristaniških storitev, prav vseh storitev za Luko Koper, kadrovsko ne morejo izvajati sami in zato sklepajo pogodbe tudi z drugimi podizvajalci. Ampak ti podizvajalci, kot nek drugi člen v verigi, imajo delno zaposlene lastne delavce, delno pa poslujejo v verigi z naslednjimi podizvajalci oziroma nato zaposlujejo na črno. Že drugi člen v verigi praviloma nima več odgovornih oseb, ki bi bili rezidenti Republike Slovenije. Podizvajalci se nato pojavljajo še globlje v verigi, torej tretji in nadaljnji nivoji in tu gre še za nadaljnje take slabe prakse, ki se tu dogajajo. Tako da se strinjam z vami in zato tudi že ukrepamo. Zato so tu inšpekcije – finančna in Inšpekcija za delo – že izvedle prve pomembne ukrepe.

Zdaj seveda za naprej, je res, da je nastalo problematiko mogoče reševati na različne načine ali celo kombinirano s temi načini. Predvsem seveda s spremembo poslovnega modela poslovanja Luke Koper, in sicer tako, da Luka Koper v veliki meri, torej v bistveno večji meri sama zaposli pristaniške delavce, ki jih potrebuje. Tako da tu razmišljamo popolnoma v isti smeri. Potem je druga možnost, da potrebne pristaniške delavce zaposlijo izvajalci pristaniških storitev, ki imajo z Luko Koper sklenjene pogodbe in to z določbami glede plačevanja davčnih obveznosti, ali pa da izvajalci pristaniških storitev zagotovijo izpolnjevanje pogojev po Zakonu o urejanju trga dela.

Zagotovo je zelo pomembno to, da smo že obvestili Slovenski državni holding, ki je tisto pristojno telo za te zadeve, da opozori na te ugotovitve, ki sem jih predstavil tudi Luko Koper, kajti tu vidimo, da je praksa delo, poslovni model, ne optimalna in da se na ta način tudi v sami Luki Koper sprejmejo ukrepi, ki bodo preprečili takšne negativne prakse, da se torej zagotovi spoštovanje normativnega okolja, transparentno izvajanje osnovne dejavnosti na način, da veriženje podjetij ne bo več mogoče. Gre torej, kot ste pravilno ugotovili na pravzaprav problem kršitve ali zlorabe zakonodaje in seveda tu zato, kot sem rekel, inšpekcije že ukrepajo. Pričakujemo, da bo tudi SDH opravil svoje delo in še naprej bomo tako v Luki Koper, kot tudi v drugih primerih državnih podjetij na podobne načine ukrepali. Za to so pač pristojne inšpekcije. Tu zdaj ne morem predstavljati vseh ukrepov v vseh državnih podjetjih ampak princip je jasen – kjer se pojavijo nepravilnosti, moramo odločno ukrepati, kršitelja kaznovati in vzpostaviti poslovne prakse. Če bomo dobili prepričljive strokovne razlage, da je treba, kot sem dejal, spremeniti poslovni model, bomo seveda to podprli. Je pa dejstvo, da ta hip je še pomembno tudi kaj bo storil slovenski državni holding. Tako da, če zaključim, stanje že dlje časa, ne samo budno spremljamo, ampak tudi ukrepalo. O tem smo poročali Državnemu zboru in kot ugotavljate tudi vi, tudi nam v Vladi je absolutno pomembno to, da se preprečijo te negativne prakse, ta zloraba delavcev, ta izkoriščevalski odnos, in da se pravzaprav z nekimi spremembami, ki sem jih omenil, vzpostavi zakonito in primerno stanje.